fbpx

Aktualności

Anna Dymna wyróżniona medalem UP

13.05.2018

11 maja, z rąk rektora prof. dr. hab. Kazimierza Karolczaka, Anna Dymna odebrała Medal Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, który Senat uczelni nadał aktorce 23 kwietnia br.

– Kiedy dostaję tego rodzaju wyróżnienia, zawsze uzmysławiam sobie, że ono nie jest tylko dla mnie – mówiła podczas uroczystości Anna Dymna. – Za wszystkimi działaniami fundacji „Mimo Wszystko” stoją przecież dziesiątki moich pracowników i wolontariuszy. Ten medal należy się również osobom z różnymi niepełnosprawnościami i chorym, tym, z którymi się przyjaźnię od ponad piętnastu lat i którzy wprowadzili mnie w swój świat. Nauczyli mnie oni najważniejszych rzeczy, o których bym nigdzie nie przeczytała i których nie poznałabym na żadnych kursach albo uczelniach. Właśnie im poświęcam ten medal. Również tym, którzy na pustyni naszej demokratycznej rzeczywistości – od wielu lat – walczą o godne życie dla siebie i swoich dzieci …. jakby błagali o łyk wody. Trzymam za nich kciuki. Marzy mi się, aby tacy ludzie nie musieli protestować, domagać się podstawowych rzeczy, lecz byśmy tak potrafili zorganizować świat, żeby ci najsłabsi mogli godnie żyć.

Fot.: Grzegorz Wajda/wajdafoto

Prezes fundacji „Mimo Wszystko” wspomniała także, że aktorstwo nie polega na malowaniu się, przebieraniu i wychodzeniu na scenę bądź przed kamery. Istotą tego zawodu jest pochylanie się nad drugim człowiekiem, głębokie rozumienie postaci, którą się kreuje.

– Od wielu lat staram się rozumieć różne emocje oraz motywy działania, również osób z niepełnosprawnościami. Otwartości wobec drugiego człowieka uczyli mnie wielcy mistrzowie: reżyserzy, koledzy aktorzy. Ten medal medal należy się także im – powiedziała, dziękując za przyznane jej wyróżnienie.

Może Cię zainteresować

Przedłużamy termin zgłoszeń

18.09.2018

Na prośbę dyrektorów szkół, przedłużamy termin nadsyłania zgłoszeń do projektu "Każdy jest komuś potrzebny". Na zgłoszenia czekamy do 21 września do godz. 12.00.

Wystarczy mieć głowę

18.09.2018

Jako student Akademii Ekonomicznej w Katowicach, był stypendystą naszego „Indeksu Marzeń”. Twierdzi, że choroby i niepełnosprawności nie usprawiedliwiają ani braku ambicji, ani lenistwa, ani bylejakości życia.

Dołącz do newslettera