fbpx

Aktualności

Autoagresja bez kontroli

24.05.2023

Gościem najbliższego odcinka „Anna Dymna – Spotkajmy” będzie 23-letnia Anna Kurek, która urodziła się z przepukliną oponowo-rdzeniową. Kobieta leczy się również psychiatrycznie. O swoich schorzeniach opowiada otwarcie i spokojnie.

Dzisiaj przepukliną oponowo-rdzeniową można zdiagnozować przed przyjściem dziecka na świat, operować ją w łonie matki. Dwadzieścia parę lat temu, gdy urodziła się pani Anna, takich możliwości nie było. Sytuację dodatkowo komplikował fakt, że w trakcie porodu lekarze złamali dziewczynce biodro. Co więcej – przewidywali najgorsze scenariusze.

Fot.: archiwum fundacji

Pani Anna pochodzi z niewielkiej wsi. W szkole podstawowej jej klasa liczyła tylko osiem osób. Uczęszczanie do gimnazjum w mieście rozmówczyni Anny Dymnej wspomina bardzo miło. Podkreśla, że z niczego nie była tam wykluczana. Wręcz walczono, by mogła uczestniczyć we wszystkich aktywnościach klasy. Na przykład podczas jednej z wycieczek koledzy nieśli ją na wózku do plaży przez… dwa kilometry.

Niestety, okresu liceum pani Anna nie wspomina z sentymentem. Co prawda trafiła do placówki, w której barier architektonicznych dużo nie było. Wolałaby jednak placówkę, gdzie schodów i pięter byłoby więcej, lecz w której inaczej by ją traktowano. Przeżyła tam sporo przykrych chwil. W stresie traciła przytomność. Ostatecznie, tuż przed matura, trafiła do psychiatry.

Po rozpoczęciu studiów pani Anna ponownie trafiła pod opiekę psychiatry. Nastała wtedy pandemia Covid-19. Konsultacje medyczne odbywały się online. Świeżo upieczona studentka odczuwała coraz większy psychiczny dyskomfort. Po skierowaniu do szpitala zaczęła odczuwać stany lękowe. Bała się wyjść z pokoju. Obawiała się samej siebie. A jej stan, na nowych lekach, pogarszał się z dnia na dzień. W ataku paniki potrafiła wydzierać sobie włosy z głowy, biła głową w ścianę, samookaleczała się.

Dzisiaj pani Anna miewa napady paniki, ale pozbawione są one napadów autoagresji. Przebywa obecnie na urlopie dziekańskim. Zajmuje się tym, co ją najbardziej pociąga: strzelectwem oraz wiedzą o ziołolecznictwie

Zapraszamy przed telewizory w najbliższy piątek do TVP2, o 6.20. Program dostępny będzie również na platformie Vod.tvp.pl.

Grzegorz Chajok

Może Cię zainteresować

„Dolina” przyciąga dobrych ludzi

19.04.2024

„Słowo »podopieczny« oznacza, że ktoś znajduje się pod naszą opieką. Musi więc być ważny w naszym postrzeganiu, rozbudzać w nas serdeczne odruchy, zrozumienie, głęboką zdolność do współodczuwania. Taka opieka to szczególna troska o psychiczny oraz fizyczny dobrostan drugiego człowieka” – zaznacza Małgorzata Cebula, wicedyrektorka ośrodka terapeutyczno-rehabilitacyjnego „Dolina Słońca” w Radwanowicach.

Nowa organizacja życia

18.04.2024

Gościem jutrzejszego programu „Anna Dymna – Spotkajmy się” będzie Jakub Cukier, student historii na Uniwersytecie Wrocławskim, który choruje na cukrzycę typu I.

Dołącz do newslettera