fbpx

Aktualności

W prawdziwym teatrze

20.03.2006

Obserwatorzy tegorocznego finału „Albertiany” zauważyli, że z każdą kolejną edycją impreza staje się bardziej kolorowa, radośniejsza i - to chyba najbardziej właściwe określenie - profesjonalna.

VI finał Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych „Albertiana” pokazał, że z roku na rok poziom artystyczny imprezy jest coraz wyższy. Świadczyły o tym nie tylko reakcje publiczności, ale także zainteresowanie mediów. Zdaje się ona odbiegać od klasycznej formuły festiwali organizowanych dla osób niepełnosprawnych – nie tylko dlatego, że odbywa się w jednym z najwspanialszych teatrów w Polsce. Obserwatorzy finału zauważyli, że „Albertiana” z każdą kolejną edycją staje się bardziej kolorowa, radośniejsza i – to chyba najbardziej właściwe określenie – profesjonalna. Opiekunowie i terapeuci poszczególnych zespołów teatralnych przyznają, że nieraz przedstawienia przygotowują w niezwykle trudnych warunkach, ale efekt tej pracy, co udowodnili także laureaci tegorocznego finału „Albertiany”, godny jest podziwu; że warto pracować w takim trudzie, by móc zaprezentować się na prawdziwej teatralnej scenie.  Ciekawa, pełna dynamiki choreografia, kolorowe kostiumy, interesujące teksty niosące uniwersalne przesłanie  – chwilami widz tracił orientację, że ogląda spektakle przygotowane przez amatorów.

W tym roku na deskach krakowskiego Teatru im. Juliusza Słowackiego wystąpiły: Zespół Teatralny z Warsztatu Terapii Zajęciowej z Zabrza (przedstawienie Przebudzenie), Zespół Teatralny „Nasza Lepsza” z Lublina (przedstawienie Nowe szaty cesarza), Zespół Teatralny „Dobre chęci” z Warsztatu Terapii Zajęciowej z Augustowa (przedstawienie Tele-życie), Zespół Teatralny „Zaczarowany Świat” z Warsztatu Terapii Zajęciowej z Kruszwicy (przedstawienie Żabi Król) oraz Zespół Teatralny „Muminek Blues Band” z Warsztatu Terapii Zajęciowej z Wrocławia (przedstawienie Paweł i Gaweł). Wszystkie zostały nagrodzone „Maskami” krakowskich teatrów. „Maskę” Teatru im. Juliusza Słowackiego otrzymał gość specjalny tegorocznego finału „Albertiany” Chór „Wesełka” („Tęcza”) z ukraińskiego Żytomierza. Poza konkursem zaprezentował się Teatr „Radwanek” z Radwanowic. Niepełnosprawni intelektualnie podopieczni Schroniska im. Brata Alberta wystąpili w tym roku z przedstawieniem Calineczka. Imprezę uświetniła także grupa wokalno-instrumentalna „Nadzieja” działająca przy Szkole dla Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie.

Finał „Albertiany” był także okazją do uhonorowania tych, którzy angażują się w działalność na rzecz osób niepełnosprawnych. Tegorocznymi laureatami Medalu Brata Alberta zostali: Ewa Błaszczyk, Mateusz Dzieduszycki, Jos van Lieshout i ks. prałat Jan Bielański. Ponadto Anna Dymna i ks. kanonik Tadeusz Isakowicz-Zaleski zostali wyróżnieni przez samorząd Małopolski Medalem dla Wybitnych Małopolan.

 

Laureaci „Albertiany” 2006

Region I (woj. kujawsko-pomorskie, woj. warmińsko-mazurskie, woj. pomorskie, woj. zachodnio-pomorskie):

I miejsce – Zespół Teatralny „Zaczarowany Świat” z Warsztatu Terapii Zajęciowej z Kruszwicy za przedstawienie „Żabi Król”;
II miejsce – Zespół z Warsztatu Terapii Zajęciowej „Bratanki” z Torunia za przedstawienie „Takie zwykłe życie”;
III miejsce – Teatr Plastyczny „Promień” z Warsztatu Terapii Zajęciowej z Sepólna Krajeńskiego za przedstawienie „Tak pięknie mogło być”.

Region II (woj. mazowieckie, woj. podlaskie, woj. łódzkie):

I miejsce – Zespół Teatralny „Dobre chęci” z Warsztatu Terapii Zajęciowej z Augustowa za przedstawienie „Tele-życie”;
II miejsce – Zespół Teatralny „Pół słowem, Pół gestem” z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Miszewie Murowanym i Zakrzewie za przedstawienie „Złamane serce nigdy się nie zrasta”;
III miejsce – Zespół „Karambol” z Warsztatu Terapii Zajęciowej z Łasku za przedstawienie „Dokąd zmierzasz?”.

Region III (woj. małopolskie, woj. śląskie, woj. opolskie):

I miejsce – Zespół Teatralny z Warsztatu Terapii Zajęciowej z Zabrza za przedstawienie „Przebudzenie”;
II miejsce – Zespół Teatralny „Tęcza” z Warsztatów Terapii Zajęciowej z Gliwic za przedstawienie „Ballada cygańska”;
III miejsce – Zespół „Adoramus” z Warsztatu Terapii Zajęciowej z Chrzanowa za przedstawienie „O lichu i biednej Jagusi”.

Region IV (woj. podkarpackie, woj. świętokrzyskie, woj. lubelskie):

I miejsce – Zespół Teatralny „Nasza Lepsza” ze Środowiskowego Domu Samopomocy z Lublina za przedstawienie „Nowe szaty cesarza”;
II miejsce – Zespół „Figiel” z Warsztatu Terapii Zajęciowej z Janowicy za przedstawienie „Rękawiczka”.

Region V (woj. dolnośląskie, woj. lubuskie, woj. wielkopolskie):

I miejsce – Zespół Teatralny „Muminek Blues Band” z Warsztatu Terapii Zajęciowej z Wrocławia za przedstawienie „Paweł i Gaweł”;
II miejsce – Zespół Teatralny „Maska” z Warsztatu Terapii Zajęciowej z Dobroszyc za przedstawienie „Hiob”;
III miejsce – Zespół Teatralny z Warsztatu Terapii Zajęciowej z Wrocławia za przedstawienie „Dar”.

Może Cię zainteresować

Zapraszamy do 41. „Zaczarowanego Radia Kraków”

20.03.2019

W najbliższą sobotę, 23 marca, w Studiu im. Romany Bobrowskiej przy al. Juliusza Słowackiego 22 w Krakowie, odbędzie się kolejny koncert „Zaczarowanego Radia Kraków”. Tym razem muzyczne spotkanie zostanie poświęcone twórczości Jana Kantego Pawluśkiewicza.

Zdecyduj, komu pomóc

20.03.2019

Trwa 3. edycja projektu Rossmann „Pomagamy jak umiemy”. Dzięki zebranym punktom klubowicze sieci będą mogli wesprzeć finansowo 250 instytucji: domy dziecka, samotnej matki, hospicja czy schroniska. Jedną z organizacji, którą wskazał Rossmann, jest Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.

Dołącz do newslettera