fbpx

Aktualności

Dobrze mieć pasje

16.01.2025

Gościem jutrzejszego programu „Anna Dymna – Spotkajmy się” będzie Piotr Jegliński. Pan Piotr, działacz opozycji demokratycznej czasów PRL, ma przeszczepioną wątrobę.

Rozmówca Anny Dymnej jest publicystą, wydawcą. Udokumentowano, że Służba Bezpieczeństwa PRL usiłowała go otruć. Problemy ze zdrowiem zaczął miewać dopiero po 60. roku życia. Opadał z sił. Ten stan szybko się pogarszał. W 2012 roku, podczas świąt Wielkiej Nocy, mężczyzna zaczął się dusić. Sądził wtedy, że przechodzi ostrą infekcję, domagał się właściwych leków od lekarzy. Gdy przeszedł badania szpitalne, okazało się jednak, że w płucach ma wodę.

Fot.: Marta Kądziela

Pan Piotr – w sposób niepozbawiony humoru – podkreśla, że był ostatnią osobą, która życzyłaby sobie znaleźć się w szpitalu. Kiedy jednak późnym wieczorem, w grudniu 2012 roku, poczuł w domu, że traci świadomość, poprosił żonę, by natychmiast zawiozła go do szpitala. Niewiele pamięta z tamtej nocy. Doświadczał już wtedy encefalopatii wątrobowej. W szpitalu stwierdzono, że życie pana Piotra może uratować jedynie przeszczepienie wątroby. Przeprowadzone je po dwóch tygodniach.

Okres czekania na przeszczepienie był niezwykle trudny zarówno dla pana Piotra, jak i jego bliskich. Rozmówca Anny Dymnej wspomina, że, będąc w głębokiej narkozie, doświadczał zdumiewających wizji modlącego się za niego ojca Pio. A kiedy, po wielu godzinach, się z niej wybudził, chciał odejść z tego świata. W tym drugim, którego doświadczył w trakcie operacji, było mu bowiem absolutnie dobrze.

Po 11 latach pan Piotr nadal myśli o dawcy wątroby. Wie jedynie, że była nim młoda kobieta. Jest niezwykle wdzięczny rodzinie tej osoby. Żartuje też, że przejął pewnie cechy dawczyni. Na przykład, do chwili operacji nie pił kawy. Teraz ją bardzo lubi. Podkreśla również, że trudne chwile łatwiej przetrwać człowiekowi, jeżeli ma pasje.

Zapraszamy przed telewizory w najbliższy piątek do TVP2, o 6.20. Program dostępny będzie również na platformie Vod.tvp.pl.

Grzegorz Chajok

Może Cię zainteresować

Laureaci 25. „Albertiany” z Regionu I

14.01.2025

13 stycznia, w Teatrze Baj Pomorski w Toruniu, jury w składzie: Barbara Rogalska, Małgorzata Godek-Wójcik, Jolanta Toboła wyłoniło laureatów tegorocznego Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Albertiana”.

Znamy finalistów 25. „Albertiany”

10.01.2025

W siedzibie Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” zakończyły się obrady jury, które wyłoniło finalistów 25. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Albertiana”.

Dołącz do newslettera