fbpx

Aktualności

Zwycięzcy 18. „Albertiany” z Regionu III

14.03.2018

,,Deszczowy poranek”, który zobaczymy podczas gali 18. „Albertiany”, zdobył już Grand Prix na XXI Przeglądzie Teatralnym i Recytatorskim Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej ,,Bliskie Spotkania 2017” w Czerwionce-Leszczynach oraz Nagrodę Główną w VI Przeglądzie Teatrów Osób Niepełnosprawnych ,,Para buch, teatr w ruch” w Wodzisławiu Śląskim.

24 stycznia 2018 r., w Miejskim Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Chrzanowie, wyłoniono laureatów 18. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana” z województw małopolskiego, śląskiego i opolskiego. W Specjalnym Zespole Szkolno-Przedszkolnym „Szkoła Życia” w Rybniku zapanowała wielka radość. Zwyciężył ich spektakl „Deszczowy poranek” przygotowany przez Teatr „Baj”.

– Zwycięstwo w „Albertianie” to wyróżnienie nie tylko dla niepełnosprawnych uczestników naszej placówki, ale też dla całej kadry – mówi pedagog Monika Ryszka, która, razem z Iwoną Jonderko, prowadzi teatr „Baj”, laureata tegorocznej „Albertiany”. – Prace nad przygotowaniem spektaklu trwały kilka dobrych miesięcy, wymagały sporo wysiłku, szczególnie od naszych aktorów, którzy w przygotowywanie inscenizacji wkładają naprawdę całych siebie. Opracowywaliśmy scenografię, kostiumy, piosenki. Warto było. Teraz odczuwamy ogromną radość.

W najbliższy poniedziałek, na Dużej Scenie Teatru Słowackiego, zaprezentują się także soliści

Występy „Baju” zostały już wielokrotnie docenione na przeglądach regionalnych i wojewódzkich. Zespół z powodzeniem brał również udział w ,,Albertianach” (2012 roku zajął II miejsce, a rok później – III). Nigdy jednak nie zdobył w tym konkursie nagrody głównej, a co za tym idzie – nie prezentował swojego spektaklu w krakowskim Teatrze Słowackiego, który uważany jest za najpiękniejszy tego typu obiekt w Polsce, przy pełnej widowni, w blasku dziesiątek reflektorów, na scenie, gdzie na co dzień występuje wielu znakomitych aktorów.

W poniedziałek, na scenie teatru, w repertuarze wokalnym, zaprezentuje się również Marcin Chudyka z Warsztatu Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych, Opiekunów i Wolontariuszy „Ostoja” w Brzesku. To on zwyciężył w kategorii solistów w Regionie III. A na widowni zasiądą laureaci 2. i 3. miejsca: aktorzy teatru „?Znak Zapytania” z Zespołu Szkół Specjalnych nr 8 w Tychach oraz teatru „Pociechy Brata Alberta” z Domu Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta w Ojcowie.

Może Cię zainteresować

Przedłużamy termin zgłoszeń

18.09.2018

Na prośbę dyrektorów szkół, przedłużamy termin nadsyłania zgłoszeń do projektu "Każdy jest komuś potrzebny". Na zgłoszenia czekamy do 21 września do godz. 12.00.

Wystarczy mieć głowę

18.09.2018

Jako student Akademii Ekonomicznej w Katowicach, był stypendystą naszego „Indeksu Marzeń”. Twierdzi, że choroby i niepełnosprawności nie usprawiedliwiają ani braku ambicji, ani lenistwa, ani bylejakości życia.

Dołącz do newslettera