Znamy finalistów 25. „Albertiany”
W siedzibie Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” zakończyły się obrady jury, które wyłoniło finalistów 25. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Albertiana”.
W jury zasiedli: Lidia Jazgar, Barbara Stępniak-Wilk, Małgorzata Godek-Wójcik, Katarzyna Walaszek oraz Marcin Pałys (sekretarz). Ocenie poddano 70 spektakli grup teatralnych oraz 39 prezentacji solistów, łącznie z 94 ośrodków.
– Bardzo się cieszymy, że po 24 edycjach „Albertiany”, zgłoszeń rokrocznie przybywa. Każde nagranie oglądamy bardzo dokładnie, choć jest ich niemało. W tym roku spektakle grup teatralnych okazały się bardzo zróżnicowane. Były zarówno kabarety, przy których naprawdę się pośmialiśmy, jak i trudne tematycznie historie, np. wojna. Nie da się porównać tak odległych od siebie repertuarów. To rodzi w nas, jury, dodatkowe wyzwanie. Oglądamy i słuchamy występów całym sercem i rozumem. A przy tym staramy się być jak najbardziej obiektywni – mówiła Lidia Jazgar.
W jednym ze spektakli jury mogło usłyszeć muzykę Zbigniewa Wodeckiego, wraz z tekstem Jacka Korczakowskiego „Teatr uczy nas żyć”. Odniosła się do tego Barbara Stępniak-Wilk.
– Te słowa są zawsze aktualne. Gdy oglądamy występy artystów z niepełnosprawnościami, biorących udział w „Albertianie”, tym bardziej utwierdzamy się w przekonaniu, że teatr ma dla nich ogromny sens. Niewątpliwie, przygotowania do spektakli, a następnie ich prezentacja, są niezwykle wymagające. Występujący pokonują swoje ograniczenia czy słabości. I to jest piękne, ponieważ teatr pozwala im te bariery przełamywać, uczyć się czegoś nowego. Dzięki sztuce mają kontakt z drugim człowiekiem i mogą się rozwijać – podkreśliła.
Decyzja, które zespoły i którzy soliści zdobędą nagrody, zapadnie w trakcie finałów regionalnych. Te będą trwały do końca przyszłego miesiąca. Laureaci wystąpią 24 marca 2025 r. na Dużej Scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
– Prawdę mówiąc, co roku czekam na „Albertianę”. To spotkanie dodaje mi energii i niesie ze sobą wiele radości oraz wzruszeń. O samych spektaklach nie da się mówić. Je trzeba zobaczyć. Są przepiękne, wyjątkowe. Wiem też, ile pracy i prób wymaga przygotowanie do nich. Gdyby to było możliwe, każdemu dalibyśmy pierwsze miejsce – tak, przed dwoma dniami, o festiwalu mówiła Anna Dymna podczas konferencji prasowej w krakowskiej restauracji „Biała Róża”.
Protokoły z obrad jury znajdują się pod tekstem.
Dominika Sułkowska
Finaliści 25. „Albertiany”
Region I
Zespoły teatralne:
Pasja – „Bajka o stargardzkim białym ptaku”, Czarno-Biali – „Zegarmistrz dusz i serc”, Teatr Trójka – „Wieża Babel”, To nie jest Ha Ha – Legenda Kaszubska „Trzy zjawy”, Teatr 40 serc – „SKURCZ – czyli opowieść (prawie wigilijna) o mięśniu zwanym sercem”, Kworce – „Legenda Strażnika Wyżynnej Bramy”, Brodniczanie – „Adam i Ewa”, CO WY NA TO – „Po prostu bądź”, Wyspa – „Strażnik czasu”
Soliści:
Dawid Żuber – „Staruszek świat”, Katarzyna Kos – „Wenus”, Ryszard Kilarski – „Dni, których nie znamy”
Region II
Zespoły teatralne:
Jak nie my to kto – „Smerfy”, Ekspresja – „Rzeka przygód”, Tęcza – „Piękna i Bestia”, Galimatias – „Nie płacz Koziołku”, Makowiaki – „Życie”, Nowa Zorza – „Kolory Polski”, Co nieco – „Zawsze jest ktoś”, Wkręceni – „Dziady cz. II”, Akcent – „Korzenie”
Soliści:
Małgorzata Ewa Pietralska – „Szyba”, Aleksander Domagalski – „Dzisiaj będę ja”, Magdalena Burzyńska – „Dernier Danse”
Region III
Zespoły teatralne:
WTZ DT – „Kabaret na jednej nodze – Jaś i Małgosia”, Biedronki – „Skarb oceanu”, Minutka – „Randka z dobrą sławą”, Rozśpiewani – „Zaszczepić dobro”, Kromka – „Jak zostać harcerzem”, Teatr Drużyna – „Krótka historia o emocjach”, Gołąbki Arki Noego – „Kobieta Życia”, Sen Wariata – „Niebieski Ptak”, Otwarte Okno – „Ptasie radio”
Soliści:
Mieczysław Niewiadomski – „Krakowski spleen”, Robert Mateuszuk – „Chodź, przytul, przebacz”, Adam Karai-Barszczewski – „Jak okiem sięgnąć”
Region IV
Zespoły teatralne:
Nieśmiertelni – „Mój anioł stróż”, Teatr Cienie – „Odbicia”, FANaberia – „Wasz narzeczony nie żyje”, ART-ES – „Witajcie w naszej bajce”, Sędziszowskie Iskry – „Rzepka”, Figiel – „Legenda o cycowskiej dzwonnicy”, Motyle – „Spowiedź motyla”
Soliści:
Agnieszka Zając – „Prowadź mnie”, Katarzyna Słąba – „Kochana”, Przemysław Mol – „Right Here Waiting”
Region V
Zespoły teatralne:
Makuszaki – „Pęknięty dzban”, Motyle – „Alicja w Krainie Czarów”, Pilski Teatr Tańca – „OXYGEN”, Pankeiki z Santoka – „Afryka dzika”, Promyk – „Czas na Show”, Drzewo – „Skrzydło”, Niebiańskie Alberciaki – „Niebiańska partia szachów”, Pozytywni – „Paweł i Gaweł”, Pracownia – „Dobro powraca, czyli bajka o Szewczyku”
Soliści:
Radosław Kuras – „Dobry dzień”, Klaudiusz Studziński – „Do zakochania jeden krok”, Klaudia Zamasz – „Laleczka z saskiej porcelany”