Jesteśmy na Przystanku Woodstock
Jesteśmy na Przystanku Woodstock organizowanym przez fundację Jurka Owsiaka. Podczas tego święta szalonej i radosnej młodości Anna Dymna uczestniczyła w Akademii Sztuk Przepięknych.
Namiot Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, który umożliwia nam prowadzenie akcji informacyjnej poza Krakowem, a także sprzedaż fundacyjnych gadżetów (dochód z niej jest przeznaczany na budowę Ośrodka Wczasowo-Rehabilitacyjnego „Spotkajmy się” w nadbałtyckim Lubiatowie) zawędrował na Przystanek Woodstock do Kostrzyna nad Odrą. Jak wiadomo, imprezę tę organizują nasi przyjaciele z Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka. A dodać trzeba, że są to naprawdę wypróbowani przyjaciele, którzy nieraz wspierają nas swoją radą, a także obecnością podczas organizowanych przez naszą fundację Ogólnopolskich Dni Integracji „Zwyciężać mimo wszystko” na krakowskim Rynku Głównym. Odwzajemniamy zresztą tę serdeczność.
Integralnym elementem szalonej i radosnej imprezy organizowanej przez WOŚP w Kostrzynie stała się Akademia Sztuk Przepięknych, podczas której młodzi ludzie mogą spotkać się i porozmawiać z najwybitniejszymi postaciami polskiej kultury. W ubiegłym roku w woodstockowej ASP, prowadzonej przez Zbigniewa Hołdysa, udział wzięli m.in.: Kazimiera Szczuka, Janusz Głowacki, Dariusz Miliński i Lothar Meartins. Podczas tegorocznego Przystanku Woodstock młodzież miała możliwość podyskutować z: Anną Dymną, prof. Jerzym Bralczykiem, prof. Januszem Szopą, abp. Józefem Życińskim, Dorotą Masłowską, Wojciechem Morawskim, Marcelem Łozińskim, Tomaszem Lisem, Bogdanem Rymanowskim, imam Ali Abi Issamem, przywódcą islamskim, i ze Stanisławem Sojką.
– Takie spotkania mają wielki sens – powiedziała Anna Dymna. – Młodzież przychodzi na nie tłumnie, z własnej, nieprzymuszonej woli, czym daje świadectwo, że nie jest prawdą to, co się o niej czasami twierdzi – że jest zła i leniwa. Wręcz przeciwnie, ci młodzi ludzie są wspaniali, ogromnie zainteresowani tym, co w życiu najważniejsze i naprawdę piękne, poszukują wspaniałych wartości. Cechuje ich nieprawdopodobna wrażliwość nie tylko na drugiego człowieka, ale także – o czym przekonałam się podczas tego spotkania – na muzykę oraz poezję. O tej ich wrażliwości wiem już zresztą od dawna, prowadząc swoją fundację. Spotkanie na Woodstocku w Kostrzynie mocno mnie w tym utwierdziło.
Podczas trwającego ponad przewidziany czas spotkania młodzi ludzie pytali Annę Dymną nie tylko o rozmaite aspekty pracy charytatywnej (okazało się, że wielu z nich jest mocno zaangażowanych w pracę na rzecz potrzebujących pomocy). Sporo zagadnień dotyczyło także spraw teatru, filmu i konkretów związanych z aktorską edukacją.
Przystanek Woodstock jest podziękowaniem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dla polskiej młodzieży za jej zaangażowanie w styczniowy finał. Tegoroczne woodstockowe spotkanie odbyło się pod hasłem „Miłość! Przyjaźń! Muzyka! Stop przemocy! Stop narkotykom!”. Na samym festiwalu, oprócz koncertów, przeprowadzanych jest szereg działań profilaktycznych i edukacyjnych, a zwłaszcza propaguje się walkę z narkotykami, z uzależnieniem alkoholowym, z przemocą wśród młodzieży. Bardzo dużo uwagi poświęca się także edukacji w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej. Bezprecedensowe jest również spotkanie z religiami: Kościołem katolickim, islamem oraz judaizmem, dzięki czemu przyjeżdżająca na Przystanek Woodstock młodzież uczy się tolerancji.
Jurku, dziękujemy za miłą gościnę w Kostrzynie. Za kilka miesięcy, wraz z naszymi podopiecznymi, znowu będziemy kwestować na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W czerwcu natomiast, ponownie, zapraszamy Ciebie i Pokojowe Patrole WOŚP do Krakowa na kolejne Ogólnopolskie Dni Integracji „Zwyciężać mimo wszystko” oraz finał Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty.
Do zobaczenia.