fbpx

Aktualności

Im więcej dajesz, tym…

03.12.2018

Sala konferencyjna Polskiego Radia w Warszawie zamieniała się wczoraj w artystyczną pracownię. Zebrali się w niej dorośli przyjaciele Programu Pierwszego Polskiego Radia, by wesprzeć 17. „Choinki Jedynki”.

Podobnie jak w minionych latach, prezydentowa Agata Kornhauser-Duda przygotowała na charytatywną aukcję radiowej „Jedynki” przedmioty wykonane techniką decoupage’u: obrazek i medal z bożonarodzeniowymi życzeniami. Z kolei Anna Dymna (z racji obowiązków zawodowych aktorka nie mogła przyjechać do Warszawy) przekazała na licytację szopki, które wyrabia z masy solnej.

– Nie ukrywam, że z ogromną radością i przyjemnością, już po raz czwarty, biorę udział w „Choinkach Jedynki” – mówiła do zebranych małżonka prezydenta RP. – Z pełnym przekonaniem patronuję tej akcji, mając nadzieję, że, wzorem lat poprzednich, również w tym roku wyzwoli ona wiele dobra, które przełoży się na konkretną pomoc dla podopiecznych Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” oraz fundacji „Pomóż Mi Żyć”.

Od lewej: Agata Kornhauser-Duda, Michał Bońko – dyrektor radiowej „Jedynki”, Maja Jaworska – wiceprezes Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, Janina Kaczmar – prezes fundacji „Pomóż mi Żyć”, Andrzej Rogoyski – prezes Zarządu Polskiego Radia, Agnieszka Kunikowska, fot.: Piotr Piorun/Polskie Radio

– Jestem przeszczęśliwy, że państwa wszystkich tutaj zgromadziliśmy. To jest szczególny czas, szczególne miejsce i szczególna idea. To jest idea, która ma przyświecać temu, aby nasze serca w obliczu nadchodzących dni otwierały się na potrzeby tych, którzy najbardziej tego potrzebują – wyznał Andrzej Rogoyski. Prezes Zarządu Polskiego Radia sam zresztą stanął przy sztaludze, wspierając twórczo swoją córkę Julię. Ich rysunek – arcyoryginalnie – przedstawia współczesną twarz świętego Mikołaja.

Gdy część oficjalna dobiegła końca, ludzie kultury, nauki i sportu stanęli przy sztalugach, by tworzyć własną wizję magii świąt Bożego Narodzenia. Ale niektórzy goście przyznawali wprost: posługiwanie się pędzlem bądź kredkami nie należy do ich mocnych stron. Jednak od czego jest wyobraźnia i pomysłowość! Na przykład aktorka Karolina Bacia stworzyła kolaż, wyklejając swój obraz prasowymi wycinkami. Na sztaludze Sławka Wierzcholskiego, wirtuoza harmonijki ustnej, założyciela zespołu Nocna Zmiana Bluesa, pojawił się kaktus, tulipany i sporych rozmiarów słońce. Kiedy zapytano muzyka, gdzie w tej pracy zawiera się klimat grudniowych świąt, ten odparł bez chwili wahania:

– Przecież tematem naszego spotkania jest tajemnica świąt Bożego Narodzenia. I to jest właśnie jedna z tych tajemnic. Co prawda na pomysł umieszczenia słońca wpadłem dopiero przed chwilą, lecz tulipany oraz kaktus to starannie przemyślana koncepcja.

Jedna z szopek przygotowanych na licytację przez Annę Dymną

Prof. Andrzej Udalski stwierdził skromnie, że maluje pierwszy obraz w życiu. Jego przestrzeń pokrył najpierw kolorem ciemnoniebieskim. Zaznaczył, że niebo kryje ogrom tajemnic, których umysłem ogarnąć nie sposób. Zapewne tam – wysoko nad nami – tkwi też magia Bożego Narodzenia, do końca niepoznana, lecz skłaniająca do refleksji. Wspomniał także, że jedne z najbardziej niezwykłych świąt Bożego Narodzenia spędził w obserwatorium astronomicznym w Chile, pod ogromnym, rozgwieżdżonym niebem. Niezwyczajności tamtej chwili dodawał fakt, że na południowej półkuli święta przypadają w lecie.

