fbpx

Aktualności

Ucho i serducho

07.05.2017

Wczoraj, w Amfiteatrze Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, publiczność w pełni dopisała. Jej głośny, radosny aplauz wzruszał, tworzył magiczną atmosferę i dodawał wiary głównym bohaterom wydarzenia.

– Kochani! Nasza Rodzina Zaczarowanej Piosenki ma już trzynaście lat. Pamiętam, jak wymyślałyśmy z Martą Kądziela i Mateuszem Dzieduszyckim ten festiwal. Mieliśmy mnóstwo wątpliwości, problemów, pytań. Ale od początku wierzyliśmy w głęboki sens tego przedsięwzięcia. Byliśmy pewni, że piosenka pomoże nam udowodnić, że osoba niepełnosprawna jest zwyczajnym, pełnowartościowym człowiekiem, że ma pasje, marzenia, jak każdy. I mimo różnych trudności, barier, oraz uprzedzeń może spełniać swoje marzenia. I udało się – mówiła Anna Dymna, gdy otwierała 13. półfinał. W trakcie prowadzenia koncertu aktorce towarzyszyły Bronia Zamachowska, Anna Popek i Aleksandra Justa. Obecna była również Irena Santor, która sprawuje opiekę artystyczną nad wszystkimi edycjami Festiwalu Zaczarowanej Piosenki.

Oni zaśpiewają na krakowskim Rynku Głównym

– Gdy mówi się o problemach społecznych osób niepełnosprawnych, to zwraca się głównie uwagę na niedogodności architektoniczne. Nie zdajemy sobie sprawy, że podstawową bolączką w tym względzie są tkwiące w nas uprzedzenia i stereotypy. Projekty integracyjne Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” usuwają te bariery, bo uświadamiają, że człowiek niewidomy, bez rąk, nóg albo na wózku jest pełnoprawnym członkiem społeczeństwa. Taka praca u podstaw ciągle jest najistotniejsza – podkreślił minister Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka RP

Na półfinałowej scenie zaprezentowało się trzydzieścioro troje półfinalistów. Najmłodszy z nich miał 11 lat, najstarszy liczył 46 wiosen. W tym gronie znalazł się również Daniel Zawodnik, który, w 2005 roku, zajął pierwsze miejsce w naszym ogólnopolskim konkursie wokalnym. W finale pierwszej edycji Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, jako 15-latek, zwyciężył śpiewając „Naprawdę nie dzieje się nic” (w duecie z Grzegorzem Turnauem).

Jurorzy łatwego zadania nie mieli

– Serce bije mi z prędkością stu pięćdziesięciu pięciu uderzeń na minutę, żołądek mam pod gardłem, jest masakra, jest kiepsko – niewidomy wokalista wyznał telewizyjnej dziennikarce tuż przed wejściem na scenę. – Mimo że występuję od dawna i śpiewam w zespole, to tremę dzisiaj odczuwam potworną. Tak naprawdę robię dobrą minę do złej gry. Konkurencja jest tutaj ogromna. Chociaż mam wielkie obawy, to biorę ponownie udział w Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, ponieważ jest to konkurs wyjątkowy. Pokazuje on, że osób niepełnosprawnych nie trzeba traktować ulgowo. W tym miejscu niepełnosprawni pokazują, jak bardzo są sprawni.

Obecnie 27-latek jest absolwentem Szkoły Muzycznej I stopnia w Radomiu oraz Technikum w Stroicieli Fortepianów i Pianin w Krakowie. Pracuje w Ośrodku Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa w Myślenicach, dając podopiecznym placówki wsparcie psychologiczne. Do Warszawy przyjechał z małżonką Joanną, z którą niebawem spodziewa się potomka. Jego obawy przed występem były w pełni zrozumiałe. Przeważająca większość wokalistów, którzy śpiewali w tym roku w Łazienkach, posiadała dyplomy szkół artystycznych. Prezentowano m.in. niełatwe utwory z repertuaru Maryli Rodowicz, Edyty Gepert, Beaty Kozidrak, Meli Koteluk, Jana Kiepury, Wojciecha Młynarskiego, Michała Bajora. Konkurencja była ogromna. Świadczy o tym chociażby fakt, że do finałowej „12” nie zakwalifikowali się absolwenci szkół artystycznych albo studenci Akademii Muzycznych, także ci z kierunku wokalistyki estradowej.  Półfinaliści, którzy otrzymali symboliczne bilety do Krakowa, byli naprawdę szczęśliwi. W odczuciu radości niektórym z oczu popłynęły łzy.

