fbpx

Aktualności

60 krzewów radości

02.10.2020

Po raz kolejny wolontariusze Fundacji Santander Bank Polska postanowili sprawić radość naszym podopiecznym z ośrodka „Dolina Słońca” w podkrakowskich Radwanowicach.

Od marca rzeczywistość naszych podopiecznych z Radwanowic zmieniła się radykalnie. Nie mają możliwości kontaktu ze światem zewnętrznym. Większość z nich nie rozumie nawet, dlaczego tak się dzieje. Tymczasem wczoraj, mimo niesprzyjającej aury, wolontariusze z Fundacji Santander postanowili sprawić im niespodziankę. Przyjechali do Radwanowic, by na terenie „Doliny Słońca” zasadzić… 60 owocowych krzewów. Przy każdej roślinie umieścili tabliczkę z imieniem podopiecznego. Widnieją też na niej słowa: „Dbaj o mnie i podlewaj”. Ale to nie wszystko…

Każdy z wolontariuszy otrzymał wcześniej charakterystykę jednego podopiecznego, do którego napisał imienny, bardzo osobisty list.

– Napisanie listu do nieznanej osoby o wielkiej wrażliwości wcale nie było sprawą prostą – wyznała Ewa Teodorowicz-Kunysz, wolontariuszka Fundacji Santander. – Stało się to dla mnie sporym wyzwaniem. Byłam ogromnie podekscytowana i wzruszona.

Po nasadzeniu i wyjeździe wolontariuszy podopieczni zobaczyli swoje owocowe krzewy. Otrzymali też spersonalizowane listy.

– Dostrzegając rzędy nowo zasadzonych krzewów, byli mile zaskoczeni i podekscytowani – relacjonuje psycholog Mateusz Sycz. – Niezwykle ostrożnie umieszczali imienne tabliczki w ziemi, bojąc się uszkodzić piękne rośliny. A wspólne czytanie listów stało się chwilą radości i wzruszeń. Kilkoro podopiecznych było tak poruszonych, że uroniło łzy. Padały słowa: „Nikt nigdy do mnie nie napisał takiego listu”, „To specjalnej dla mnie?”, „Ktoś wie, co robię i czym się interesuję!”. Tego dnia podopieczni wracali z zajęć rozpromienieni. Z pewnością zapamiętają ten dzień, a krzewy owocowe będą im o nim stale przypominać.

Być może w przyszłości spotkamy się, żeby wspólnie zebrać z krzewów owoce i móc, już bez obaw, uścisnąć sobie dłonie.

Dziękujemy wolontariuszom Fundacji Santander Bank Polska za ten fantastyczny gest. Jesteście wielcy.

Katarzyna Cichoń

Może Cię zainteresować

Certyfikat naszej transparentności

29.09.2022

Miło nam poinformować, że Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko” pomyślnie przeszła wnikliwy audyt CAF International, który potwierdza naszą transparentność jako organizacji non-profit.

Głębiej patrzyć w człowieka

28.09.2022

Gościem najbliższego programu „Anna Dymna – Spotkajmy się” będzie Karolina Cybula, psycholog, wyróżniona w plebiscycie „Człowiek bez barier”, która zmaga się z dziecięcym porażeniem mózgowym.

Dołącz do newslettera