Bieżące

„Przychodzi wena do lekarza” – rozstrzygnięcie konkursu

W Polsce praktykuje około 100 tys. lekarzy. Przynajmniej 162 z nich pisze poezję lub prozę – tylu właśnie nadesłało swoje utwory na Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Profesora Andrzeja Szczeklika pod hasłem „Przychodzi wena do lekarza”. Partnerem wydarzenia jest nasza Fundacja.

Konkurs poetycki dla lekarzy ogłosiło – w sierpniu ubiegłego roku – wydawnictwo „Medycyna Praktyczna”. Jury w składzie: Anna Dymna, Ewa Lipska, Michał Rusinek, Adam Zagajewski oraz prof. Marek Pawlikowski, prezes Unii Polskich Lekarzy Pisarzy, wyłoniło zwycięzców w dwóch kategoriach: poezja i proza. W chwili gdy ogłaszano konkurs przewodniczącym jury był Profesor Andrzej Szczeklik. Kiedy zmarł, organizatorzy postanowili nadać konkursow jegoi imię.

Liczba nadesłanych prac zaskoczyła organizatorów i członków jury. W sumie wpłynęły 162 zgłoszenia od lekarzy z całej Polski. Uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu „Przychodzi wena do lekarza” odbędzie się 12 kwietnia o godz. 18.00 w Teatrze Roma w Warszawie. Wyróżnienia wręczą członkowie jury, a zwycięskie prace przeczytają Anna Dymna i Radosław Krzyżowski. W specjalnym programie artystycznym dedykowanym zmarłemu niedawno profesorowi Andrzejowi Szczeklikowi wystąpią znani artyści, jego przyjaciele, wśród nich: Leszek Możdżer, Zbigniew Preisner, Beata Rybotycka, Anna Szałapak, Grzegorz Turnau i Jacek Wójcicki oraz Jan Karpiel Bułecka z zespołem. W czasie koncertu aktor Jan Nowicki odczyta fragmenty najnowszej książki profesora pt. „Nieśmiertelność. Prometejski sen medycyny”, którą wydało krakowskie Wydawnictwo ZNAK. Galę poprowadzi Anna Dymna.

Warunkiem uczestnictwa w konkursie „Przychodzi wena do lekarza” było wpłacenie 10 zł na rzecz Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Zgromadzone w ten sposób środki zostaną przeznaczone na konkurs poezji dla osób niepełnosprawnych pod hasłem „Słowa, dobrze, że jesteście”. Jego organizatorem jest Spółdzielnia Socjalna Republika Marzeń „Mimo Wszystko”, która działa w ramach Fundacji. Więcej szczegółów na temat tego konkursu znajduje się pod adresem www.republikamarzen.org. Podczas Gali będzie miała także miejsce promocja książki „Okiem pacjenta” autorstwa Justyny Tomskiej. Na pozycję tę składają się wywiady publikowane od trzech lat na łamach najpopularniejszego w Polsce miesięcznika dla lekarzy „Medycyna Praktyczna”. Rozmówcami są wybitni artyści: kompozytorzy, pisarze, aktorzy, muzycy, plastycy, a tematem ich wrażliwość – pojmowanie uprawianego zawodu, percepcja sztuki w różnych wymiarach, zabawne lub trudne życiowe przygody, a wreszcie doświadczenie choroby i przez ten pryzmat określenie oczekiwań wobec medycyny i lekarzy. Celem tych opowieści było budzenie w lekarzach wrażliwości na potrzeby chorego. Poeta Bronisław Maj, który „ostatni raz u lekarza był za wczesnego Gierka”, opowie o żartach z Wisławą Szymborską i naturze melancholika. Znakomity kompozytor Zbigniew Preisner wytłumaczy, dlaczego woli leczyć się w Szwajcarii i nienawidzi żyrandoli, które ostro świecą. Anna Dymna okaże się gejzerem pomysłów i zajmujących historii, w których – choć sama tak fascynująca – stawia siebie w roli świadka. Ważne, mądre rozmowy, także o wspólnym doświadczeniu, jakim jest stawianie czoła chorobie własnej i bliskich.

Więcej informacji na temat Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Profesora Andrzeja Szczeklika „Przychodzi wena do lekarza” oraz koncertu poświęconego jego pamięci znajduje się pod adresem ww.mp.pl/interna2012/.

A
A+
A++
Drukuj
PDF
Powiadom znajomego
Wstecz