fbpx

Aktualności

Autoagresja bez kontroli

24.05.2023

Gościem najbliższego odcinka „Anna Dymna – Spotkajmy” będzie 23-letnia Anna Kurek, która urodziła się z przepukliną oponowo-rdzeniową. Kobieta leczy się również psychiatrycznie. O swoich schorzeniach opowiada otwarcie i spokojnie.

Dzisiaj przepukliną oponowo-rdzeniową można zdiagnozować przed przyjściem dziecka na świat, operować ją w łonie matki. Dwadzieścia parę lat temu, gdy urodziła się pani Anna, takich możliwości nie było. Sytuację dodatkowo komplikował fakt, że w trakcie porodu lekarze złamali dziewczynce biodro. Co więcej – przewidywali najgorsze scenariusze.

Fot.: archiwum fundacji

Pani Anna pochodzi z niewielkiej wsi. W szkole podstawowej jej klasa liczyła tylko osiem osób. Uczęszczanie do gimnazjum w mieście rozmówczyni Anny Dymnej wspomina bardzo miło. Podkreśla, że z niczego nie była tam wykluczana. Wręcz walczono, by mogła uczestniczyć we wszystkich aktywnościach klasy. Na przykład podczas jednej z wycieczek koledzy nieśli ją na wózku do plaży przez… dwa kilometry.

Niestety, okresu liceum pani Anna nie wspomina z sentymentem. Co prawda trafiła do placówki, w której barier architektonicznych dużo nie było. Wolałaby jednak placówkę, gdzie schodów i pięter byłoby więcej, lecz w której inaczej by ją traktowano. Przeżyła tam sporo przykrych chwil. W stresie traciła przytomność. Ostatecznie, tuż przed matura, trafiła do psychiatry.

Po rozpoczęciu studiów pani Anna ponownie trafiła pod opiekę psychiatry. Nastała wtedy pandemia Covid-19. Konsultacje medyczne odbywały się online. Świeżo upieczona studentka odczuwała coraz większy psychiczny dyskomfort. Po skierowaniu do szpitala zaczęła odczuwać stany lękowe. Bała się wyjść z pokoju. Obawiała się samej siebie. A jej stan, na nowych lekach, pogarszał się z dnia na dzień. W ataku paniki potrafiła wydzierać sobie włosy z głowy, biła głową w ścianę, samookaleczała się.

Dzisiaj pani Anna miewa napady paniki, ale pozbawione są one napadów autoagresji. Przebywa obecnie na urlopie dziekańskim. Zajmuje się tym, co ją najbardziej pociąga: strzelectwem oraz wiedzą o ziołolecznictwie

Zapraszamy przed telewizory w najbliższy piątek do TVP2, o 6.20. Program dostępny będzie również na platformie Vod.tvp.pl.

Grzegorz Chajok

Może Cię zainteresować

Bryza ich poniosła

11.06.2024

W minioną sobotę, w Kopalinie, odbył się 7. Bieg „Dwie Wieże”. Na starcie stawiło się 200 zawodniczek i zawodników. Biegli nie tylko dla fantastycznych doznań, lecz również po to, by wesprzeć budowę i wyposażanie naszego ośrodka wytchnieniowego w nadbałtyckim Lubiatowie.

Ku zdrowiu psychicznemu

09.06.2024

„Razem ku zdrowiu psychicznemu – wspólny cel, wspólne dobro!” to hasło IV Kongresu Zdrowia Psychicznego, którego Anna Dymna jest ambasadorką. Aktorka zasiada również w Komitecie Honorowym wydarzenia.

Dołącz do newslettera