Bajkowe wierszobranie
W poniedziałkowe przedpołudnie, 19 maja, w podkrakowskich Radwanowicach usłyszeliśmy wyjątkowe wiersze i piosenki. W „Dolinie Słońca” odbyło się kolejne wierszobranie. Tym razem tytuł brzmiał: „Witajcie w naszej bajce”. Spotkanie rozpoczęła grupa teatralna „Radwanek”.
Aktorzy „Radwanka” przedstawili historię będącą inscenizacją piosenki „Meluzyna”, z filmu „Podróże Pana Kleksa”. Następnie Anna Dymna oficjalnie rozpoczęła spotkanie.
– Najważniejsze, że mam was. Jesteśmy razem, mówimy prawdę. Cieszę się, że mogę być z wami w naszej wspólnej bajce – podkreśliła.
Na scenie pojawili się uczestnicy z okolicznych Warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów pomocy oraz szkół specjalnych. Z wielkim zaangażowaniem czytali wybrane przez siebie wiersze. W tym autorstwa m.in. Jana Brzechwy. Nie zabrakło również utworów własnych.

Wierszobranie było bardzo bajkowe – salę przepełniały najróżniejsze kolory
Spotkanie wzbogaciły projekcja wiersza Adama Zagajewskiego „Autoportret” oraz występy muzyczne. Wyjątkowo entuzjastycznie została odebrana prezentacja piosenki „Całkiem Nowa Bajka” z albumu „Akademia Pana Kleksa” (2023 r.).
– Szukaliśmy pomysłu, który by nas rozbawił. Wspólnie z podopiecznymi słuchaliśmy różnych utworów, aż natrafiliśmy na „Meluzynę”. Bardzo nam się spodobała. Zdecydowaliśmy się na przygody „Pana Kleksa”. Uczestnicy wierszobrania z entuzjazmem podjęli się zadania i przedstawili bardzo ciekawe wiersze oraz piosenki związane ze światem bajek – zaznaczyła Jolanta Toboła, terapeutka w „Dolinie Słońca”.
Emocji podczas spotkania nie brakowało. Wiele osób postanowiło celebrować ten dzień w kolorowych, bajkowych strojach i rekwizytach. Sala teatralna zamieniła się w krainę fantastycznych stworzeń. Peruki, okulary, peleryny, skrzydła dodawały uroku całej oprawie majowego wierszobrania.

Obecność Anny Dymnej dodała występującym odwagi i przyniosła wiele radości
– Tutaj dzieją się cuda. Osoby, które mają tak wiele trudności, choćby z mową, piszą wiersze i je prezentują. Cieszą się tym, bawią. Podczas wierszobrania, za każdym razem, wchodzę na inny poziom piękna i prawdy. Nie da się tego opisać słowami. Energia, którą uczestnicy wkładają w każdy dźwięk, każde słowo, jest przejmująca. Tutaj wszyscy jesteśmy prawdziwi, a łączy nas poezja i radość ze spotkania z drugim człowiekiem. Jest to bardzo potrzebne zarówno uczestnikom, jak i mnie – podsumowała Anna Dymna.
Następne wierszobranie będzie dotyczyło instrumentów muzycznych. Wierzymy, że to spotkanie przepełni nas wieloma pięknymi dźwiękami, słowami i radością.
Wierszobranie zostało zorganizowane w ramach projektu „Terapia Sztuką 2”, finansowanego przez PFRON.
Dominika Sułkowska
Fot.: Marcin Gielzak