fbpx

Aktualności

„Aktorka NieZwykła”

06.05.2019

W pierwszy majowy weekend, w Sandomierzu i Tarnobrzegu, odbył się 16. Festiwal Filmów i Spotkań NieZwykłych. Jego gościem była Anna Dymna. Uhonorowano ją tytułem „Aktorki Niezwykłej” oraz „Kamieniem Optymizmu”.

Tytuł „Reżysera NieZwykłego” 16. Festiwalu Filmów i Spotkań NieZwykłych otrzymał Janusz Kondratiuk. Podczas uroczystej gali twórca „Wniebowziętych”, „Dziewczyn do wzięcia” czy „Jak pies z kotem” założył również Koronę Sandomierską. Wśród gości festiwalu pojawili się m.in.: Iga Cembrzyńska, Sonia Bohosiewicz, Andrzej Seweryn, Marian Dziędziel, prof. Jerzy Bralczyk oraz prof. Franciszek Maśluszczak.

Anna Dymna z małżonkiem prof. Krzysztofem Orzechowskim

– Nie bardzo wiem, co tytuł „Aktorki NieZwykłej” oznacza, ale bardzo cieszę się z tej nagrody – mówiła dziennikarzom Anna Dymna. – Takie wyróżnienia dowodzą, że praca na scenie, którą uprawiam już pół wieku, jest doceniana i potrzebna. Mam sześćdziesiąt osiem lat. Nadal pracuję na etacie w Narodowym Starym Teatrze. Fakt, że jestem aktorką, pozwolił mi zbliżyć się do osób chorych i niepełnosprawnych – słuchać ich i rozumieć, wczuwać się w ich sytuację. Na tym przecież polega budowanie każdej roli w teatrze albo filmie. Dzięki osobom z niepełnosprawnościami przestrzeń mojego teatru niezwykle się poszerzyła. Pozwala mi ona łapać pion i rozumieć, co jest w życiu naprawdę ważne. A kiedy mówię, że każdy człowiek jest z natury dobry – bo tego nauczyła mnie moja mama – słyszę czasami: „O, moralizatorka!”. A ja będę powtarzała to stwierdzenie z uporem maniaka, ponieważ takie słowa zaczarowują rzeczywistość. Dzięki nim można zmieniać świat.

Festiwalowe wydarzenia obejmowały także spotkania z publicznością. Na Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu Anna Dymna, z małżonkiem prof. Krzysztofem Orzechowskim – wieloletnim dyrektorem Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, czytała dzieciom bajki. Mówiła również o tym, jak ważne jest pielęgnowanie w sobie dziecięcej ciekawość świata oraz dystansu do spraw, które zaprzątają głowy dorosłych.

– Jestem szczęśliwa, ponieważ wciąż potrafię spoglądać na świat oczami dziecka – zwierzyła się aktorka. – Umiem zachwycać się rzeczywistością, cieszyć jej drobnymi sprawami. I tak mi się zdaje, że dopóki zachowam w sobie to moje wewnętrzne dziecko, dopóty życie będzie sprawiało mi radość.

Anna Chwiędacz

Zobacz wideo

Może Cię zainteresować

Zostań SuperWolo!

19.08.2019

Rozpoczynamy 8. edycję projektu „Każdy jest komuś potrzebny”. Jego głównym celem jest promowanie wolontariatu oraz rozwijanie wśród uczniów postaw prospołecznych, a także współdziałanie na rzecz społeczności klasowej, szkolnej i lokalnej. Zwieńczeniem projektu jest konkurs o statuetkę SuperWolo 2019. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 15 września.

Profesjonalne i bezpłatne doradztwo zawodowe

19.08.2019

Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie realizuje projekty „Kierunek Kariera” i „Kierunek Kariera Zawodowa”. Ich adresatami są również osoby z niepełnosprawnościami, zarówno fizycznymi, jak i z zaburzeniami psychicznymi.

Dołącz do newslettera