fbpx

Aktualności

Zwycięzcy 18. „Albertiany” z Regionu II

13.03.2018

Sześć dni dzieli nas od uroczystej gali 18. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana”, która odbędzie się w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Dzisiaj przedstawiamy laureatów naszego konkursu z Regionu II.

Laureatów z województw mazowieckiego, podlaskiego i łódzkiego wyłoniono 7 lutego, w Szkole Podstawowej nr 8 w Zgierzu. Pierwsze miejsce zajął spektakl „Niezły cyrk” przygotowany przez Teatr „Wielkie Jajo” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Pruszkowie.

– Pracowaliśmy parę miesięcy – podkreśla Karolina Skrzyńska, wokalistka, instrumentalistka, autorka muzyki i tekstów, związana z Europejskim Ośrodkiem Praktyk Teatralnych Gardzienice, która realizuje spektakle z „Wielkim Jajem”. – A teraz moi aktorzy nie mogą doczekać się wyjazdu do Krakowa, liczą dni. Dla nich ta podróż to jak wyprawa do Disneylandu. Naprawdę.

Po raz 18. zwycięzcy „Albertiany” zaprezentują się na scenie najpiękniejszego teatru w Polsce

Teatr „Wielkie Jajo”, prowadzony przez Stowarzyszenie K40, działa od września 2008 roku. Projekt jest elementem długofalowych działań, zmierzających do wyrównywania szans edukacyjnych, kulturalnych i rozwojowych oraz przeciwdziałania izolacji społecznej dzieci niepełnosprawnych. Podczas warsztatów aktorzy „Wielkiego Jaja” biorą czynny udział w wyborze, powstawaniu sztuki, tworzeniu scenariusza, scenografii i choreografii. Rozwijają umiejętności, poznają swoje możliwości. Uczą się techniki sztuki teatralnej, ćwiczą śpiew i taniec. Poprzez sztukę wyrażają siebie. Kilka razy w roku wyjeżdżają też na spektakle do warszawskich teatrów.

W „Albertianie” zespół z Pruszkowa brał udział parokrotnie. Kilka razy aktorzy „Wielkiego Jaja” znajdowali się też w gronie laureatów tego niezwykłego konkursu. Nigdy dotąd nie zajęli jednak pierwszego miejsca i nie wystąpili na Dużej Scenie Teatru Słowackiego w Krakowie.

– Praca z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie daje mi wiele satysfakcji – mówi Karolina Skrzyńska. – Ich teatr jest niezwykły, magiczny, pełen emocji. Nie ma w nim sztuczności, pretensjonalności. Pozwala on zatrzymać się w naszym zabieganym świecie i zastanowić nad tym, co naprawdę istotne, wrócić niejako do korzeni człowieczeństwa.

Podczas gali w Teatrze Słowackiego zaprezentuje się również Małgorzata Pietralska ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Radomiu. To ona w Regionie II zajęła pierwsze miejsce jako solistka. A na widowni zasiądą laureaci 2. i 3. miejsca: aktorzy teatru „Pozytywka” z Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Czepowie i Teatru „Akcent” z Polskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie w Zgierzu.

Może Cię zainteresować

Rynek znowu zatętni radością

23.05.2018

– Sport, sztuki plastyczne, rękodzieło, poezja albo teatr to płaszczyzny, na których osoba niepełnosprawna może się w pełni realizować. W akcie tworzenia czy sportowych zmagań uwalnia się od bólu i choroby, pokazuje swoje ogromne możliwości, przekracza bariery pozornych niemożliwości, by stanąć przy zdrowym człowieku i, nierzadko, zawstydzić jego lenistwo, niemoc albo bylejakość życia – twierdzi Anna Dymna.

„Polski Nobel” dla Anny Dymnej

22.05.2018

Wczoraj, w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego na Wawelu, Anna Dymna odebrała Nagrodę Polskiej Akademii Umiejętności im. Erazma i Anny Jerzmanowskich, którą po raz pierwszy przyznano w 1915 r. Już w latach przedwojennych wyróżnienie to nazwano „Polskim Noblem”.

Dołącz do newslettera