fbpx

Aktualności

Autoagresja bez kontroli

24.05.2023

Gościem najbliższego odcinka „Anna Dymna – Spotkajmy” będzie 23-letnia Anna Kurek, która urodziła się z przepukliną oponowo-rdzeniową. Kobieta leczy się również psychiatrycznie. O swoich schorzeniach opowiada otwarcie i spokojnie.

Dzisiaj przepukliną oponowo-rdzeniową można zdiagnozować przed przyjściem dziecka na świat, operować ją w łonie matki. Dwadzieścia parę lat temu, gdy urodziła się pani Anna, takich możliwości nie było. Sytuację dodatkowo komplikował fakt, że w trakcie porodu lekarze złamali dziewczynce biodro. Co więcej – przewidywali najgorsze scenariusze.

Fot.: archiwum fundacji

Pani Anna pochodzi z niewielkiej wsi. W szkole podstawowej jej klasa liczyła tylko osiem osób. Uczęszczanie do gimnazjum w mieście rozmówczyni Anny Dymnej wspomina bardzo miło. Podkreśla, że z niczego nie była tam wykluczana. Wręcz walczono, by mogła uczestniczyć we wszystkich aktywnościach klasy. Na przykład podczas jednej z wycieczek koledzy nieśli ją na wózku do plaży przez… dwa kilometry.

Niestety, okresu liceum pani Anna nie wspomina z sentymentem. Co prawda trafiła do placówki, w której barier architektonicznych dużo nie było. Wolałaby jednak placówkę, gdzie schodów i pięter byłoby więcej, lecz w której inaczej by ją traktowano. Przeżyła tam sporo przykrych chwil. W stresie traciła przytomność. Ostatecznie, tuż przed matura, trafiła do psychiatry.

Po rozpoczęciu studiów pani Anna ponownie trafiła pod opiekę psychiatry. Nastała wtedy pandemia Covid-19. Konsultacje medyczne odbywały się online. Świeżo upieczona studentka odczuwała coraz większy psychiczny dyskomfort. Po skierowaniu do szpitala zaczęła odczuwać stany lękowe. Bała się wyjść z pokoju. Obawiała się samej siebie. A jej stan, na nowych lekach, pogarszał się z dnia na dzień. W ataku paniki potrafiła wydzierać sobie włosy z głowy, biła głową w ścianę, samookaleczała się.

Dzisiaj pani Anna miewa napady paniki, ale pozbawione są one napadów autoagresji. Przebywa obecnie na urlopie dziekańskim. Zajmuje się tym, co ją najbardziej pociąga: strzelectwem oraz wiedzą o ziołolecznictwie

Zapraszamy przed telewizory w najbliższy piątek do TVP2, o 6.20. Program dostępny będzie również na platformie Vod.tvp.pl.

Grzegorz Chajok

Może Cię zainteresować

Wbrew przeciwnościom

28.09.2023

Gościem jutrzejszego programu „Anna Dymna – Spotkajmy się” będzie Wioletta Jóźwiak, która urodziła się z przepukliną oponowo-rdzieniową. Obecnie pani Wioletta pracuje w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, jako koordynatorka ds. dostępności.

„Ponad wszystko…”

26.09.2023

„Ponad wszystko, mimo wszystko” – zapraszamy do obejrzenia naszego urodzinowego teledysku. Słowa piosenki na, przypadające dzisiaj, 20-lecie Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” napisał Jacek Cygan, muzykę – Ralph Kaminski. Ralph jest również producentem, scenarzystą i reżyserem teledysku. O wrażeniach z planu zdjęciowego, na kilka dni przed premierą nagrania, rozmawialiśmy z Anną Dymną.

Dołącz do newslettera