Każdy wyborca jest pełnosprawny
15 października odbędą się wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej oraz głosowanie referendalne. Jak zawsze namawiamy osoby chore i z niepełnosprawnościami do wzięcia udziału w tym święcie demokracji – skorzystania z przywileju demokratycznego państwa.
Specjalne uprawnienia dla osób z niepełnosprawnościami przewiduje Kodeks wyborczy. Są to:
– prawo do uzyskiwania informacji o wyborach,
– prawo do bezpłatnego transportu,
– głosowanie korespondencyjne,
– głosowania przez pełnomocnika,
– głosowanie przy użyciu nakładki w alfabecie Braille’a,
– korzystanie z pomocy innej osoby w trakcie głosowania.
Zamiar skorzystania z transportu do i z miejsca głosowania wyborca powinien zgłosić właściwemu organowi (wójtowi, burmistrzowi, prezydentowi miasta) najpóźniej do 2 października. Termin ten obowiązuje również w przypadku zamiaru głosowania korespondencyjnego oraz przez pełnomocnika.
– Zawsze czułem, że udział w wyborach to ważna chwila, nawet w czasach, gdy moje uczestnictwo w głosowaniu było niezwykle skomplikowaną operacją – podkreśla całkowicie sparaliżowany i oddychający za pomocą respiratora Janusz Świtaj. – Do lokalu wyborczego zawoziła mnie wtedy karetka z pełną obsadą medyczną. Rozumiałem jednak, że, jako Polak, muszę brać udział w głosowaniu, że mój wyborczy głos ma znaczenie. Bardzo chciałbym, żeby tę świadomość miały również wszystkie osoby chore oraz z niepełnosprawnościami. Każdy wyborca jest pełnosprawny.