Kolejna nagroda dla „Amatorów”
„Amatorzy”, w reżyserii Iwony Siekierzyńskiej i z udziałem Anny Dymnej, to zrealizowana w ubiegłym roku opowieść o trupie teatralnej Biuro Rzeczy Osobistych, której aktorami są osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Wczoraj film otrzymał kolejne wyróżnienie – Nagrodę Publiczności 10. Grand Prix Komeda.
Obraz to przede wszystkim opowieść o codziennych relacjach osób z niepełnosprawnością intelektualną ze społeczeństwem. Co prawda historia zawarta w „Amatorach” jest fikcyjna, lecz Biuro Rzeczy Osobistych to trupa rzeczywista. W filmie, obok Anny Dymnej (w roli matki jednej z niepełnosprawnych aktorek), występują inni zawodowi twórcy, m.in.: Krzysztof Kowalewski, Wojciech Solarz, Roma Gąsiorowska i Mariusz Bonaszewski.
Prowadzący Biuro Rzeczy Osobistych Krzysztof jest całkowicie oddany grupie, w której funkcjonuje jego siostra Mary. Razem zmagają się z „Hamletem”. Mało kto może zapamiętać tekst, ale wszyscy wnoszą własne przeżycia i emocje. Historia Ofelii zaczyna nabierać wieloznaczności. „Źle zrobiła, że się zabiła” – mówi jedna z dziewczyn, ale rozumie jej tęsknotę za miłością. Tu każdy chce kochać i być kochany. I każdy jest w swoich uczuciach i reakcjach prawdziwy. Przeważają w obsadzie filmu autentyczni członkowie Biura Rzeczy Osobistych, które działa w Gdańsku ponad 20 lat. Iwona Siekierzyńska wyreżyserowała tam przedstawienie, swoje miejsce odnalazł w tym zespole jej brat. I, jak się wydaje, nie jest to forma terapii. A jeśli, to tylko przy okazji. W sztukę aktorzy niepełnosprawni wkładają całą swoją wrażliwość. Tak jest i w filmie – napisała na łamach „Rzeczpospolitej” Barbara Hollender.
Polecamy uwadze nie tylko kinomanów. Film dostępny jest w serwisie Netflix. Aktorzy Biura Rzeczy Osobistych gościli również w programie „Anna Dymna – Spotkajmy się”.
Katarzyna Cichoń