fbpx

Aktualności

„Nie ma pacjenta. Jest człowiek”

26.10.2020

W tej dziedzinie medycyny od wielu lat najbardziej brakuje pieniędzy, wykwalifikowanego personelu, miejsc w szpitalach. Wokół psychiatrii narosło też wiele fatalnych stereotypów. Tymczasem szacuje się, że problemy ze zdrowiem psychicznym mogą dotyczyć, trwale lub okresowo, nawet 8 mln. Polaków.

To dlatego Anna Dymna zaprosiła do tegorocznych „Choinek Jedynki” – akcji dobroczynnej Programu Pierwszego Polskiego Radia – Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej.

– Znam sytuację osób, które na co dzień borykają się z chorobami psychicznymi – mówi aktorka. –  Wielu pisze listy do mojej fundacji, z błaganiem o pomoc. Wielokrotnie rozmawiałam też z takimi ludźmi w moim programie „Spotkajmy się”. Najważniejsze, aby chorzy ludzie nie byli samotni, by czuli się potrzebni… szczególnie ludzie z problemami psychicznymi. Antoni Kępiński napisał: „Pośrednio samotność równa się śmierci”.  Opieka psychiatryczna musi być godna i humanistyczna, brać pod uwagę i widzieć całego człowieka w chorobie. Musi mu stwarzać miejsca, gdzie każdego dnia, w małych ośrodkach, warsztatach, ludzie z problemami psychicznymi będą mieli szansę wracać do zwykłego życia i zdrowia.

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej powstało w 1999 roku w Krakowie, w grupie osób inspirowanych przesłaniem prof. Antoniego Kępińskiego, wybitnego psychiatry, filozofa i humanisty, którego dewizą było stwierdzenie : „Nie ma pacjenta. Jest człowiek”. Stowarzyszenie zrzesza lekarzy, pielęgniarki, psychologów, pracowników socjalnych, terapeutów zajęciowych, by – zgodnie z przesłaniem prof. Kępińskiego – umożliwić osobom po kryzysach psychicznych godne warunki leczenia w najbliższym środowisku i współuczestniczenie w życiu społecznym. Stowarzyszenie prowadzi Warsztaty Terapii Zajęciowej, Środowiskowy Dom Samopomocy, Centrum Seniora, mieszkanie chronione. Jednym z jego najważniejszych działań było stworzenie miejsc pracy w krakowskim pensjonacie i restauracji „U Pana Cogito” – projektu wielokrotnie nagradzanego i cieszącego się uznaniem klientów.

– Leczenie chorego nie może polegać na izolacji, stygmatyzacji, traumie i jego lęku o przyszłość – podkreśla prof. Andrzej Cechnicki, psychiatra, psychoterapeuta, współzałożyciel stowarzyszenie. – W pacjentach musimy umacniać nadzieję na wyzdrowienie, stwarzać im warunki, w których mogą pracować, żyć we względnym poczuciu bezpieczeństwa. Musimy również starać się pomagać rodzinom pacjentów, przede wszystkim edukować je, ponieważ w leczeniu, oprócz farmakoterapii, istotne są więzi międzyludzkie.

Chociaż Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej mieści się w Krakowie, to jest ono inicjatorem i realizatorem wielu ogólnopolskich akcji. Modele jego działania są przenoszone na obszar całego kraju.

Grzegorz Młynek

Poznaj szczegóły 


Może Cię zainteresować

Wejściówek brak

08.05.2024

Szanowni Państwo, dziękujemy za ogromne zainteresowanie koncertem „Ta nasza radość – mimo wszystko”. Informujemy, że wyczerpała się już pula wejściówek na wydarzenie.

Zaczarowany Dzień w Ogrodzie Botanicznym UJ

06.05.2024

W sobotę, 18 maja, razem z Ogrodem Botanicznym UJ, zapraszamy do Krakowa na Zaczarowany Dzień w Ogrodzie Botanicznym. Dla naszych gości, tych młodszych i starszych, przygotowaliśmy różne atrakcje.

Dołącz do newslettera