Autoagresja bez kontroli
Gościem najbliższego odcinka „Anna Dymna – Spotkajmy” będzie 23-letnia Anna Kurek, która urodziła się z przepukliną oponowo-rdzeniową. Kobieta leczy się również psychiatrycznie. O swoich schorzeniach opowiada otwarcie i spokojnie.
Dzisiaj przepukliną oponowo-rdzeniową można zdiagnozować przed przyjściem dziecka na świat, operować ją w łonie matki. Dwadzieścia parę lat temu, gdy urodziła się pani Anna, takich możliwości nie było. Sytuację dodatkowo komplikował fakt, że w trakcie porodu lekarze złamali dziewczynce biodro. Co więcej – przewidywali najgorsze scenariusze.
Pani Anna pochodzi z niewielkiej wsi. W szkole podstawowej jej klasa liczyła tylko osiem osób. Uczęszczanie do gimnazjum w mieście rozmówczyni Anny Dymnej wspomina bardzo miło. Podkreśla, że z niczego nie była tam wykluczana. Wręcz walczono, by mogła uczestniczyć we wszystkich aktywnościach klasy. Na przykład podczas jednej z wycieczek koledzy nieśli ją na wózku do plaży przez… dwa kilometry.
Niestety, okresu liceum pani Anna nie wspomina z sentymentem. Co prawda trafiła do placówki, w której barier architektonicznych dużo nie było. Wolałaby jednak placówkę, gdzie schodów i pięter byłoby więcej, lecz w której inaczej by ją traktowano. Przeżyła tam sporo przykrych chwil. W stresie traciła przytomność. Ostatecznie, tuż przed matura, trafiła do psychiatry.
Po rozpoczęciu studiów pani Anna ponownie trafiła pod opiekę psychiatry. Nastała wtedy pandemia Covid-19. Konsultacje medyczne odbywały się online. Świeżo upieczona studentka odczuwała coraz większy psychiczny dyskomfort. Po skierowaniu do szpitala zaczęła odczuwać stany lękowe. Bała się wyjść z pokoju. Obawiała się samej siebie. A jej stan, na nowych lekach, pogarszał się z dnia na dzień. W ataku paniki potrafiła wydzierać sobie włosy z głowy, biła głową w ścianę, samookaleczała się.
Dzisiaj pani Anna miewa napady paniki, ale pozbawione są one napadów autoagresji. Przebywa obecnie na urlopie dziekańskim. Zajmuje się tym, co ją najbardziej pociąga: strzelectwem oraz wiedzą o ziołolecznictwie
Zapraszamy przed telewizory w najbliższy piątek do TVP2, o 6.20. Program dostępny będzie również na platformie Vod.tvp.pl.
Grzegorz Chajok