fbpx

Aktualności

Miłosne „Wierszobranie” w „Dolinie Słońca”

22.06.2018

Wczoraj w „Dolinie Słońca” odbyło się kolejne już spotkanie z „Wierszobraniem”. Tym razem uczestnicy zaprezentowali utwory o miłości. Salę teatralną, po brzegi, wypełnili podopieczni Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, Fundacji im. Brata Alberta, uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Integracyjnej oraz ze Specjalnego Gimnazjum w Radwanowicach.

Podopieczni po raz kolejny mieli okazję zaprezentować się przed tak dużą publicznością. Dla wszystkich było to wielkie wyzwanie i przeżycie, szczególnie dlatego, że podopieczni musieli zmierzyć się z tremą, wystąpieniem publicznym, a czasem z trudnym utworem, którego wcześniej uczyli się na pamięć.

Jako pierwsi, na scenie pojawił się aktorzy Teatru „Radwanek”, którzy przygotowali przedstawienie „Ciepłe i Puchate” (autor nieznany). O oprawę muzyczną całego wydarzenia zadbali muzycy: Agnieszka Pawlisz, Ziemowit Pawlisz, Jakub Strycharz, Andrzej Giersz, Sławomir Cierpik, Piotr Bylica. Po spotkaniu Piotr Bylica powiedział, że było to dla niego ogromne przeżycie, wielkie emocje i na pewno wróci do „Doliny Słońca”.

Publiczność usłyszała wiersze m.in.: Adama Asnyka, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Bolesława Leśmiana, ks. Jana Twardowskiego, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Adama Mickiewicza. Utwory o miłości często były poprzedzone dedykacją dla ukochanej osoby.

Uczniowie gimnazjum zaprezentowali inscenizację o przyjaźni i miłości. Utwór „Taniec Mai”, w wykonaniu grupy tanecznej pod opieką Marty Łąckiej-Bert (terapeutki z „Doliny Słońca”), porwał publiczność – wszyscy zaczęli tańczyć.

Wielką radość podopiecznym sprawił spontaniczny występ młodszej aspirant Marty Wojtaszek z komisariatu w Zabierzowie.

– Podopieczni przygotowują się do „Wierszobrania” tygodniami. Sami wybierają utwór. Niektórzy z nich nie czytali płynnie, nie lubili czytać, a „Wierszobranie” sprawia, że chcą wystąpić i zaczynają czytać. Czytają z kartki publicznie. Dla nich to ogromne przeżycie, ponieważ przełamują kolejną swoją barierę. To wymaga od nich odwagi – podkreśla Angelika Kusak, muzykoterapeutka z „Doliny Słońca”, jedna z organizatorek spotkania.

Podczas „Wierszobrania” podopieczni usłyszeli skoczne ludowe melodie, w wykonaniu zespołu wokalnego „Sami Swoi” z Rudawy. Zespół gościł w „Dolinie Słońca” już po raz trzeci.

 

Podopieczni cieszyli się z każdego przeczytanego i wysłuchanego wiersza. Słyszeliśmy ich radość, z publiczności dobiegały głosy: „Udało się!”, „Zapamiętał!”, „Odważył się”.

Zespół naszych terapeutów bardzo starannie dba o to, by atmosfera każdego „Wierszobrania” była wyjątkowa, nie tylko dla niepełnosprawnych intelektualnie podopiecznych, ale także dla wszystkich gości.

– Dla naszych podopiecznych każde „Wierszobranie” to przede wszystkim ogromne przeżycie – podkreśla Jolanta Toboła, która, razem z Marią Krzystanek”, na co dzień prowadzi Teatr „Radwanek”. – Nie tylko my, personel „Doliny Słońca”, to dostrzegamy. O tych wielkich, pozytywnych emocjach informują nas także rodzice podopiecznych. Anna Dymna ma rację: siła poezji jest ogromna. Ona otwiera człowieka na rzeczywistość, uruchamia w nim nieznany dotąd potencjał. Nieważne czy człowiek jest sprawny, czy niepełnosprawny. Liczy się tutaj wrażliwość, a tej w naszych podopiecznych jest ogrom.

Organizatorzy przygotowali dla wszystkich artystów drobne upominkami.

Może Cię zainteresować

Przedłużamy termin zgłoszeń

18.09.2018

Na prośbę dyrektorów szkół, przedłużamy termin nadsyłania zgłoszeń do projektu "Każdy jest komuś potrzebny". Na zgłoszenia czekamy do 21 września do godz. 12.00.

Wystarczy mieć głowę

18.09.2018

Jako student Akademii Ekonomicznej w Katowicach, był stypendystą naszego „Indeksu Marzeń”. Twierdzi, że choroby i niepełnosprawności nie usprawiedliwiają ani braku ambicji, ani lenistwa, ani bylejakości życia.

Dołącz do newslettera