Od 2011 r. organizujemy Ogólnopolski Konkursu Poezji „Słowa, dobrze, że jesteście”. Obejmuje on dwie kategorie autorów: osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz z pozostałymi niepełnosprawnościami.
Podstawowym sensem każdej twórczości, w tym również poetyckiej, jest poszukiwanie czegoś, w czym możemy siebie wyrażać – poczucie, że potrafimy określać i nadawać kształt temu, co znajduje się w naszym wnętrzu, ukazywać własną perspektywę widzenia świata. Tak naprawdę każdy wiersz, nawet najbardziej depresyjny, jest wyrazem nadziei – podkreśla poeta Wojciech Bonowicz, juror naszego konkursu.
Z kolei Anna Dymna, pomysłodawczyni konkursu i przewodnicząca jury, zauważa:
Szczególnie słowa osób z niepełnosprawnością intelektualną działają na mnie jak jakieś ostre światło, które nagle rozjaśnia moje pojmowanie i pozwala mi wyraźnie zobaczyć oraz zrozumieć problemy, które wydawały mi się nie do ogarnięcia. Wasza poezja poraża prostotą, szczerością, jest jasna i oczywista, bezwstydnie prawdziwa. Nazywa to, co my wypieramy, do czego nie chcemy się przyznać, czego tak naprawdę nie chcemy wiedzieć i kamuflujemy prawdziwe sensy wymyślonymi, wygodnymi mądrościami.
Poniżej prezentujemy utwory nadesłane na Ogólnopolski Konkurs Poezji „Słowa, dobrze, że jesteście”. Ilustracje do nich stworzyli podopieczni „Doliny Słońca”.
Pobierz je, wydrukuj lub opublikuj w mediach społecznościowych, by inni też mogli się nimi cieszyć.
Wiersz Ewy Gierszewskiej „Oda do frytek”, który zdobył I miejsce w kategorii „Osoby z niepełnosprawnością intelektualną” w 2016 r.
Wiersz Klaudii Sytniewskiej „Miłość” nadesłany na Ogólnopolski Konkurs Poezji „Słowa, dobrze, że jesteście” 2023, w kategorii „Osoby z niepełnosprawnością intelektualną”.
Wiersz Piotra Kondarewicza „Moje myśli”, który zdobył wyróżnienie w kategorii „Osoby z niepełnosprawnością intelektualną” w 2022 r.
Wiersz Marka Pyziaka, „Sposób Romka na sen”, który zajął I miejsce w kategorii „Osoby z niepełnosprawnością intelektualną” w 2022 r.
Wiersz Aleksandra Kołodziejka, „Kiedy przyjdziesz”, który zajął II miejsce w kategorii „Osoby z niepełnosprawnością intelektualną” w 2022 r.