Czekamy na laureatów „Albertiany” z Regionu I
We wtorek, 28 marca, Kraków ponownie stanie się stolicą sztuki osób z niepełnosprawnością intelektualną. Podczas gali 23. „Albertiany”, w blasku reflektorów, gdy w najpiękniejszym polskim teatrze uniesie się Kurtyna Siemiradzkiego, na scenie wystąpią również artyści z Regionu I, czyli województw: kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego.
Gościnne progi Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie czekają już na zwycięzców 23. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób z niepełnosprawnością Intelektualną „Albrtiana”, a także na laureatów drugiego i trzeciego miejsca z Regionu I. Są nimi
- Zespół teatralny „Recepta” ze Stowarzyszenia ECCE HOMO w Kowalkach. Tytuł przedstawienia: „Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą”.
- „Tacy Sami” ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Tczewie. Tytuł przedstawienia: „Miłość w obliczu wojny”.
- „Tacy Cacy” z Warsztatu Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia „Przymierze Ziemia Piska” w Piszu. Tytuł przedstawienia: „ Artysta dramatyczny”.
Zwycięzcą w kategorii solistów został w Regionie I Paweł Lewandowicz ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Dębnie, który podczas gali wykona autorską piosenkę „Sen – twarz księżyca”.
Na Dużej Scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie wystąpi zespół teatralny „Recepta” ze Stowarzyszenia ECCE HOMO w Kowalkach, który działa od dziewięciu lat. Szczyci się zdobyciem trzech Masek podczas „Albertiany” (2015, 2017, 2023). W roku 2019 otrzymał również nagrodę główną Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Wspaniałych. Teatr to dla aktorów „Recepty” drogowskaz na drodze, którą podążają z bagażem swoich emocji oraz doświadczeń. Osobą prowadzącą zespół jest Wojciech Węglowski.
Spektakl „Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą” to historia ludzi wrzuconych w wir życia, na które nie mają wpływu. Muszą się jednak w nim odnaleźć. Jest to opowieść o nadziei, która umiera ostatnia, o harcie ducha, rodzinnej miłości oraz sile w pokonywaniu trudności. Przedstawienie ukazuje obraz, który tak naprawdę nigdy nie powinien się zdarzyć, ale… Zatem niech będzie on przestrogą.
Aktorzy: Dorota Szyszko, Dominika Modzelewska, Kinga Cerk, Kacper Myśliński, Wojciech Paczkowski, Mirosław Pilarczyk.
Paweł Lewandowicz ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Dębnie pisze własne teksty i muzykę. Sam nauczył się podstawowych, gitarowych akordów. Jest laureatem Ogólnopolskiego Spotkania Młodych Autorów i Kompozytorów Piosenki „SMAK” im. Jonasza Kofty (2022). Otrzymał wyróżnienie w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie i Psychicznie chorych w Chojnie. Na co dzień Paweł to skromny i sympatyczny uczestnik ŚDPS. Jego opiekunką muzyczną jest Karolina Kotowicz.
Transmisję z gali 23. „Albertiany” w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie będzie można oglądać, od 10.00, na facebookowych profilach Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” oraz Fundacji im. Brata Alberta.
Grzegorz Młynek