fbpx

Aktualności

Czekamy na zgłoszenia do 16. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki

14.01.2020

Jesteś osobą z niepełnosprawnością? Śpiewanie jest Twoja pasją? Marzysz o wokalnej karierze? Chcesz swoim talentem dzielić się i dawać radość innym? Jeśli tak, to Festiwal Zaczarowanej Piosenki jest konkursem dla Ciebie. Na zgłoszenia czekamy do 16 marca 2020 r.

Podczas ubiegłorocznego Konkursu Debiutów 56. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu wystąpiło dwoje wokalistów, którzy karierę muzyczną rozpoczynali na… magicznym Rynku Głównym w Krakowie. Byli to: Aleksandra Nykiel i Michał Wiśniewski – laureaci Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, ogólnopolskiego konkursu dla utalentowanych wokalnie osób z niepełnosprawnościami, którego organizatorem jest Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, przy współpracy Telewizji Polskiej i Narodowego Centrum Kultury. Michał – laureat drugiego miejsca w kat. do lat 16 z 2010 r. – stał się również zwycięzcą w gronie dorosłych wokalistów w 2018 r. Z kolei Ola poszła śladem tej miary artystek co Joanna Kulig, Kasia Cerekwicka albo Justyna Steczkowska – „dziką kartę” do opolskiego Konkursu Debiutów wywalczyła zajmując pierwsze miejsce w ubiegłorocznym finale „Szansy na sukces”. Triumf na krakowskim Rynku święciła dwukrotnie. Była laureatką trzeciego miejsca (kat. do 16 lat) w 2011 r. i drugiego (kat. pow. 16 lat) w 2017 r.

Aleksandra Nykiel i Natalia Przybysz na finałowej scenie Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, fot.: Agnieszka Ożga-Woźnica

– Festiwal Zaczarowanej Piosenki był dla mnie przełomem – podkreśla wokalistka. – Zmienił moje życie o sto osiemdziesiąt stopni. Dał mi ogromną wiarę w siebie. Od tamtej pory koncertuję w całej Polsce. Mogę robić to, co kocham.

Z kolei Michał wyznaje:

– Kiedy, w 2009 roku, jako 14-latek, pierwszy raz wziąłem udział w Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, niezbyt poważnie traktowałem śpiewanie. Owszem, miałem już nagrody w konkursach regionalnych, ale wtedy nadawałem się, co najwyżej, do karaoke. Dopiero podczas warsztatów, które poprzedzają każdy koncert finałowy na krakowskim Rynku Głównym, zrozumiałem, że mam wokalny potencjał i muszę nad sobą pracować. Nie poddawałem się. W Festiwalu Zaczarowanej Piosenki występowałem aż pięciokrotnie. I to jest moja największa wygrana.

Michał Wiśniewski (na zdjęciu z Krystyną Prońko), zwycięzca Festiwalu Zaczarowanej Piosenki w 2018 r., w ubiegłym roku śpiewał w opolskim amfiteatrze, fot.: Agnieszka Jurec

Nie tylko tych dwoje laureatów Festiwalu Zaczarowanej Piosenki cieszy się muzycznymi sukcesami. Ania Dąbrowska, laureatka FZP w kategorii dziecięcej z 2015 r., zwyciężyła w „The Voice Kids”. Po ubiegłorocznej, lutowej emisji programu jej piosenka „Małe skrzydła” miała na YouTube ponad dwa miliony odsłon.

– Festiwal Zaczarowanej Piosenki pokochaliśmy już na etapie eliminacji półfinałowych – mówi Jarosław Dąbrowski, tata Ani. – Zauważyłem, jak, dzięki niemu, córka rozwija się i otwiera na świat. Tamten czas nie był dla niej łatwy. Zaczęła być wtedy bardziej świadoma swojej choroby. Czuła się również odrzucona przez klasę, ponieważ koledzy nie bardzo wiedzieli, jak zachowywać się wobec osoby chorej na mukowiscydozę. Festiwal Zaczarowanej Piosenki pozwolił Ani odbudować wiarę w siebie i poczucie własnej wartości. Do dzisiaj córka powtarza, że gdyby nie wygrana w tym konkursie, to nie wiadomo, jak potoczyłyby się jej losy.

Ania Dąbrowska, laureatka Festiwalu Zaczarowanej Piosenki w kategorii dziecięcej z 2015 r. (na zdjęciu z Grzegorzem Hyżym), zwyciężyła też w „The Voice Kids”, fot.: Gabriela Szewczyk

Liczne są przykłady sukcesów, które odnieśli nasi zaczarowani wokaliści: koncerty, nagrane płyty, teledyski, udział w telewizyjnych talent show… Twierdzą oni przy tym jedno: zawsze trzeba dawać szansę marzeniom, pokonywać lęki i próbować własnych sił.

Daj więc szansę swoim marzeniom. Czekamy na Twoje zgłoszenie do 16. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. Szczegóły w załącznikach poniżej.

Wszelkich dodatkowych informacji udziela Biuro Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, tel.: 22/547 87 91

Projekt dofinansowywany jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Urszula Madej

 

Regulamin 

Karta zgłoszeniowa (pdf) 

Karta zgłoszeniowa (elektroniczna) 

Zgoda opiekuna (pdf) 

Zgoda opiekuna (elektroniczna) 

Zobacz wideo

Może Cię zainteresować

Śpiew jak lekarstwo

07.12.2023

Gościem jutrzejszego programu „Anna Dymna – Spotkajmy się” będzie Natalia Smogulecka, nauczycielka śpiewu, finalistka Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, która żyje z zespołem Turnera.

Wyspa „Choinki Jedynki”

06.12.2023

Od poniedziałku trwają licytacje prac i darów dorosłych przyjaciół radiowej „Jedynki”. Aukcje przyniosły już ponad 65 tysięcy złotych. Bardzo miłe to wieści w dniu mikołajek. W tym roku Program Pierwszy Polskiego Radia swoją charytatywną akcję zorganizował po raz 22., dla podopiecznych Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko oraz „Wspólnoty Nadziei”.

Dołącz do newslettera