fbpx

Aktualności

Odwstydzanie schizofrenii

25.02.2021

Gośćmi jutrzejszego programu „Anna Dymna – Spotkajmy się” będzie chorująca na schizofrenię paranoidalną Katarzyna Szczerbowska-Kisielińska, rzeczniczka Biura do spraw Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, oraz jej córka, Aleksandra.

Pani Katarzyna wspomina, że, jako dziecko, była osobą niezwykle spokojną, ostrożną i bardzo wrażliwą. Stroniła od hałaśliwej atmosfery rówieśników. Chciała spełniać oczekiwania otoczenia. Z nauką w szkole podstawowej radziła sobie nie najlepiej. Za to w liceum, prowadzonym przez siostry zakonne, okazała się znakomitą uczennicą. Po maturze rozpoczęła studia polonistyczne. To tam poznała małżonka. Córkę urodziła w wieku 24 lat.

Fot.: Bartłomiej Bujas

Początkowo do zmęczenia, bezsenności czy bólów głowy pani Katarzyna nie przykładała wagi. Pracowała wtedy jako dziennikarka, a w tym zawodzie stres to norma. Ale kiedy objawy nasiliły się, najpierw szukała pomocy u neurologa, potem u psychiatry. To on przepisał jej leki antydepresyjne, po których poczuła się znakomicie. Nie chciała jednak uzależniać się od leków. Ostatecznie wybrała terapię grupowa. To ją przerosło. Miała pierwszy atak. Pół roku przebywała w szpitalu. Często musiano przywiązywać ją do łóżka pasami.

Pani Katarzyna i jej córka bardzo odważnie i naturalnie opowiadają o chorobie, odwstydzają ją. Z pewnością audycja da siłę wielu osobom. Nie tylko tym, które chorują na schizofrenię.

Zapraszamy przed telewizory w najbliższy piątek, o 6.40. Program dostępny będzie również na platformie Vod.tvp.pl.

Może Cię zainteresować

Podnosić na duchu

25.04.2024

Gościnami jutrzejszego programu „Anna Dymna – Spotkajmy się” będzie Patrycja Łatka z mamą Urszulą. Pani Patrycja, tegoroczna maturzystka, mimo zmagań z artrogrypozą, jest obiecującą sportsmenką.

„Dolina” przyciąga dobrych ludzi

19.04.2024

„Słowo »podopieczny« oznacza, że ktoś znajduje się pod naszą opieką. Musi więc być ważny w naszym postrzeganiu, rozbudzać w nas serdeczne odruchy, zrozumienie, głęboką zdolność do współodczuwania. Taka opieka to szczególna troska o psychiczny oraz fizyczny dobrostan drugiego człowieka” – zaznacza Małgorzata Cebula, wicedyrektorka ośrodka terapeutyczno-rehabilitacyjnego „Dolina Słońca” w Radwanowicach.

Dołącz do newslettera