Aktualności

Będzie z nami Anna Maria Jopek

15.05.2017

Ogromnie cieszy nas fakt, że – mimo ogromu nie tylko artystycznych obowiązków – po raz kolejny, na Rynku Głównym w Krakowie, wystąpi jedna z najwybitniejszych polskich wokalistek. Gościć będziemy prawdziwie światowy format muzyczny.

Od 2000 roku muzyka Anny Marii Jopek jest wydawana na całym świecie. Tylko w Polsce jej płyty rozeszły się w milionowym nakładzie. Artystka przyznaje jednak, że najbardziej ceni sobie kameralistykę i scenę blisko ludzi.

Warto, warto, warto tu być! Podczas takich wydarzeń artystycznych człowiek dostaje skrzydeł. Gratuluję pani Ani Dymnej pomysłu i zapału do pracy, który służy zmienianiu naszego świata na lepszy. Dzięki Festiwalowi Zaczarowanej Piosenki po raz kolejny okazało się, że muzyka przezwycięża wszelkie bariery i zaciera różnice pomiędzy ludźmi. Tak naprawdę wszyscy jesteśmy przecież tacy sami – mówiła Anna Maria Jopek w trakcie koncertu finałowego 1. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki.

Fot.: Martyna Gumuła

Był czerwiec 2005 roku. W finale 1. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki Anna Maria Jopek towarzyszyła na scenie dwóm niepełnosprawnym wokalistkom: Angeli Wawrzyk (kat. do lat 16) i Ewie Lewandowskiej (kat. pow. 16 lat). Młodszej z nich, za wykonanie piosenki „Ale jestem”, jury przyznało trzecie miejsce. Do dzisiaj wspominamy z wielką atencją serdeczność oraz naturalność, z jakimi pani Anna odnosiła się do wszystkich finalistów tamtej edycji festiwalu.

Ta życzliwość była potrzebna również nam, jako organizatorom projektu – ogólnopolskiego, kilkuetapowego konkursu wokalnego dla osób z niepełnosprawnościami, podczas którego liczyły się tylko zdolności muzyczne uczestników. Przecieraliśmy wtedy nowy szlak, mieliśmy sporo obaw oraz wątpliwości. Wszystko było niewiadomą. Co więcej – docierały do nas sygnały, że organizowanie takiego konkursu jest błędem, ponieważ osoby niepełnosprawne nie powinny z sobą rywalizować. I właśnie ta pierwsza życzliwość, okazywana przez takie znakomitości jak Anna Maria Jopek, sprawiła, że przekonaliśmy się o głębokim sensie, a także wielkiej wartości Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. W tym roku projekt organizujemy już po raz trzynasty.

Tegoroczna obecność Anny Marii Jopek na Rynku Głównym w Krakowie jest czymś więcej niż tylko wydarzeniem artystycznym. Refleksje artystki, która ma na koncie występy w najbardziej renomowanych salach koncertowych na świecie, m.in. ze Stingiem, z Bobbym McFerrinem, Chrisem Botti, Nigelem Kennedym, Patem Methenym i Gonzalo Rubalcabą, mogą być inspiracją dla wszystkich, którzy pragną realizować swoje muzyczne pasje.

1. Festiwal Zaczarowanej Piosenki (2005 r.): Anna Maria Jopek i Ewa Lewandowska, fot.: archiwum fundacji

Pani Anna nie tylko zaśpiewa podczas naszego niedzielnego, wieczornego koncertu „Tylko miłość”. Zasiądzie również w jury, które dzień wcześniej wyłoni laureatów 13. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki.

Jest w nas głęboka tęsknota za pięknem. Ale piękno nie ma szans w świecie, w którym tak dużo jest bólu i dramatu. Sztuka ma ruszyć nasze sumienia w marazmie i natchnąć do działania. Wielu z nas potrzebuje takich mocnych komunikatów poprzez sztukę, żeby nie zawiesić się na amen przed ekranami własnych komputerów – powiedziała artystka w jednym z niedawnych wywiadów dla portalu Onet.

Przeczytaj cały wywiad z Anną Marią Jopek

Może Cię zainteresować

Przekaż nie tylko bożonarodzeniowe życzenia

17.11.2017

Jeśli pragną Państwo przekazać bożonarodzeniowe życzenia partnerom biznesowym, zachęcamy do zakupu nietuzinkowych kartek świątecznych, przygotowanych przez firmę DKK Edition. Są w nie zaklęte nie tylko życzliwe myśli, lecz także pamięć o tych, którzy pomocy Państwa ogromnie potrzebują – o naszych podopiecznych.

Kultura bez barier

16.11.2017

Anna Dymna, Dorota Segda, Łukasz Maciejewski, Adam Nawojczyk i Janek Mela wspierają tegoroczną edycję projektu „Małopolska. Kultura wrażliwa”. Jego celem są działania na rzecz podniesienia otwartości i dostępności instytucji kultury dla osób z niepełnosprawnościami sensorycznymi.

Dołącz do newslettera