W Festiwalu Zaczarowanej Piosenki nie ma taryf ulgowych; liczy się wyłącznie głos i osobowość sceniczna

– Śpiewałam już w „Szansie na sukces” i w wielu koncertach organizowanych przez Telewizję Polską oraz Teatr „Buffo” – mówiła 30-letnia Paulina Gruszecka. – Piszę i komponuje piosenki. Moją pasją jest też prowadzenie bloga kulinarnego oraz kanału na Youtube zatytułowanego „Jazzowe smaki”. To, że zaśpiewam na Rynku w Krakowie, uważam za swój kolejny sukces. Moje życie pełne jest muzyki. Wraz z mężem, Bartkiem – także muzykiem – śpiewamy, kiedy tylko się da. Teraz wierzę, że mam w sobie siłę, która, pomimo  moich fizycznych ograniczeń, pozwala mi przenosić góry!

Publiczność nie zawiodła

Tegorocznemu jury półfinałów w składzie: Natalia Rybicka, Agnieszka Wilczyńska, Magdalena Waligórska-Lisiecka, Katarzyna Żak, Paweł Małaszyński przewodniczył Adam Nowak. Poeta i lider zespołu „Raz, Dwa, Trzy” przyznał, że wydanie werdyktu nie było łatwe, szczególnie w kategorii dorosłych wokalistów. Zaznaczył też, że niektórzy z półfinalistów mogliby już teraz, z powodzeniem, nagrywać płyty.

– Najważniejsze jest ucho i serducho – podkreślił.

Półfinałowe zmagania urozmaicił występ małżeństwa Zuzanny i Roka Mulec. Zuzia, zanim poznała swojego małżonka Słoweńca (doskonale mówiącego po polsku), dwukrotnie triumfowała na Festiwalu Zaczarowanej Piosenki pod panieńskim nazwiskiem Osuchowska. W amfiteatrze – wraz z zespołem Pandora – zaprezentowała się też druga laureatka naszego festiwalu: Viktoria Pongowska.

Od pierwszej edycji festiwalu Irena Santor służy życzliwą radą wszystkim uczestnikom naszego projektu

Naturalnie wokaliści, którzy nie zdołali przebrnąć przez półfinałowe sito, odczuwali smutek. To do nich Irena Santor powiedziała na zakończenie koncertu:

– Pamiętajcie: wszystko jeszcze przed wami, nie traćcie wiary w swoje marzenia. Festiwal Zaczarowanej Piosenki nieraz udowodnił, że w życiu dzieją się prawdziwe cuda.

Radosław Labahua, kierownik muzyczny organizowanego przez nas ogólnopolskiego konkursu, zdradził, jaki repertuar będzie prezentowany podczas finału 13. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki: 3 czerwca, na krakowskim Rynku Głównym, publiczność posłucha utworów Wojciecha Młynarskiego. Niepełnosprawnym wokalistom partnerować będą wtedy na scenie: Katarzyna Cerekwicka, Anna Karwan, Halina Młynkova, Marek Piekarczyk, Andrzej Kobra Kraiński i Mateusz Ziółko.

FINALIŚCI 13. FESTIWALU ZACZAROWANEJ PIOSENKI: Jagoda Chowaniec, Julia Gradomska, Kalina Kusterska, Bartosz Peszuk, Weronika Ryba, Martyna Wójcik – kategoria do lat 16; Kacper Barczak, Paulina Gruszecka, Aleksandra Nykiel, Sandra Pączek, Jakub Saniternik, Daniel Zawodnik – kategoria pow. 16 lat.

Może Cię zainteresować

Marsz „Tak dla transplantacji” w Zakopanem

21.10.2019

W minioną sobotę Anna Dymna uczestniczyła w marszu nordic walking pod hasłem „Tak dla transplantacji”. W wydarzeniu wziął również udział prezydent Andrzej Duda, profesor Marian Zembala, jeden z nestorów polskiej transplantologii, a także prof. Alicja Chybicka, która jest pionierką onkologii dziecięcej w naszym kraju.

Ocalmy ich godność

20.10.2019

Młodzi Artyści, pod honorowym patronatem Agaty Kornhauser-Dudy, małżonki prezydenta Polski, ruszyły 18. „Choinki Jedynki” – akcja charytatywna Programu I Polskiego Radia. Czekamy na Wasze piękne, bożonarodzeniowe prace. Zostaną one zlicytowane na wyjątkowej aukcji. Dochód z niej pozwoli ocalić godność osób z niepełnosprawnościami.

Dołącz do newslettera