fbpx

Aktualności

Laureaci wyjątkowego medalu

08.01.2025

Wczoraj, w restauracji „Biała Róża”, odbyła się konferencja poświęcona 25. Ogólnopolskiemu Festiwalowi Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Albertiana”.

W spotkaniu wzięli udział: Anna Dymna, Jan Bujnowicz, Małgorzata Urbanik, Lidia Jazgar oraz Krzysztof Sieprawski. W trakcie konferencji ogłoszono nazwiska tegorocznych laureatów Medalu Świętego Brata Alberta.

Pięć osób siedzi w sali za drewnianym stołem. Są elegancko ubrani. Zwróceni są przodem do aparatu. Jeden mężczyzna trzyma w dłoniach mikrofon. Na stole widać kwiaty w wazonach, karafki z wodą, szklanki i białe plakietki z podpisami konkretnych osób. Podpisy te są rozmazane. Po środku stołu leży pokrowiec z dużym medalem w środku. Na końcu stołu, po lewej stronie, stoi czarno-białe zdjęcie mężczyzny, księdza. Na tym zdjęciu, w rogu, widnieje czarna wstążka. Za osobami przy stole, po lewej stronie, stoi duży roll-up z grafiką-rysunkiem przedstawiającą zakonnika. Na górze widać napis: „Fundacja im. Brata Alberta” i logo. Po prawej stronie, za osobami, stoi biały roll-up z napisem: „Fundacja Anny Dymnej Mimo Wszystko” i zielono-szarym logo. W tle duże rośliny w doniczkach, wiszące lampy, brązowe małe okna i ciemnozielone zasłony.

Od lewej: Krzysztof Sieprawski, Lidia Jazgar, Małgorzata Urbanik, Jan Bujnowicz, Anna Dymna

Laureatami Medalu Świętego Brata Alberta za rok 2024 są:

Anna Lewandowska – za wieloletnią działalność charytatywną, a zwłaszcza za wspieranie sportowców z niepełnosprawnościami w ramach Stowarzyszenia „Olimpiady Specjalne Polska”,

Helena, Henryk i Janusz Świtajowie – za  postawę życiową, wzór rodzicielskiej siły i miłości, która może być inspiracją dla rodzin wychowujących osoby z niepełnosprawnościami,

Siostra Bronisława Majchrzycka – za wieloletnią pracę na rzecz osób w kryzysie bezdomności, chorych, potrzebujących pomocy oraz osób z niepełnosprawnościami,

Roman Kobylarczyk – za wieloletnią działalność społeczną na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Na drewnianym stole leży ciemnobrązowy pokrowiec. Jest otwarty. W nim znajduje się duży medal. Wygląda jak wyrzeźbiony w metalu. Rzeźbienie przedstawia mężczyznę z brodą, w habicie, przytulającego dwoje dzieci. Na górze medalu wyrzeźbiono napis – od lewej: „1987 Radwanowice 1997”. W lewym górnym rogu zdjęcia widać na stole fragment przezroczystego wazonu z kwiatami.

Medal Świętego Brata Alberta zaprojektowany przez Krzysztofa Sieprawskiego

To wyjątkowe wyróżnienie, na przestrzeni lat, otrzymali m.in.: kard. Franciszek Macharski, Anna Dymna, Małgorzata Kożuchowska, Marcin Gortat, Joanna Kulig czy Adam Małysz. Medal, przedstawiający św. Brata Alberta przytulającego dzieci, został zaprojektowany przez Krzysztofa Sieprawskiego – dorosłą osobę z niepełnosprawnością intelektualną. Zamieszkuje on Schronisko dla Osób Niepełnosprawnych w Radwanowicach, prowadzone przez Fundację im. Brata Alberta.

Tegoroczna ceremonia wręczenia medali odbędzie się 24 marca w teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie podczas jubileuszowego 25. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Albertiana”.

Dominika Sułkowska

Fot.: Marcin Gielzak

Biała grafika w cienkiej ramce. Nad ramką widać napis: „Organizatorzy”. Poniżej, w ramce, po lewej stronie, jest zielono-szare logo z napisem: „Fundacja Anny Dymnej Mimo Wszystko”. Po prawej stronie widać brązowe logo z napisem: „Fundacja im. Brata Alberta”.

Biała grafika w cienkiej ramce. Nad ramką widać napis: „Partner fundacji”. Poniżej, w ramce, na środku widać pomarańczowe logo z literami: „IMM”. Jest to skrót od „Instytut Monitorowania Mediów”.

Może Cię zainteresować

Znamy finalistów 25. „Albertiany”

10.01.2025

W siedzibie Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” zakończyły się obrady jury, które wyłoniło finalistów 25. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Albertiana”.

Otwarcie na świat

09.01.2025

Gościnią jutrzejszego programu „Anna Dymna – Spotkajmy się” będzie Katarzyna Maciąg. Pani Katarzyna porusza się z protezą nogi.

Dołącz do newslettera