Czekamy na laureatów „Albertiany” z Regionu V
We wtorek, 28 marca, Kraków ponownie stanie się stolicą sztuki osób z niepełnosprawnością intelektualną. Podczas gali 23. „Albertiany”, w blasku reflektorów, gdy w najpiękniejszym polskim teatrze uniesie się Kurtyna Siemiradzkiego, na scenie wystąpią również artyści z Regionu V, czyli województw: dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego.
Gościnne progi Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie czekają już na zwycięzców 23. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Albertiana”, a także na laureatów drugiego i trzeciego miejsca z Regionu V.
- „Drzewo” z Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas w Lwówku Śląskim. Tytuł przedstawienia: „O Stokrotce, która pytała”.
- „Makuszaki” z Zespółu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych im. Kornela Makuszyńskiego w Turku. Tytuł przedstawienia: „Nowy”.
- „Cztery pory roku” z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Świebodzinie. Tytuł przedstawienia: „Telefon do babci”.
W kategorii solistów zwyciężczynią została Elżbieta Rakowska z Warsztatu Terapii Zajęciowej „Przytulisko” w Lubinie. Tytuł piosenki: „Dobranoc, panowie” (z repertuaru Maryli Rodowicz).
„Drzewo” z Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas w Lwówku Śląskim ma za sobą udział w regionalnych przeglądach teatralnych, także we wcześniejszych edycjach „Albertiany” (w 2013 r. zostali wyróżnieni trzecim miejscem). W 8. Ogólnopolskim Festiwalu Osób Niepełnosprawnych „Fart” w Bydgoszczy grupa zajęła I miejsce w kategorii „Teatr”. W ostatnim roku ciekawym doświadczeniem było poprowadzenie przez grupę warsztatów dla uczestników 20. Ogólnopolskich Integracyjnych Warsztatów Artystycznych w Łazach. Inspiracją do napisania scenariusza przedstawienia „O stokrotce, która pytała”, z muzyką Jana A.P. Kaczmarka, było opowiadanie Anny Paszkiewicz „O stokrotce, która chciała być bliżej Boga”. Scenariusz, reżyseria i prowadzenie grupy: Magdalena Dąbrowska. Twórca lalek: Mirosław Goleniewicz.
Aktorzy: Elżbieta Choińska, Krystian Kucza, Adam Michniewicz, Ewa Sochacka, Kamil Wojciechowski.
Elżbieta Rakowska z Warsztatu Terapii Zajęciowej „Przytulisko” w Lubinie urodziła się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Nie zniechęca się jednak przeciwnościami i próbuje dążyć do realizacji marzeń. Jest osobą bardzo pogodną, uczynną. Swoim entuzjazmem potrafi zarażać. Bierze udział w licznych konkursach wokalnych. Od siedmiu lat tworzy szczęśliwy związek z partnerem Radkiem, który jest dla niej ogromnym wsparciem i z którym realizuje muzyczne pasje. Opiekunką artystyczną Eli jest Ewelina Kobylska.
Transmisję z gali 23. „Albertiany” w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie będzie można oglądać, od 10.00, na facebookowych profilach Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” oraz Fundacji im. Brata Alberta.