fbpx

Aktualności

Głosujmy na Przemka

07.11.2022

W gronie półfinalistów tegorocznego konkursu „Człowiek bez barier” jest nasz pracownik, 50-letni Przemysław Kowalik. Mimo niepełnosprawności, Przemek ma na koncie wiele imponujących i inspirujących dokonań. Pokonał też jedną z najpotężniejszych barier tkwiących w człowieku – barierę skupiania się jedynie na sobie.

Kilka lat po wypadku, który zdarzył się w 2003 r., Przemek wyznał w jednym z wywiadów: „Dzisiaj umiem obsługiwać komputer, swój wózek i telefon komórkowy. Ale zaczynałem od nauki pisania… posługując się zębami”.

Do inspirujących sukcesów Przemka zaliczyć można: skok na spadochronie, zjazd do ponad 75-metrowej jaskini Studnisko, najgłębszej w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej (o czym informował między innymi „National Geographic”) albo przejechanie Polski na wózku elektrycznym z zachodu na wschód i z północy na południe, wyprawy z Dover w Anglii do Moherowych Klifów w Irlandii oraz z Poznania do Ouessant nad Atlantykiem. Swoje podróże nasz pracownik zawsze dedykował osobom z niepełnosprawnościami, twierdząc: „Wierzcie mi, że można wszystko. Nawet wtedy, gdy wydaje się, że nie można już nic”.

Fot.: archiwum fundacji

Ale Przemek żyje nie tylko dla siebie, swoich bliskich i spektakularnych dokonań. Od 14 lat przyjeżdża regularnie z rodzinnej Opalenicy do hospicjum „Palium” w Poznaniu. Jest w nim wolontariuszem. Towarzyszy podopiecznym placówki, uczestniczy w projektach na ich rzecz. Ponadto prowadzi spotkania w szkołach. Od 8 lat angażuje się w międzynarodową, charytatywną inicjatywę „Wings For Life”. Jego najbliższym zamierzeniem jest działanie w Towarzystwie Wspierania Chorych i Potrzebujących im. dra Kazimierza Hołogi „Pelikan”.

– Sytuacja, w której jestem, pozwala mi lepiej wczuwać się w położenie osób cierpiących, rozumieć ich potrzeby. Bez względu na to, czy są to mieszkańcy domów pomocy społecznej, pacjenci oddziałów szpitalnych, hospicyjnych albo ich bliscy. W sytuacjach granicznych wszyscy potrzebujemy uwagi, troski i zrozumienia. Kiedy zauważam takie potrzeby, zawsze na nie odpowiadam” – zaznacza Przemysław Kowalik, półfinalista tegorocznej 20. edycji konkursu „Człowiek bez barier”.

Przemku, ogromnie nam imponujesz. Jesteśmy z Ciebie dumni.

Może Cię zainteresować

Wózkiem po plaży

27.01.2023

Teraz taka jazda będzie możliwa. W siedzibie naszych Warsztatów Terapii Zajęciowej w nadbałtyckim Lubiatowie, przy ul. Spacerowej 38, znajdują się wózki dla osób z niepełnosprawnościami. Pojazdy te umożliwiają poruszanie się m.in. po plaży.

Laureaci 23. „Albertiany” z Regionu II

26.01.2023

25 stycznia 2023 r. w Zgierzu, w Szkole Podstawowej nr 8, jury w składzie: Małgorzata Godek-Wójcik, Jolanta Toboła, Barbara Droździńska, Dorota Abramczyk wyłoniło laureatów tegorocznego Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób z Niepełnosprawnościami „Albertiana”.

Dołącz do newslettera