Krzysztof „Rider” – patriotycznie
„Ostatnia szychta na KWK Piast” to tytuł utworu zespołu Mantra, którego frontmenem jest 28-letni Krzysztof „Rider” Szymaszek, zwycięzca Festiwalu Zaczarowanej Piosenki zarówno w kategorii dziecięcej (2006), jak i w gronie wokalistów dorosłych (2011).
Utwór zespołu, którego pierwsza próba odbyła się w grudniu 2009 roku, wpisuje się w obchody 40-lecia ogłoszenia w Polsce stanu wojennego. 14 grudnia 1981 roku, w Kopalni Węgla Kamiennego „Piast” w Bieruniu, gdzie pracował zarówno tata Krzysztofa, jak i ojcowie dwóch innych muzyków Mantry, rozpoczął się strajk. Przez dwa tygodnie, 650 metrów pod ziemią, ponad tysiąc górników protestowało przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. Był to najdłużej trwający bunt pracowniczy w tamtym okresie.
– Naturalnie jestem za młody, żeby pamiętać stan wojenny w Polsce – mówi Krzysztof Szymaszek. – Okres ten znam z opowieści rodziców, którzy bezpośrednio byli zaangażowani w strajk w bieruńskiej kopalni. Ich wspomnienia, które ciągle są bardzo żywe, zainspirowały mnie do wykonania „Ostatniej szychty na KWK Piast”. Cieszę się, że mogę, wraz z zespołem, w ten sposób utrwalać w społecznej pamięci bohaterską postawę ludzi tamtych dni.
Podczas Festiwali Zaczarowanej Piosenki Krzysztof śpiewał w duetach z Moniką Brodką oraz Małgorzatą Ostrowską. Nie ukrywał, że najbliższe jest mu ciężkie, rockowe brzmienie. To jedyny wokalista, który, w 16-letniej historii naszego festiwalu, zwyciężył zarówno w kategorii do lat 16, jak i powyżej 16. roku życia.
Krzysztof udowadnia, że osobom niepełnosprawnym warto pomagać. Kariery muzycznej nie wybrał. Zdał maturę w technikum informatycznym. Potem, korzystając również ze stypendium naszej Akademii Odnalezionych Nadziei, rozpoczął studia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Obecnie pracuje w dziale finansowym Starostwa Powiatowego w Bieruniu. Muzyka nadal pozostaje jego pasją. Koncertuje z Mantrą, interesuje się realizacją dźwięku, pisze teksty piosenek i tworzy aranżacje.
Katarzyna Cichoń