fbpx

Aktualności

Janusz Świtaj wyróżniony przez rektora UŚ

18.06.2015

Nasz pracownik Janusz Świtaj, zajmujący się od 2007 roku internetową analizą rynku osób niepełnosprawnych, został wyróżniony w tegorocznej edycji Konkursu Wyróżnień JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego. Uroczystość wręczenia wyróżnień JM Rektora UŚ odbyła się wczoraj o godzinie 13.00, w auli Kazimierza Lepszego w budynku rektoratu Uniwersytetu Śląskiego.

Konkurs Wyróżnień Rektora jest jedną z podstawowych form promowania aktywnego studiowania, twórczych postaw oraz działań na rzecz środowiska akademickiego i społecznego. Jego głównym celem jest wyłonienie osób wykazujących się zaangażowaniem, wytrwałością i pomysłowością w działalności społecznej, kulturalnej, naukowej i popularnonaukowej, osób w sposób szczególny inicjujących i wspierających życie studenckie, a także posiadających osiągnięcia artystyczne bądź sportowe. Konkurs skierowany jest do studentów, doktorantów, a także słuchaczy Uniwersytetu Śląskiego – dzieci, młodzieży, maturzystów i studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku UŚ.

Nazwisko Janusza Świtaja poznała cała Polska w 2007 roku, gdy jako pierwszy w naszym kraju, złożył do sądu wniosek o eutanazję. Obecnie, Janusz jest studentem psychologii na Wydziale Psychologii i Pedagogiki UŚ. Jest zwycięzcą plebiscytu „Człowiek bez barier” 2014 oraz autorem książki 12 oddechów na minutę. Jak sam przyznaje, wybrał psychologię, ponieważ dzięki zdobytej na studiach wiedzy jeszcze lepiej będzie mógł pomagać osobom niepełnosprawnym.

„Postawa Janusza, jego determinacja i siła, jest dla nas wszystkich największym skarbem. Janusz będzie kiedyś najlepszym terapeutą na świecie. Dowiadujemy się nagle, ile w człowieku jest siły, radości i energii. Zobaczyłam to, kiedy zetknęłam się i poznałam ludzi niepełnosprawnych” – wyznała Anna Dymna, która specjalnie przybyła na tę uroczystość. Wspomniała również spotkanie z Czesławem Miłoszem, który zastanawiał się, jak to jest, że on, człowiek, który przeczytał tyle książek, nauczył się kilku języków, siedząc w studio telewizyjnym obok ludzi niepełnosprawnych, dowiaduje się od nich tylu mądrych rzeczy, o których nie miał pojęcia.

„Podobno największym obowiązkiem człowieka na ziemi jest bycie szczęśliwym, a nauka jest drogą do szczęścia. Miałam rodziców i nauczycieli, którzy obudzili we mnie ciekawość świata, a ja cały czas pielęgnuję w sobie to dziecko. I to jest fantastyczne. Ważne, aby chęć do uczenia się, nigdy w nas nie wygasła” – stwierdziła Anna Dymna.

W tegorocznej, VII edycji konkursu, wyróżnienia otrzymało 35 osób.

Gratulujemy wszystkim Wyróżnionym!

Może Cię zainteresować

Wesołych świąt Wielkiej Nocy

28.03.2024

Drodzy Podopieczni, Wolontariusze, Przyjaciele i Darczyńcy, wraz z Anną Dymną i Januszem Świtajem uśmiechamy się do Was ciepło. Bądźmy razem, by na świecie było trochę jaśniej. Spokojnych i radosnych świąt Wielkiej Nocy.

Dołącz do newslettera