fbpx

Aktualności

Emocje, emocje, emocje…

09.05.2021

Wczoraj, na scenie Konstancińskiego Domu Kultury „Hugonówka”, odbył się półfinał 16. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. Z grona 31 wykonawców jurorzy wyłonili dwanaścioro finalistów, którzy, 12 czerwca, rywalizować będę w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Koncert transmitowano online.

Chociaż półfinał odbył się w rygorze sanitarnym i bez udziału publiczności (każdy, kto wszedł na teren KDK „Hugonówka”, był poddany testowi na obecność koronawirusa), emocji nie brakowało. Stawką w finale Festiwalu Zaczarowanej Piosenki są przecież nie tylko występy w duetach z największymi gwiazdami polskiej sceny muzycznej, prezentacja przed milionami telewidzów, stypendia umożliwiające rozwój muzycznych pasji, ale też udział w „Debiutach” Krajowego Festiwalu Piosenki Polskie w Opolu. Jurorzy łatwego zadania nie mieli. Gremium przewodniczyła Ania Rusowicz, która podczas koncertu finałowego w 2019 r. śpiewała na krakowskim Rynku Głównym w duecie z Kamilem Czeszelem, zwycięzcą 15. edycji naszego konkursu dla uzdolnionych wokalnie osób z niepełnosprawnościami, późniejszym triumfatorem „Debiutów” 57. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W jury zasiedli także: Marta Wilk, Anna Smołowik, Adam Sztaba, Antoni Pawlicki i Magdalena Waligórska-Lisiecka (sekretarz).

Koncert poprowadziły dwie wolontariuszki fundacji „Mimo Wszystko”: Anna Dymna i Bronia Zamachowska, fot: Magdalena Woch

„Wyśpiewajcie to, co najważniejsze i najpiękniejsze w waszych duszach” ­– zwróciła się w nagraniu do półfinalistów ­­­­­Irena Santor, która, od pierwszej edycji, sprawuje opiekę artystyczną nad Festiwalem Zaczarowanej Piosenki. Z kolei Anna Dymna podkreśliła, jak bardzo ważne jest to, że, po rocznej przerwie, konkurs znowu się odbywa.

– Bez naszego festiwalu czułam się tak, jakby ktoś odłączył mi prąd – żartowała aktorka. W prowadzeniu koncertu partnerowała jej Bronia Zamachowska.

W gronie dorosłych wokalistów konkurencja była spora. Rywalizowali w nim laureaci poprzednich edycji konkursu: Katarzyna Wachnik (I miejsce w kat. dzieci, duet z Łukaszem Zagrobelnym – 2009 r.), Aleksandra Liske (I miejsce w kat. dzieci, duet z Alicją Majewską – 2011 r.), Krzysztof Sałapa (II miejsce w kat. dorosłych, duet z Grażyną Łobaszewską – 2012 r.), Klaudia Skotarczak (II miejsce w kat. dorosłych, duet z Katarzyną Groniec – 2013 r.),  Julia Bagińska (II miejsce w kat. dzieci, duet z Anią Rusowicz – 2014 r.), Amelia Dubanowska (I miejsce w kat. dzieci, duet z Markiem Piekarczykiem – 2014 r.) oraz Dariusz Buczek (I miejsce w kat. dorosłych, duet z Ernestem Staniaszkiem – 2014 r.). Niektórzy z nich skromnie oceniali swoje szanse, przyznając wprost, że w siebie wątpią. Nie kryli napięcia, gdy czekali na występ i werdykt jury. Inni twierdzili, że biorą udział festiwalu dla samej atmosfery konkursu, a co ma być to będzie, więc cieszą się, że mogą dzisiaj zaśpiewać. Ale byli też tacy, którzy nie kryli marzeń o zwycięstwie.

12 czerwca Krzysztof Sałapa wystąpi w finale w Centrum Kongresowym ICE Kraków, fot.: Bartłomiej Bujas

38-letni Krzysztof Sałapa zauważył, że tego rodzaju wsparcie finansowe jest szczególnie istotne w okresie, gdy, z powodu pandemii koronawirusa, branża muzyczna nie działa, bo przecież wielu laureatów Festiwalu Zaczarowanej Piosenki utrzymywała się także z występów.

Zarówno w kategorii do 16 lat, jak i powyżej 16. roku życia półfinaliści sięgnęli po ambitne utwory. Wykonali piosenki z m.in. z repertuaru Hanny Banaszak, Dawida Podsiadły, Anny Jantar, Maryli Rodowicz, Krystyny Prońko, Andrzeja Zauchy i Edyty Górniak. Większość z nich przyznawała, że sztukę wokalną traktuje bardzo serio, kształcąc się albo w szkołach muzycznych, albo pobierając prywatne lekcje śpiewu. Jurorzy zgodnie przyznawali, że poziom konkursu jest wysoki i mocno sprzeczali się między sobą o ostateczny werdykt. Podkreślali też, że wokaliści, którzy nie zakwalifikowali się do finału, nie powinni porzucać swoich muzycznych pasji, ponieważ drzemie w nich ogromny, twórczy potencjał.

– Być może wydaje się, że sukces w mojej pracy zawodowej utrzymuje się na stałym poziomie – podczas zakończenia koncertu Adam Sztaba zwrócił się do półfinalistów, którzy nie zakwalifikowali się do finału. – Ale to mylna ocena. On też przebiega po sinusoidzie, podobnie jak w przypadku każdego artysty. Nie rezygnujcie więc ze swoich marzeń.

W oczekiwaniu werdyktu jury, fot: Magdalena Woch

12 czerwca, w Centrum Kongresowym ICE Kraków, dwanaścioro finalistów 16. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki wystąpi w duetach z Anią Wyszkoni, Majką Jeżowską, Renatą Przemyk, Michałem Szpakiem, Ryszardem Rynkowskim i Rafałem Brzozowskim.

Finaliści

Kategoria do lat 16: Karolina Bajer (Korytnica), Weronika Bartczak (Szynkielów), Andżelika Guściora (Nisk), Nikola Jodko (Wolsztyn), Szymon Prokop (Kraków), Aurelia Radecka (Chorzów)

Kategoria pow. 16 lat: Daria Barszczyk (Bydgoszcz), Amelia Dubanowska (Biskupiec), Katarzyna Pogoda (Chorzów), Krzysztof Sałapa (Granica), Anna Wardęska (Września), Monika Wójcikowska (Ożarów)

Grzegorz Młynek


Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach Programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Może Cię zainteresować

Otrzymaliśmy wsparcie

29.08.2024

Nasz Warsztat Terapii Zajęciowej w nadbałtyckim Lubiatowie zyskał nową inwestycję. Zakupiliśmy sprzęt, który pomoże w utrzymaniu porządku, zarówno wokół siedziby WTZ, jak i na terenie powstającego nieopodal ośrodka wytchnieniowego „Spotkajmy się”.

Urodzinowy film

26.08.2024

26 września minie 21 lat działalności Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Obejrzyjcie nasz najnowszy, urodzinowy film. Na przestrzeni ponad dwóch dekad – dzięki Waszej życzliwości, zaufaniu oraz wsparciu – tworzyliśmy wiele niezwykłych projektów. Pomogliśmy ponad 40 000 osób w całej Polsce.

Dołącz do newslettera