Czekamy na laureatów „Albertiany” z Regionu III
We wtorek, 28 marca, Kraków ponownie stanie się stolicą sztuki osób z niepełnosprawnością intelektualną. Podczas gali 23. „Albertiany”, w blasku reflektorów, gdy w najpiękniejszym polskim teatrze uniesie się Kurtyna Siemiradzkiego, na scenie wystąpią również artyści z Regionu III, czyli województw: małopolskiego, śląskiego, opolskiego.
Gościnne progi Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie czekają już na zwycięzców 23. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Albertiana”, a także na laureatów drugiego i trzeciego miejsca z Regionu III. Są nimi:
- „Żółta Ciżemka” z Warsztatu Terapii Zajęciowej Fundacji im. Brata Alberta w Chełmku. Tytuł przedstawienia: „ Baśń japońska – Dobry Piorun”.
- „Michalinki” z Domu Pomocy Społecznej przy Zgromadzeniu Sióstr Albertynek w Częstochowie. Tytuł przedstawienia: „Zakochać się jak za dawnych lat”.
- „Motylki” ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Limanowej. Tytuł przedstawienia: „Białe ziele”.
W kategorii solistów zwyciężczynią została Barbara Habdas z Zespołu Szkół Specjalnych Nr 1 w Mikołowie. Tytuł piosenki: „Szary świat” z repertuaru Sanah i Kwiatu Jabłoni.
„Żółta Ciżemka” z Warsztatu Terapii Zajęciowej Fundacji im. Brata Alberta w Chełmku istnieje od 2001 roku. Najlepiej czuje się w spektaklach z kręgu teatru żywego słowa, pantomimy i występów wokalnych. Dorobek artystyczny zespołu to ponad 20 inscenizacji. Spektakl „Dziady” zdobył I miejsce na „Albertianie” w 2010 r. Przedstawienia zespołu zyskały też uznanie m.in. podczas Krakowskich Spotkań Artystycznych GAUDIUM i Przeglądu Twórczości Osób Niepełnosprawnych KLANZA. Zespół prowadzą: Joanna Przewoźnik, Karolina Ćwiękała i Aneta Gomółka.
Spektakl „Dobry Piorun” opowiada o dostrzeganiu w życiu wartości pracy, szacunku i miłość. W inscenizacji znajdziemy wątki i motywy odzwierciedlające egzotykę i klimat właściwy tylko Japonii.
Aktorzy: Bartłomiej Mądrzyk, Krzysztof Bochenek, Anna Sikora, Kamil Nycz, Ewa Sawera, Elżbieta Piekłowska, Patrycja Marczyńska, Marta Mąsior, Sebastian Ferszt, Daniel Puchała, Dominik Świętek, Grażyna Grabowska, Patryk Szpak.
Barbara Habdas z Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 w Mikołowie zdobyła m.in. II miejsce 12. Festiwalu Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej „Wiosna, nadzieja i radość” (2021), wyróżnienie specjalne w 2. Ogólnopolskim Internetowym Konkursie Piosenki „Wokalarium” w Kielcach (2021) oraz wyróżnienie w 17. Wojewódzkim Konkursie Kolęd i Pastorałek Polskich w Chorzowie (2022). Jej opiekunką muzyczną jest Agata Stefańska.
Transmisję z gali 23. „Albertiany” w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie będzie można oglądać, od 10.00, na facebookowych profilach Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” oraz Fundacji im. Brata Alberta.
Grzegorz Młynek