fbpx

Aktualności

Ku zdrowiu psychicznemu

09.06.2024

„Razem ku zdrowiu psychicznemu – wspólny cel, wspólne dobro!” to hasło IV Kongresu Zdrowia Psychicznego, którego Anna Dymna jest ambasadorką. Aktorka zasiada również w Komitecie Honorowym wydarzenia.

Kongres rozpocznie się dzisiaj w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Omawiany na nim będzie aktualny stan ochrony zdrowia psychicznego w Polsce oraz wszystkie zagadnienia z tym powiązane. W panelach wystąpią zarówno osoby doświadczone kryzysem psychicznym, jak i specjaliści, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych, które wspierają osoby mierzące się z kryzysem oraz ich bliskich.

– Znam sytuację osób, które na co dzień borykają się z chorobami psychicznymi. Wielu pisze listy do mojej fundacji, z błaganiem o pomoc. Wiele razy rozmawiałam też z takimi ludźmi w moim telewizyjnym programie „Spotkajmy się”. Najważniejsze, aby chorzy ludzie nie byli samotni, by czuli się potrzebni. Antoni Kępiński napisał: „Pośrednio samotność równa się śmierci”.  Opieka psychiatryczna musi więc być godna i humanistyczna, brać pod uwagę i widzieć całego człowieka w chorobie. Musi mu stwarzać miejsca, gdzie ludzie z problemami psychicznymi będą mieli szansę wracać do zwykłego życia i zdrowia. Biorąc pod uwagę pogarszający się z roku na rok stan psychiczny Polaków, rozwiązanie tego zagadnienia jest naglące – wyraża się z troską Anna Dymna, która od lat współpracuje z prof. dr. hab. Andrzejem Cechnickim, psychiatrą, psychoterapeutą, współtwórcą Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej.

Anna Dymna i prof. Andrzej Cechnicki podczas otwarcia Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego im. prof. Antoniego Kępińskiego w Krakowie, fot.: Monika Łącka

„Wszyscy jesteśmy sobie wzajemnie potrzebni. Zbudowanie w Polsce sprawnego i przyjaznego systemu ochrony zdrowia psychicznego to nasza wspólna sprawa. Każdy z nas może zmierzyć się z sytuacją wymagającą wsparcia. Im szybciej przyjdzie i im będzie lepsze, tym większa szansa na opanowanie sytuacji zanim kryzys się pogłębi” – piszą na stronie internetowej organizatorzy IV Kongresu Zdrowia Psychicznego.

Inicjatywa ta w obecnych czasach jest niezwykle cenna. Winna być doceniona przez wszystkich Polaków, a szczególnie przez rządzących naszym krajem.

Grzegorz Młynek

Może Cię zainteresować

Bryza ich poniosła

11.06.2024

W minioną sobotę, w Kopalinie, odbył się 7. Bieg „Dwie Wieże”. Na starcie stawiło się 200 zawodniczek i zawodników. Biegli nie tylko dla fantastycznych doznań, lecz również po to, by wesprzeć budowę i wyposażanie naszego ośrodka wytchnieniowego w nadbałtyckim Lubiatowie.

Pół litra wody na dzień

06.06.2024

Gościnią jutrzejszego programu „Anna Dymna – Spotkajmy się” będzie Agnieszka Maćkowiak, artystka grafik i kulturoznawczyni.  Pani Agnieszka ma przeszczepioną nerkę.

Dołącz do newslettera