fbpx

Aktualności

Zdumiewający, jasny dzień

02.11.2019

1 listopada, na Cmentarzu Rakowickim, Anna Dymna, po raz trzydziesty dziewiąty, uczestniczyła w kweście Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa. Dzięki tym zbiórkom, od 1981 roku, udało się odnowić ponad pięćset zabytkowych nagrobków, które nie mają dysponentów.

– Rano w Krakowie była mgła, zimno – dzieli się wrażeniami Anna Dymna. – Ale kiedy przyjechałam na Rakowice, wyszło słońce, zrobiło się pięknie. Spotkałam uśmiechniętych ludzi, którzy życzliwie wrzucali pieniądze do mojej puszki. Z niektórymi z tych osób na spotkanie przy bramie głównej cmentarza w dniu Wszystkich Świętych umówiłam się przed rokiem. Pieniądze zbierałam w towarzystwie 8-letniej Marysi. Wstrząsające było to, że podczas minionych lat zawsze niedaleko mnie kwestował Zbyszek Wodecki. Niestety, nie ma go już wśród nas. Wiele osób podchodziło więc wczoraj i, dwukrotnie wrzucając pieniądze do mojej puszki, mówiło: „A to jeszcze dla Zbyszka”. Obserwuję od wielu lat, że 1 listopada jest dniem zdumiewającym. Nie słyszy się wtedy złych słów, narzekań, sporów. W takich chwilach zaczynamy chyba koncentrować się na tym, co w życiu jest najistotniejsze. Wspominamy też ludzi, którzy nauczyli nas rozumieć i kochać ten świat. Przedziwna jasność panuje w tym dniu: z jednej strony, rozumiemy, że jest nieubłagana konieczność śmierci, przemijania. Z drugiej, zdajemy sobie sprawę, że to wszystko ma głęboki sens. Ludzie umierają, ale przez to, że pielęgnujemy o nich pamięć, są z nami nadal obecni. Oni dają nam siły i pomagają żyć.

Podczas 39. kwesty Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa Anna Dymna i jej 8-letnia asystentka Marysia zebrały 3080 zł.

Może Cię zainteresować

Siła rodzeństwa

02.05.2024

Gośćmi jutrzejszego programu „Anna Dymna – Spotkajmy się” będzie rodzeństwo: Joanna Nieroda i, młodszy o siedem lat, Łukasz Ilski. Siostra oddała bratu nerkę. Od tamtej pory oboje prowadzą normalne życie.

Pełnosprawni w pracy

29.04.2024

Narastająca cyfryzacja wielu dziedzin, a także możliwość świadczenia pracy online sprzyjają zatrudnianiu osób z niepełnosprawnościami. Tym bardziej, że niesie ono dla pracodawców wiele wymiernych korzyści. Nadal jednak w przestrzeni tej niezbędne jest przełamywanie schematów myślenia. Warto o tym pamiętać, świętując 1 Maja.

Dołącz do newslettera