fbpx

Aktualności

Zobaczyć człowieka w człowieku

26.05.2017

Wczoraj, w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, odbyła się gala 6. Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Przychodzi wena do lekarza” im. Profesora Andrzeja Szczeklika. Anna Dymna, która poprowadziła wydarzenie, zasiada w jury konkursu od jego pierwszej edycji.

Ideą konkursu jest zwrócenie uwagi, poprzez twórczość literacką, na szczególną wrażliwość, jaka musi cechować dobrego lekarza, by potrafił właściwie odczytywać potrzeby chorego. Nadesłane prace oceniali: Anna Dymna, Waldemar Hładki, Ewa Lipska, Bronisław Maj, Maria Szczeklik i Adam Zagajewski. Wydarzenie, jak co roku prowadziła Anna Dymna i Piotr Gajewski.

Fot.: Tomasz Wiech

Dla Piotra Gajewskiego Andrzej Szczeklik był mentorem, dla kolegów lekarzy był wielkim autorytetem i przyjacielem. Dla niektórych był czarodziejem i magikiem. Był czasem uzdrowicielem, ale przede wszystkim był przyjacielem pacjentów. Był zwyczajnym człowiekiem, który przychodził siadał przy łóżku, potrafił trzymać za rękę i patrzeć w oczy i mówić: nie jesteś sam, jestem z Tobą, nie damy się, będziemy walczyć dalej razem. A dla mnie? Ja pamiętam każde słowo Andrzeja, każdą rozmowę i każde spotkanie. Dawał mi siły i odwagę w sprawach, które mnie czasem przerastały. I mówił mi: „Ania rób to dalej, nie załamuj się, walcz!” – tak wspominała tego wybitnego humanistę Anna Dymna. Dodała też: Ten konkurs literacki jest także wynikiem naszych rozmów.

Aleksander Fabisiak – aktor Starego Teatru odczytał wstępy do książek „Kore” i „Katharsis” Andrzeja Szczeklika, autorstwa Czesława Miłosza i Adam Zagajewskiego, mówiące o sztuce lekarskiej jako o umiejętności wywodzącej się z magii i o nauce medycyny, w której nierozerwalnie łącza się elementy nauki i sztuki.

Główną nagrodę w konkursie stanowi statuetka wykonana przez znanego zakopiańskiego artystę rzeźbiarza, Karola Gąsienicę Szostaka. Jest to miniaturowa replika rzeźby stojącej przed budynkiem II Katedry Chorób Wewnętrznych w Krakowie, kierowanej przez Profesora Andrzeja Szczeklika. Statuetka przyznawana jest w kategoriach: poezja, proza non-fiction, opowieść pacjenta – opowieść lekarza. Wydarzenie uświetnił występ Trio Anny Marii Jopek.

Fot.: Tomasz Wiech

Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko” od sześciu już lat jest partnerem Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Przychodzi wena do lekarza” im. Profesora Andrzeja Szczeklika.  Efektem tej współpracy jest również wydanie tomiku „Zobaczyć człowieka w człowieku”, zawierającego utwory laureatów konkursu „Przychodzi wena do lekarza” oraz Ogólnopolskiego Konkursu Poezji Osób Niepełnosprawnych „Słowa dobrze, że jesteście”.

Może Cię zainteresować

Siła rodzeństwa

02.05.2024

Gośćmi jutrzejszego programu „Anna Dymna – Spotkajmy się” będzie rodzeństwo: Joanna Nieroda i, młodszy o siedem lat, Łukasz Ilski. Siostra oddała bratu nerkę. Od tamtej pory oboje prowadzą normalne życie.

Pełnosprawni w pracy

29.04.2024

Narastająca cyfryzacja wielu dziedzin, a także możliwość świadczenia pracy online sprzyjają zatrudnianiu osób z niepełnosprawnościami. Tym bardziej, że niesie ono dla pracodawców wiele wymiernych korzyści. Nadal jednak w przestrzeni tej niezbędne jest przełamywanie schematów myślenia. Warto o tym pamiętać, świętując 1 Maja.

Dołącz do newslettera