fbpx

Aktualności

Dobry czas

19.09.2023

We wrześniu nasi podopieczni z ośrodka „Dolina Słońca” w Radwanowicach, pod opieką terapeutów, wybrali się na dwie wycieczki: odwiedzili Wadowice i popłynęli w rejs z Krakowa do Tyńca. Obie podróże dostarczyły im sporo wrażeń.

Podczas pierwszej z wycieczek podopieczni odwiedzili Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Przeszli tam ścieżką sensoryczną, mogąc dotykać wielu eksponatów: np. przymierzyć różne nakrycia głowy (pióropusz z Papui-Nowej Gwinei, kapelusz Fulan z Afryki), które papież otrzymywał podczas pielgrzymek po całym świcie. Poznawali również ciekawostki z życia Jana Pawła II. Z zainteresowaniem oglądali część mieszkalną, w której urodził się i w początkowych latach mieszkał Karol Wojtyła. Na koniec uczestniczyli w warsztatach tematycznych. Organizatorzy przygotowali np. teatr obrazkowy w technice kamishibai albo koło fortuny z nagrodami. Oczywiście, nie zabrakło odwiedzin w cukierni i posilania się papieskimi kremówkami. W takich okolicznościach humor wszystkim dopisywał.

Rejs z Krakowa do Tyńca odbył się katamaranem „Eva”. Miał swój początek pod Wawelem. O wysoki komfort uczestników zadbała obsługa z Centrum Żeglugi „Ster”. Krajobrazy zachwycały w tej podrózy, tym bardziej, że dzień był słoneczny. Na twarzach podopiecznych często pojawiły się uśmiechy, a przepływ przez śluzę na Wiśle dostarczył im szczególnej ekscytacji, podobnie jak wejście na taras widokowy, który znajdował się na dachu katamaranu. Zwiedzanie i poznawanie historii, otoczonego zielenią, opactwa benedyktynów uruchamiało wyobraźnię, przywołując odległe lata widoczne jedynie na rycinach, rysunkach i starych fotografiach.

To był dobry czas, za który dziękujemy.

Karolina Janur

Wycieczki zostały zorganizowane w ramach projektu „Terapia sztuką” finansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Fot.: Karolina Janur

Może Cię zainteresować

Wbrew przeciwnościom

28.09.2023

Gościem jutrzejszego programu „Anna Dymna – Spotkajmy się” będzie Wioletta Jóźwiak, która urodziła się z przepukliną oponowo-rdzieniową. Obecnie pani Wioletta pracuje w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, jako koordynatorka ds. dostępności.

„Ponad wszystko…”

26.09.2023

„Ponad wszystko, mimo wszystko” – zapraszamy do obejrzenia naszego urodzinowego teledysku. Słowa piosenki na, przypadające dzisiaj, 20-lecie Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” napisał Jacek Cygan, muzykę – Ralph Kaminski. Ralph jest również producentem, scenarzystą i reżyserem teledysku. O wrażeniach z planu zdjęciowego, na kilka dni przed premierą nagrania, rozmawialiśmy z Anną Dymną.

Dołącz do newslettera