fbpx

Aktualności

Duch ponad ciałem

25.11.2019

W miniony czwartek, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Choczewie, odbył się wernisaż wystawy rzeźby ceramicznej Krzysztofa Płonki, uczestnika naszych Warsztatów Terapii Zajęciowej w Lubiatowie.

Krzysztof ma pięćdziesiąt lat. Pracował jako robotnik. W 2008 roku potrącił go samochód. Parę miesięcy mężczyzna był w śpiączce. Od tamtej pory porusza się na wózku. Ma kłopoty z pamięcią, mową i tylko jedną sprawną rękę. Długo nie mógł zaakceptować swojej niepełnosprawności. Początkowo trudno też adaptował się wśród uczestników lubiatowskich WTZ. Był wycofany, zarówno w stosunku do terapeutów, jak i kolegów. W końcu nadszedł dzień, kiedy otworzył się na świat.

– Droga, jaką przeszedł Krzysztof w naszej placówce, jest naprawdę imponująca – mówi Tomasz Gzowski, dyrektor Oddziału Lubiatowo Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. – W pracowni ceramicznej zaczynał od wytwarzania prostych form, na przykład glinianych misek. Z czasem, zainspirowany również naszymi wycieczkami do muzeów czy innych miejsc, zaczął pracować według własnych koncepcji. Jego rękodzieło budzi refleksję, że człowiek z niepełnosprawnościami to coś znacznie więcej niż tylko okaleczone ciało na wózku.

Terapeuci od dawna twierdzili, że Krzysztof posiada artystyczny zmysł. I że jest też uparty, cierpliwy. Mimo że sprawną ma tylko jedną z rąk, to do skutku obmyśla, jak samemu coś zrobić. Kiedy zobaczył, że, nawet w pracowni gospodarstwa domowego, radzi sobie ze sprzątaniem albo robieniem kanapek, odzyskał wiarę w siebie.

26 września 2018 roku Krzysztof przeżył jedną z najbardziej niezwykłych chwil w swoim życiu. W Krakowie reprezentował WTZ w Lubiatowie podczas obchodów 15-lecia działalności Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. W tym dniu dotarł na szczyt „K2”. Jego twarz promieniała dumą. Świadectwo zdobycia Kopca Kościuszki wręczyli mu wybitni himalaiści: Kinga Baranowska, Krzysztof Wielicki i Ryszard Pawłowski.

– Cieszymy się ogromne, że, dzięki pani Beacie Żuk, prace ceramiczne Krzysztofa eksponowane są w Gminnej Bibliotece Publicznej w Choczewie – podkreśla Tomasz Gzowski. – W miejscu tym, które pełni również rolę gminnego domu kultury, planujemy też następną wystawę. Będzie ona przedstawiała dorobek fotograficzny Romana Wittbrodta, kolejnego uczestnika WTZ w Lubiatowie.

Wystawa rzeźby ceramicznej Krzysztofa Płonki w Gminnej Bibliotece Publicznej w Choczewie potrwa do odwołania. Zapraszamy.

Katarzyna Cichoń

Fot.: Arkadiusz Śliwiński

Może Cię zainteresować

Zapraszamy przed telewizory

20.02.2020

Gościem emitowanego jutro telewizyjnego programu „Anna Dymna – Spotkajmy się” jest Weronika Ryba, która urodziła się z przepukliną oponowo-rdzeniową. Mimo ograniczeń fizycznych, dziewczyna cieszy się życiem.

Laureaci 20. „Albertiany” z Regionu III

19.02.2020

18 lutego 2020 r., w MOKSiR w Chrzanowie, odbył się drugi etap regionalnych eliminacji 20. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana”.

Dołącz do newslettera