Aktualności

Zwycięzcy 18. „Albertiany” z Regionu III

14.03.2018

,,Deszczowy poranek”, który zobaczymy podczas gali 18. „Albertiany”, zdobył już Grand Prix na XXI Przeglądzie Teatralnym i Recytatorskim Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej ,,Bliskie Spotkania 2017” w Czerwionce-Leszczynach oraz Nagrodę Główną w VI Przeglądzie Teatrów Osób Niepełnosprawnych ,,Para buch, teatr w ruch” w Wodzisławiu Śląskim.

24 stycznia 2018 r., w Miejskim Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Chrzanowie, wyłoniono laureatów 18. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana” z województw małopolskiego, śląskiego i opolskiego. W Specjalnym Zespole Szkolno-Przedszkolnym „Szkoła Życia” w Rybniku zapanowała wielka radość. Zwyciężył ich spektakl „Deszczowy poranek” przygotowany przez Teatr „Baj”.

– Zwycięstwo w „Albertianie” to wyróżnienie nie tylko dla niepełnosprawnych uczestników naszej placówki, ale też dla całej kadry – mówi pedagog Monika Ryszka, która, razem z Iwoną Jonderko, prowadzi teatr „Baj”, laureata tegorocznej „Albertiany”. – Prace nad przygotowaniem spektaklu trwały kilka dobrych miesięcy, wymagały sporo wysiłku, szczególnie od naszych aktorów, którzy w przygotowywanie inscenizacji wkładają naprawdę całych siebie. Opracowywaliśmy scenografię, kostiumy, piosenki. Warto było. Teraz odczuwamy ogromną radość.

W najbliższy poniedziałek, na Dużej Scenie Teatru Słowackiego, zaprezentują się także soliści

Występy „Baju” zostały już wielokrotnie docenione na przeglądach regionalnych i wojewódzkich. Zespół z powodzeniem brał również udział w ,,Albertianach” (2012 roku zajął II miejsce, a rok później – III). Nigdy jednak nie zdobył w tym konkursie nagrody głównej, a co za tym idzie – nie prezentował swojego spektaklu w krakowskim Teatrze Słowackiego, który uważany jest za najpiękniejszy tego typu obiekt w Polsce, przy pełnej widowni, w blasku dziesiątek reflektorów, na scenie, gdzie na co dzień występuje wielu znakomitych aktorów.

W poniedziałek, na scenie teatru, w repertuarze wokalnym, zaprezentuje się również Marcin Chudyka z Warsztatu Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych, Opiekunów i Wolontariuszy „Ostoja” w Brzesku. To on zwyciężył w kategorii solistów w Regionie III. A na widowni zasiądą laureaci 2. i 3. miejsca: aktorzy teatru „?Znak Zapytania” z Zespołu Szkół Specjalnych nr 8 w Tychach oraz teatru „Pociechy Brata Alberta” z Domu Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta w Ojcowie.

Może Cię zainteresować

Nie dam się zniechęcić

22.03.2018

„Władze się zmieniają, a ludzie niezmiennie potrzebują pomocy, bez względu na przekonania, wiarę, wykształcenie, gusty, przynależności polityczne. A jeśli nasz rząd pragnie udoskonalać przepisy w obszarze społecznym, to ma naprawdę szerokie pole do działania” – podkreśla Anna Dymna.

Dołącz do newslettera