fbpx

Aktualności

Sztuka integruje

20.02.2019

W miniony poniedziałek, w naszej „Dolinie Słońca” w podkrakowskich Radwanowicach, odbyło się kolejne wierszobranie. Było ono pierwszą częścią cyklu spotkań „Sztuka integracji”, projektu współfinansowanego przez Fundację Santander Bank Polska.

W „Dolinie Słońca” gościliśmy: podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej, Środowiskowego Domu Samopomocy, Świetlicy Terapeutycznej, a także uczniów zajęć rewalidacyjno-wychowawczych z Radwanowic, uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z Czernichowa, Świetlicy Terapeutycznej w Chrzanowie oraz uczniów ze Szkoły Integracyjnej i z Niepublicznego Specjalnego Gimnazjum w Radwanowicach. Oczywiście, wśród znakomitych gości – po raz kolejny – nie zabrakło Inspektora Wawelka i towarzyszących mu wspaniałych panów policjantów z Wydziału Prewencji oraz Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie (sierżant sztabowa Marta Wojtaszek przeczytała niezwykle pouczający wiersz o ekologii). O znakomitą oprawę muzyczną wydarzenia zadbała Zielona Kapela z Konar, a także chór „Sami swoi” z Rudawy, Ziemowit Pawlisz i Paweł Krzysztofowicz, podopieczny z „Doliny Słońca”.

W imieniu pracowników i podopiecznych „Doliny Słońca” gości powitała Jolanta Toboła. Nadmieniła, że to wierszobranie jest pierwszym spotkaniem trzyczęściowego cyklu „Sztuka integracji” –  projektu współfinansowanego z programu grantowego „Tu mieszkam, tu zmieniam”, organizowanego przez Fundację Santander Bank Polska, w porozumieniu z Bankiem Santander Bank Polska.

– Wydarzenie, w którym mam przyjemność dzisiaj uczestniczyć, doskonale wpisuje się w ideę programu „Tu mieszkam, tu zmieniam” – mówił Daniel Wiśniowski z Santander Bank Polska. – Cóż piękniej zmienia naszą lokalną społeczności niż słowo? Jak powtarza pani Ania: zmieniajmy świat na lepszy i piękniejszy.

– Kochani, to od nas zależy, jak ten świat będzie wyglądał – zauważyła Anna Dymna. – Dzisiaj jest pięknie, bo jesteście. Niby jest zima, a jest wiosna. I takiej wiosny w sercach zawsze wam życzę. Od siedemnastu lat, w krakowskim Teatrze imienia Juliusza Słowackiego, prowadzę Salon Poezji. W Polsce otworzyłam już ponad pięćdziesiąt takich salonów. Zrobiłam to również w Szwecji. I wszyscy się cieszą. Nawet ci, którzy nie lubili poezji. Tu, w Radwanowicach, podczas naszych wierszobrań, też mamy salon poezji. Cieszę się, że z wami jestem.

Podczas, trwającego dwie godziny, poetycko-muzycznego spotkania usłyszeliśmy m.in. twórczość Władysława Bełzy, Krzysztofa Myszkowskiego, Marii Konopnickiej, Witold Wieszczka i Doroty Gellner. Teatr „Radwanek” wystąpił w poetyckiej inscenizacji  „Cztery świece”. Niepełnosprawni artyści prezentowali się na scenie z radosnymi błyskami w oczach. Cieszyli się, że są w tak życzliwej, ważnej dla nich atmosferze i, po raz kolejny, współtworzą niezwykły czas wierszobrań. Jednocześnie cieszyli się na kolejne spotkanie z muzyką i poezją. To poniedziałkowe nosiło tytuł „Z nadzieją w nowy rok”.

Może Cię zainteresować

Dziękujemy za pierwszy etap

03.01.2025

Nasi darczyńcy kolejny raz pokazali, że są wspaniałymi przyjaciółmi. Co prawda przed świętami Bożego Narodzenia traciliśmy nadzieję, że pierwszy etap naszej zbiórki na ośrodek wytchnieniowy osiągnie założony cel – 150 000 zł. Ale…

Zrozumieć siebie

02.01.2025

Gościem jutrzejszego programu „Anna Dymna – Spotkajmy się” będzie dr n. hum. Michał Piętniewicz. Pan Michał jest osobą po kryzysie psychicznym.

Dołącz do newslettera