Dobre praktyki w szkole
W miniony piątek, z okazji 20-lecia integracji w Szkole Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Wieliczce, zorganizowano konferencję „Edukacja bez barier – dobre praktyki w szkole”. Gościem specjalnym wydarzenia była Anna Dymna.
Obchody 20-lecia obejmowały również warsztaty i prelekcje poświęcone pracy z uczniami o różnych zaburzeniach i niepełnosprawnościach. Jubileusz służył również wymianie wiedzy oraz doświadczeń. W Szkole Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Wieliczce przyświecała idea: „Tutaj przyjazny początek drogi Twojego sukcesu”.
W trakcie wystąpienia Anna Dymna opowiedziała o początkach swojej działalności społecznej i tworzeniu fundacji „Mimo Wszystko”, która wsparła do tej pory ponad 40 000 osób chorych i z niepełnosprawnościami, realizując również projekty integracyjne o zasięgu ogólnopolskim. Aktorka wskazała, że jej działalność społeczna to w dużej mierze spotkania i rozmowy z ludźmi, którzy zmagają się na co dzień z niepełnosprawnościami, a także brakiem społecznej akceptacji.
– Wspaniale, że istnieją takie szkoły jak wasza – podkreśliła Anna Dymna. – Młodzi ludzie, w przeciwieństwie do wielu dorosłych, są otwarci i tolerancyjni na różne inności świata. Chcą je rozumieć, poznawać, oswajać. A jeśli mają odpowiednich pedagogów, zaczynają rozumieć, że niepełnosprawność koleżanki albo kolegi jest innością pozorną. Przecież tak naprawdę wszyscy jesteśmy tacy sami. Jeśli z taką wiedzą młody człowiek wchodzi w dorosłe życie, to nie boi się osób z niepełnosprawnościami. Jest na nie otwarty. Nie obawia się również pytać o to, jak może im pomóc. To bardzo cenna wiedza. Dlatego uważam, że wszystkie szkoły w Polsce powinny być integracyjne.
Anna Dymna zauważyła również, że w polskim społeczeństwie wciąż, niestety, istnieją bariery dla osób z niepełnosprawnościami. Mimo dobrego wykształcenia borykają się one z wieloma trudnościami np. na rynku pracy. Aktorka podkreśliła, że społeczeństwo powinno wreszcie zacząć uświadamiać sobie, jak wiele korzystnych wartości tacy ludzie mogą wnosić w nasze życie. Szczególnie w obecnych czasach, w których młodzież coraz częściej boryka się z zagubieniem, a nawet poważnymi problemami psychicznymi.
Grzegorz Młynek