Anna Dymna: Mam takie marzenie…
Wczoraj, w Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, odbyła się 10. Małopolsko-Świętokrzyska Regionalna Gala „Lodołamacze 2015”. „Laureaci konkursu udowodnili, że osoba niepełnosprawna może być doskonałym pracownikiem” – zaznaczyła podczas uroczystości Anna Dymna, członkini konkursowej kapituły.
– Laureaci konkursu to jedna z najpiękniejszych stron Polski – mówiła też aktorka. – Mam takie marzenie, by, w naszym kraju, zrodził się swego rodzaju snobizm na zatrudnianie osób niepełnosprawnych intelektualnie, by powstawały miejsca, które w myślach nazywam „Przylądkami Dobrej Nadziei”; żeby w warsztatach samochodowych, piekarniach czy restauracjach pracował chociaż jeden człowiek z niepełnosprawnością intelektualną. Mówię o tym, bo wiem, że tacy ludzie zmieniają otoczenie, oni nas zmieniają. Na lepsze.
Spotkanie uświetnił m.in. występ Aleksandry Gudacz, finalistki naszego Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty.
W tym roku statuetki rozdano w trzech kategoriach: „Zatrudnienie chronione”, „Otwarty rynek” oraz „Instytucja”. Przyznano także Superlodołamacza i Lodołamacza Specjalnego.
W pierwszej kategorii nagrodę główną otrzymała Krakowska Spółdzielnia Niewidomych „Sanel”, a w drugiej wygrała Spółdzielnia Socjalna „Opoka”. W kategorii „Instytucja” statuetkę otrzymał Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. Superlodołamacz 2015 powędrował natomiast do Stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnych „Uśmiech” w Kielcach, a Lodołamacza Specjalnego 2015 – za wyjątkowa etykę prowadzenia biznesu i zasługi na polu rehabilitacji osób niepełnosprawnych – przyznano, zmarłemu w lipcu 2015 r., Mieczysławowi Majczakowi, prezesowi firmy Prof-Us.