fbpx

Aktualności

Będzie z nami Anna Maria Jopek

15.05.2017

Ogromnie cieszy nas fakt, że – mimo ogromu nie tylko artystycznych obowiązków – po raz kolejny, na Rynku Głównym w Krakowie, wystąpi jedna z najwybitniejszych polskich wokalistek. Gościć będziemy prawdziwie światowy format muzyczny.

Od 2000 roku muzyka Anny Marii Jopek jest wydawana na całym świecie. Tylko w Polsce jej płyty rozeszły się w milionowym nakładzie. Artystka przyznaje jednak, że najbardziej ceni sobie kameralistykę i scenę blisko ludzi.

Warto, warto, warto tu być! Podczas takich wydarzeń artystycznych człowiek dostaje skrzydeł. Gratuluję pani Ani Dymnej pomysłu i zapału do pracy, który służy zmienianiu naszego świata na lepszy. Dzięki Festiwalowi Zaczarowanej Piosenki po raz kolejny okazało się, że muzyka przezwycięża wszelkie bariery i zaciera różnice pomiędzy ludźmi. Tak naprawdę wszyscy jesteśmy przecież tacy sami – mówiła Anna Maria Jopek w trakcie koncertu finałowego 1. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki.

Fot.: Martyna Gumuła

Był czerwiec 2005 roku. W finale 1. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki Anna Maria Jopek towarzyszyła na scenie dwóm niepełnosprawnym wokalistkom: Angeli Wawrzyk (kat. do lat 16) i Ewie Lewandowskiej (kat. pow. 16 lat). Młodszej z nich, za wykonanie piosenki „Ale jestem”, jury przyznało trzecie miejsce. Do dzisiaj wspominamy z wielką atencją serdeczność oraz naturalność, z jakimi pani Anna odnosiła się do wszystkich finalistów tamtej edycji festiwalu.

Ta życzliwość była potrzebna również nam, jako organizatorom projektu – ogólnopolskiego, kilkuetapowego konkursu wokalnego dla osób z niepełnosprawnościami, podczas którego liczyły się tylko zdolności muzyczne uczestników. Przecieraliśmy wtedy nowy szlak, mieliśmy sporo obaw oraz wątpliwości. Wszystko było niewiadomą. Co więcej – docierały do nas sygnały, że organizowanie takiego konkursu jest błędem, ponieważ osoby niepełnosprawne nie powinny z sobą rywalizować. I właśnie ta pierwsza życzliwość, okazywana przez takie znakomitości jak Anna Maria Jopek, sprawiła, że przekonaliśmy się o głębokim sensie, a także wielkiej wartości Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. W tym roku projekt organizujemy już po raz trzynasty.

Tegoroczna obecność Anny Marii Jopek na Rynku Głównym w Krakowie jest czymś więcej niż tylko wydarzeniem artystycznym. Refleksje artystki, która ma na koncie występy w najbardziej renomowanych salach koncertowych na świecie, m.in. ze Stingiem, z Bobbym McFerrinem, Chrisem Botti, Nigelem Kennedym, Patem Methenym i Gonzalo Rubalcabą, mogą być inspiracją dla wszystkich, którzy pragną realizować swoje muzyczne pasje.

1. Festiwal Zaczarowanej Piosenki (2005 r.): Anna Maria Jopek i Ewa Lewandowska, fot.: archiwum fundacji

Pani Anna nie tylko zaśpiewa podczas naszego niedzielnego, wieczornego koncertu „Tylko miłość”. Zasiądzie również w jury, które dzień wcześniej wyłoni laureatów 13. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki.

Jest w nas głęboka tęsknota za pięknem. Ale piękno nie ma szans w świecie, w którym tak dużo jest bólu i dramatu. Sztuka ma ruszyć nasze sumienia w marazmie i natchnąć do działania. Wielu z nas potrzebuje takich mocnych komunikatów poprzez sztukę, żeby nie zawiesić się na amen przed ekranami własnych komputerów – powiedziała artystka w jednym z niedawnych wywiadów dla portalu Onet.

Przeczytaj cały wywiad z Anną Marią Jopek

Może Cię zainteresować

Miłosne „Wierszobranie” w „Dolinie Słońca”

22.06.2018

Wczoraj w „Dolinie Słońca” odbyło się kolejne już spotkanie z „Wierszobraniem”. Tym razem uczestnicy zaprezentowali utwory o miłości. Salę teatralną, po brzegi, wypełnili podopieczni Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, Fundacji im. Brata Alberta, uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Integracyjnej oraz ze Specjalnego Gimnazjum w Radwanowicach.

38. Zaczarowane Radio Kraków – zapraszamy

17.06.2018

„Kocie, kotku... ach to ty! Miauuuuu...” – 38. spotkanie z laureatami i finalistami Festiwalu Zaczarowanej Piosenki poświęcone będzie – nieodgadnionym dla nikogo i jakże fascynującym – sprawom kocim. Ale do Studia im. Romany Bobrowskiej zapraszamy też wszystkich miłośników psów.

Dołącz do newslettera