Małgorzata Kozłowska wyznała, że najpiękniejszym świątecznym prezentem jest dla niej czas, który może spędzić z rodziną. Nie była to odosobniona opinia. Dla każdego z dorosłych przyjaciół radiowej „Jedynki” Boże Narodzenie to okres wyjątkowy, kojarzony z obecnością bliskich i ciepłem rodzinnego domu. Dlatego – jak zgodnie podkreślali – szczególnie w tym czasie należy wspierać potrzebujących.

– Dwukrotnie Boże Narodzenie spędziłem pracując na statkach, w obcych portach – wspominał Marcin Gienieczko. – Czułem się tam dziwnie, nieswojo. Zrozumiałem wtedy, że święta są po to, by spędzać je z bliskimi w domu.

Nasz sławny podróżnik, wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa, przyjechał na wczorajsze spotkanie razem z synami Igorem i Leonem. Wspólnie wymyślali koncepcje obrazka. Widnieje na nim choinka z Alaski, a także słowa „Independent Poland” – napis umieszczony na canoe, którym Marcin Ganieczko, podczas zawodów Yukon 1000 – najbardziej morderczego wyścigu na śródlądziu (1600 km przez płn. Kanadę i Alaskę) – wywalczył drugie miejsce.

Emilia Krakowska, fot.: Piotr Piorun/Polskie Radio

– Jestem tutaj z synami, ponieważ chcę im pokazać, że świat nie ogranicza się do ekranu smatrfona, że można coś wspólnie celebrować, a jednocześnie pomagać. To dla mnie bardzo ważne – dodał pan Marcin

Z kolei Andrzej Nowak, lider i założyciel zespołów TSA oraz Złe Psy, nie tylko stanął przy sztaludze, by przedstawić własne wyobrażenie świąt Bożego Narodzenia. Przekazał też na aukcję tegorocznych „Choinek Jedynki” swoją, specjalnie numerowaną, gitarę elektryczną (model Hagstrom Super Swede).

– Im więcej dajesz, tym więcej dostajesz – zaznaczył muzyk.

Dla podopiecznych Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” oraz fundacji „Pomóż Mi Żyć” prace malowali: Krystyna Prońko, Emilia Krakowska, Piotr Bajtlik z córkami: Zosią i Hanią, Karolina Bacia, Michał Zdunik, Małgorzata Kozłowska, prof. Andrzej Udalski, Magdalena Wróbel, Katarzyna Ucherska, Sound’n’Grace, Filip Lato, Jula, LemON, Dorota Landowska i Mariusz Bonaszewski, Dariusz Michalski, Jerzy Grunwald, Sławomir Łosowski, Andrzej Warych, Sławomir Wierzcholski, Wojciech Adamczyk, Jerzy Kalina, Marek Siudym, Marcin Brykczyński, Marcin Gienieczko, Joanna Rawik, Andrzej Nowak. Wszystkim pięknie dziękujemy.

Zobacz licytacje

Może Cię zainteresować

„Dolina” przyciąga dobrych ludzi

19.04.2024

„Słowo »podopieczny« oznacza, że ktoś znajduje się pod naszą opieką. Musi więc być ważny w naszym postrzeganiu, rozbudzać w nas serdeczne odruchy, zrozumienie, głęboką zdolność do współodczuwania. Taka opieka to szczególna troska o psychiczny oraz fizyczny dobrostan drugiego człowieka” – zaznacza Małgorzata Cebula, wicedyrektorka ośrodka terapeutyczno-rehabilitacyjnego „Dolina Słońca” w Radwanowicach.

Nowa organizacja życia

18.04.2024

Gościem jutrzejszego programu „Anna Dymna – Spotkajmy się” będzie Jakub Cukier, student historii na Uniwersytecie Wrocławskim, który choruje na cukrzycę typu I.

Dołącz do newslettera