fbpx

Aktualności

Bez kompleksów

04.01.2024

Gośćmi jutrzejszego programu „Anna Dymna – Spotkajmy się” będą mistrz świata juniorów w parapływaniu Kamil Otowski i jego przyjaciel, ampfutbolista Mateusz Żebrowski.

Po urodzeniu pan Kamil otrzymał dziesiątkę w skali Apgar. Chodzić zaczął, gdy miał dziewięć miesięcy. Jako półtoraroczne dziecko zaczął mieć jednak problemy z równowagą. Niepokojące dla jego rodziców były też symptomy, które z czasem przerodziły się u nastolatka w niedowład rąk i nóg. Lekarze zdiagnozowali u pana Kamila polinoneuropatię obwodową. Mężczyzna porusza się na wózku.

Fot.: archiwum fundacji

Zajęcia na basenie stały się dla pana Kamila integralną częścią rehabilitacji. Rozpoczął je w wieku lat dziesięciu. Zaprzyjaźnił się ze swoim trenerem Mateuszem Żebrowskim. Wspólnie uczyli się hiszpańskiego. Ich przyjaźń trwa do dzisiaj. Rekreacyjnie – jak to określa pan Kamil – grają również w rugby na wózkach. Robią to jednak z sukcesami. W debiutanckim sezonie zdobyli wicemistrzostwo Polski.

W wieku 15 lat pan Kamil został powołany do kadry narodowej parapływaków. Już po miesiącu zakwalifikował się do startu w mistrzostwach świata. Potem brał udział w wielu zawodach międzynarodowych. Obecnie rozmówca Anny Dymnej przygotowuje się do najbliższych igrzysk paraolimpijskich w Paryżu. Niedawno skończył studia prawnicze.

Zarówno pan Kamil, jak i pan Mateusz, który uprawia ampfutbol, nie wyobrażają sobie, by mogli użalać się nad sobą, narzekać na los albo mieć pretensje do świata. Żyją bez kompleksów. Podkreślają, że w życiu najważniejsza jest normalność w każdej przestrzeni, a także relacji. Są przekonani, że stoi przed nimi jeszcze wiele wyzwań. Planują podejmować je z radością.

Zapraszamy przed telewizory w najbliższy piątek do TVP2, o 6.20. Program dostępny będzie również na platformie Vod.tvp.pl.

Grzegorz Chajok

Może Cię zainteresować

Najgorzej być samemu

24.04.2025

Gośćmi jutrzejszego programu „Anna Dymna – Spotkajmy się” będzie małżeństwo Agnieszki Iwanickiej-Zander i Jarosława Zandera. Pani Agnieszka choruje na schizofrenię paranoidalną. Pan Jarosław cierpi na depresję.

Darowizna a PIT

22.04.2025

Rozliczając PIT za 2024 rok, warto pamiętać, że darowizny przekazane na cel zawarty w katalogu celów pożytku publicznego (np. organizacji pozarządowych) lub inny, w tym krwiodawstwo – mogą być odliczone od dochodu. To szansa, by pomagając, jednocześnie skorzystać z ulgi podatkowej.

Dołącz do newslettera