fbpx

Aktualności

30 tys. zł od naszych ambasadorów

06.11.2018

Magdalena Waligórska-Lisiecka i Mateusz Lisiecki-Waligórski, zaprzyjaźnione z nami małżeństwo aktorów, przekazali dla naszych podopiecznych 30 tys. złotych, które wywalczyli w „Wielkim teście o powietrzu” zorganizowanym przez Telewizję Polską.

Które państwo wprowadziło karę 4 lat więzienia lub grzywnę w wysokości ok. 38 tysięcy dolarów za import, produkcję i używanie toreb z tworzywa sztucznego?

 1. Stany Zjednoczone
 2. Kenia
 3. Australia
 4. Polska

Gdy Wanda Rutkiewicz, jako pierwsza Europejka, stanęła na najwyższym szczycie Ziemi, do jej płuc docierało:

 1. tyle samo tlenu co w Warszawie
 2. o 15% mniej tlenu niż w Warszawie
 3. o 75% mniej tlenu niż w Warszawie
 4. o 95% mniej tlenu niż w Warszawie

Okazuje się, że towarem może być wszystko. Jedna z kanadyjskich firm zarabia krocie na sprzedaży do Chin:

 1. technologii do oczyszczania powietrza na ulicach
 2. czystego powietrza w puszkach
 3. szczepionki antysmogowej
 4. pocztówek z widokiem niebieskiego nieba

Z powyższymi pytaniami Magdalena Waligórska-Lisiecka i Mateusz Lisiecki-Waligórski zmierzyli się w rundzie finałowej „Wielkiego testu o powietrzu”. Czek na 30 tysięcy złotych wręczyli małżeństwu aktorów Henryk Kowalczyk, minister środowiska, oraz Maciej Stanecki, wiceprezes Zarządu TVP SA.

– Już jako nastolatka interesowałam się ekologią – mówi Magdalena Waligórska-Lisiecka. – W młodości napisałam nawet sztukę o tej tematyce. Miałam satysfakcję, bo wystawiono ją w dwóch szkołach i wydrukowano w biuletynie dla nauczycieli. Stare czasy, ale nadal interesuję się ekologią i staram się dbać o środowisko: na przykład zakręcam wodę podczas mycia zębów, sortuję śmieci. Takie banalne – z pozoru – czynności naprawdę ratują świat. Wszyscy możemy stosować je w codzienności.

Aktorka, znana z seriali „Ranczo”, „Plebania” czy filmów „Ile waży koń trojański?” albo „Moje córki krowy”, jest ambasadorem fundacji „Mimo Wszystko” od 2009 r. M.in. pełni ważną funkcję jurora sekretarza podczas Festiwalu Zaczarowanej Piosenki.

– Nie mieliśmy najmniejszego problemu z wyborem organizacji charytatywnej, której chcemy przekazać nagrodę za zwycięstwo. Wiemy przecież, jak wspaniale działa Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.

Pięknie dziękujemy za ten hojny dar. Pieniądze przeznaczymy dla naszych podopiecznych w „Dolinie Słońca”, dokąd nasi ambasadorowie udali się osobiście, żeby przekazać czek.

Zobacz rozgrywkę klikając w poniższy link.

http://wielkitest.tvp.pl/39722211/wielki-test-o-powietrzu-runda-finalowa

Może Cię zainteresować

List otwarty do rządzących

17.09.2019

Członkowie Prezydium Ogólnopolskiego Forum Warsztatów Terapii Zajęciowej wystosowali list otwarty do Krzysztofa Michałkiewicza, pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych. Piśmie wyrażają obawę, że, zapowiadane przez rządzących zmiany, doprowadzą do likwidacji placówek, które zajmują się osobami z niepełnosprawnościami.

Dołącz do newslettera