fbpx

Aktualności

Czekamy na laureatów „Albertiany” z Regionu I

13.03.2023

We wtorek, 28 marca, Kraków ponownie stanie się stolicą sztuki osób z niepełnosprawnością intelektualną. Podczas gali 23. „Albertiany”, w blasku reflektorów, gdy w najpiękniejszym polskim teatrze uniesie się Kurtyna Siemiradzkiego, na scenie wystąpią również artyści z Regionu I, czyli województw: kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego.

Gościnne progi Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie czekają już na zwycięzców 23. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób z niepełnosprawnością Intelektualną „Albrtiana”, a także na laureatów drugiego i trzeciego miejsca z Regionu I. Są nimi

  1. Zespół teatralny „Recepta” ze Stowarzyszenia ECCE HOMO w Kowalkach. Tytuł przedstawienia: „Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą”.
  2. „Tacy Sami” ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Tczewie. Tytuł przedstawienia: „Miłość w obliczu wojny”.
  3. „Tacy Cacy” z Warsztatu Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia „Przymierze Ziemia Piska” w Piszu. Tytuł przedstawienia: „ Artysta dramatyczny”.

Zwycięzcą w kategorii solistów został w Regionie I Paweł Lewandowicz ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Dębnie, który podczas gali wykona autorską piosenkę „Sen – twarz księżyca”.

Na Dużej Scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie wystąpi zespół teatralny „Recepta” ze Stowarzyszenia ECCE HOMO w Kowalkach, który działa od dziewięciu lat. Szczyci się zdobyciem trzech Masek podczas „Albertiany” (2015, 2017, 2023). W roku 2019 otrzymał również nagrodę główną Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Wspaniałych. Teatr to dla aktorów „Recepty” drogowskaz na drodze, którą podążają z bagażem swoich emocji oraz doświadczeń. Osobą prowadzącą zespół jest Wojciech Węglowski.

„Recepta”

Spektakl „Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą” to historia ludzi wrzuconych w wir życia, na które nie mają wpływu. Muszą się jednak w nim odnaleźć. Jest to opowieść o nadziei, która umiera ostatnia, o harcie ducha, rodzinnej miłości oraz sile w pokonywaniu trudności. Przedstawienie ukazuje obraz, który tak naprawdę nigdy nie powinien się zdarzyć, ale… Zatem niech będzie on przestrogą.

Aktorzy: Dorota Szyszko, Dominika Modzelewska, Kinga Cerk, Kacper Myśliński, Wojciech Paczkowski, Mirosław Pilarczyk.

Paweł Lewandowicz

Paweł Lewandowicz ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Dębnie pisze własne teksty i muzykę. Sam nauczył się podstawowych, gitarowych akordów. Jest laureatem Ogólnopolskiego Spotkania Młodych Autorów i Kompozytorów Piosenki „SMAK” im. Jonasza Kofty (2022). Otrzymał wyróżnienie w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie i Psychicznie chorych w Chojnie. Na co dzień Paweł to skromny i sympatyczny uczestnik ŚDPS. Jego opiekunką muzyczną jest Karolina Kotowicz.

Transmisję z gali 23. „Albertiany” w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie będzie można oglądać, od 10.00, na facebookowych profilach Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” oraz Fundacji im. Brata Alberta.

Grzegorz Młynek

Może Cię zainteresować

Startuje magiczny festiwal

20.01.2025

Daj sobie szansę, oczaruj nas śpiewem. Rozpoczynamy 17. edycję Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, ogólnopolskiego, kilkuetapowego konkursu dla utalentowanych wokalnie osób z niepełnosprawnościami, z koncertem finałowym – transmitowanym przez TVP – na Rynku Głównym w Krakowie.

Slajdowisko w „Dolinie Słońca”

17.01.2025

Maria Rubaj, Roma Dziadosz i Agnieszka Standenberg latem pokonały trasę Tour du Mont Blanc. A wczoraj odwiedziły nasz ośrodek terapeutyczno-rehabilitacyjny „Dolina Słońca”. Obecnym podopiecznym opowiedziały o swojej wyprawie. Historię urozmaiciły pokazem zdjęć z podróży i quizem.

Dołącz do newslettera