fbpx

Aktualności

Emocje, emocje, emocje…

09.05.2021

Wczoraj, na scenie Konstancińskiego Domu Kultury „Hugonówka”, odbył się półfinał 16. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. Z grona 31 wykonawców jurorzy wyłonili dwanaścioro finalistów, którzy, 12 czerwca, rywalizować będę w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Koncert transmitowano online.

Chociaż półfinał odbył się w rygorze sanitarnym i bez udziału publiczności (każdy, kto wszedł na teren KDK „Hugonówka”, był poddany testowi na obecność koronawirusa), emocji nie brakowało. Stawką w finale Festiwalu Zaczarowanej Piosenki są przecież nie tylko występy w duetach z największymi gwiazdami polskiej sceny muzycznej, prezentacja przed milionami telewidzów, stypendia umożliwiające rozwój muzycznych pasji, ale też udział w „Debiutach” Krajowego Festiwalu Piosenki Polskie w Opolu. Jurorzy łatwego zadania nie mieli. Gremium przewodniczyła Ania Rusowicz, która podczas koncertu finałowego w 2019 r. śpiewała na krakowskim Rynku Głównym w duecie z Kamilem Czeszelem, zwycięzcą 15. edycji naszego konkursu dla uzdolnionych wokalnie osób z niepełnosprawnościami, późniejszym triumfatorem „Debiutów” 57. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W jury zasiedli także: Marta Wilk, Anna Smołowik, Adam Sztaba, Antoni Pawlicki i Magdalena Waligórska-Lisiecka (sekretarz).

Koncert poprowadziły dwie wolontariuszki fundacji „Mimo Wszystko”: Anna Dymna i Bronia Zamachowska, fot: Magdalena Woch

„Wyśpiewajcie to, co najważniejsze i najpiękniejsze w waszych duszach” ­– zwróciła się w nagraniu do półfinalistów ­­­­­Irena Santor, która, od pierwszej edycji, sprawuje opiekę artystyczną nad Festiwalem Zaczarowanej Piosenki. Z kolei Anna Dymna podkreśliła, jak bardzo ważne jest to, że, po rocznej przerwie, konkurs znowu się odbywa.

– Bez naszego festiwalu czułam się tak, jakby ktoś odłączył mi prąd – żartowała aktorka. W prowadzeniu koncertu partnerowała jej Bronia Zamachowska.

W gronie dorosłych wokalistów konkurencja była spora. Rywalizowali w nim laureaci poprzednich edycji konkursu: Katarzyna Wachnik (I miejsce w kat. dzieci, duet z Łukaszem Zagrobelnym – 2009 r.), Aleksandra Liske (I miejsce w kat. dzieci, duet z Alicją Majewską – 2011 r.), Krzysztof Sałapa (II miejsce w kat. dorosłych, duet z Grażyną Łobaszewską – 2012 r.), Klaudia Skotarczak (II miejsce w kat. dorosłych, duet z Katarzyną Groniec – 2013 r.),  Julia Bagińska (II miejsce w kat. dzieci, duet z Anią Rusowicz – 2014 r.), Amelia Dubanowska (I miejsce w kat. dzieci, duet z Markiem Piekarczykiem – 2014 r.) oraz Dariusz Buczek (I miejsce w kat. dorosłych, duet z Ernestem Staniaszkiem – 2014 r.). Niektórzy z nich skromnie oceniali swoje szanse, przyznając wprost, że w siebie wątpią. Nie kryli napięcia, gdy czekali na występ i werdykt jury. Inni twierdzili, że biorą udział festiwalu dla samej atmosfery konkursu, a co ma być to będzie, więc cieszą się, że mogą dzisiaj zaśpiewać. Ale byli też tacy, którzy nie kryli marzeń o zwycięstwie.

12 czerwca Krzysztof Sałapa wystąpi w finale w Centrum Kongresowym ICE Kraków, fot.: Bartłomiej Bujas

38-letni Krzysztof Sałapa zauważył, że tego rodzaju wsparcie finansowe jest szczególnie istotne w okresie, gdy, z powodu pandemii koronawirusa, branża muzyczna nie działa, bo przecież wielu laureatów Festiwalu Zaczarowanej Piosenki utrzymywała się także z występów.

Zarówno w kategorii do 16 lat, jak i powyżej 16. roku życia półfinaliści sięgnęli po ambitne utwory. Wykonali piosenki z m.in. z repertuaru Hanny Banaszak, Dawida Podsiadły, Anny Jantar, Maryli Rodowicz, Krystyny Prońko, Andrzeja Zauchy i Edyty Górniak. Większość z nich przyznawała, że sztukę wokalną traktuje bardzo serio, kształcąc się albo w szkołach muzycznych, albo pobierając prywatne lekcje śpiewu. Jurorzy zgodnie przyznawali, że poziom konkursu jest wysoki i mocno sprzeczali się między sobą o ostateczny werdykt. Podkreślali też, że wokaliści, którzy nie zakwalifikowali się do finału, nie powinni porzucać swoich muzycznych pasji, ponieważ drzemie w nich ogromny, twórczy potencjał.

– Być może wydaje się, że sukces w mojej pracy zawodowej utrzymuje się na stałym poziomie – podczas zakończenia koncertu Adam Sztaba zwrócił się do półfinalistów, którzy nie zakwalifikowali się do finału. – Ale to mylna ocena. On też przebiega po sinusoidzie, podobnie jak w przypadku każdego artysty. Nie rezygnujcie więc ze swoich marzeń.

W oczekiwaniu werdyktu jury, fot: Magdalena Woch

12 czerwca, w Centrum Kongresowym ICE Kraków, dwanaścioro finalistów 16. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki wystąpi w duetach z Anią Wyszkoni, Majką Jeżowską, Renatą Przemyk, Michałem Szpakiem, Ryszardem Rynkowskim i Rafałem Brzozowskim.

Finaliści

Kategoria do lat 16: Karolina Bajer (Korytnica), Weronika Bartczak (Szynkielów), Andżelika Guściora (Nisk), Nikola Jodko (Wolsztyn), Szymon Prokop (Kraków), Aurelia Radecka (Chorzów)

Kategoria pow. 16 lat: Daria Barszczyk (Bydgoszcz), Amelia Dubanowska (Biskupiec), Katarzyna Pogoda (Chorzów), Krzysztof Sałapa (Granica), Anna Wardęska (Września), Monika Wójcikowska (Ożarów)

Grzegorz Młynek


Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach Programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Może Cię zainteresować

Dzięki dobrym ludziom

12.04.2024

Roman kończy w tym roku 61 lat. Jest życzliwy, uśmiechnięty, taktowny, sumienny. I trochę nieśmiały. Lubi pomagać innym. Dlatego uważa siebie nie tylko za uczestnika Warsztatu Terapii Zajęciowej w Lubiatowie. Z dumą zaznacza, że jest też wolontariuszem Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Kilka lat temu wolontariat Romana został doceniony. Za wspieranie koleżanek i kolegów otrzymał – od dyrekcji fundacji – aparat fotograficzny.

Liczy się autentyczność

11.04.2024

Gościem jutrzejszego programu „Anna Dymna – Spotkajmy się” będzie ppłk rez. pil. dr inż. Tomasz Czerwiński, wykładowca Lotniczej Akademii Wojskowej, który uległ wypadkowi lotniczemu.

Dołącz do newslettera