Czego oczekuje pacjent od kapelana szpitalnego?
W minioną sobotę w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach obyła się konferencja pod hasłem: „Kapelan szpitalny i zespoły medyczne we wspólnej posłudze przy chorym”. Wśród zaproszonych prelegentów była Anna Dymna.
Wśród uczestników konferencji byli kapelani szpitalni, lekarze, studenci medycyny i goście z zagranicy. W programie znalazły się m.in. wykłady na temat obaw i nadziei kapelana szpitalnego (o. Marek Donaj z Zakonu Augustianów), czego może oczekiwać od kapelana szpitalnego lekarz (prof. dr hab. med. Jacek Łuczak), posługa kapelana wśród chorych dzieci (ks. dr Lucjan Szczepaniak z Zakonu Sercanów) i choroba – krytyczny moment w relacji Bóg – człowiek (ks. prof. dr hab. Tadeusz Biesaga). Anna Dymna, prezes Fundacji „Mimo Wszystko” mówiła o tym, czego oczekuje pacjent od kapelana szpitalnego.
– Ciężko chorzy ludzie zwykle nie chcą mówić o cierpieniu, czy o tym co ich fizycznie boli, bo jakoś sobie z tym radzą. Oni chcą mówić o radości życia. O tym co jest dla nich ważne. Potrzebują czuć, że ktoś jest obok, że ich kocha, rozumie, że się ich nie brzydzi, nie ocenia. Tym co ich boli najbardziej, jest samotność. Nie ma większego cierpienia w obliczu choroby niż samotność… – mówiła Anna Dymna (treść całego wykładu zamieszczamy w załączniku poniżej).
Organizatorami konferencji byli: Szpital Zakonu Bonifratrów św. Jana Grandego w Krakowie i Medycyna Praktyczna. W komitecie organizacyjnym znaleźli się: dr Marek Krobicki, dr med. Piotr Gajewski, ks. prof. dr hab. Tadeusz Biesaga i ks. dr hab. Grzegorz Ryś.