fbpx

Aktualności

Znamy laureatów 14. konkursu poezji

16.02.2024

Jury w składzie: Anna Dymna (przewodnicząca), Janka Graban, Józef Baran, Adam Ziemianin, Wojciech Bonowicz wyłoniło laureatów 14. Ogólnopolskiego Konkursu Poezji „Słowa, dobrze, że jesteście”.

Nagrody i wyróżnienia przyznano w dwóch regulaminowych kategoriach: osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz z pozostałymi niepełnosprawnościami.

– W obu kategoriach widoczna jest różnica poziomów, jeżeli chodzi o sztukę, o formę. W kategorii niepełnosprawności intelektualnej nagradzamy za szczerość, za, czasami, poczucie humoru, które wyskakuje ni stąd, ni zowąd. Ale przede wszystkim za to, że te wiersze wypływają z serca. I to jest bardzo, bardzo interesujące. Z kolei w drugiej kategorii występują poeci, którzy często wydali już nawet tomiki wierszy. W tym roku czytaliśmy różne utwory. Niektóre były pisane tradycyjną techniką, to znaczy wierszem, takim skamandryckim, rymowanym. Inne stworzone zostały jakby techniką postawangardową. Istotne, czy utwór przemawia, czy wierzymy w jego prawdę. W drugiej kategorii liczyła się dla nas nie tylko treść, ale również forma – zauważył Józef Baran.

Anna Dymna podczas obrad jury

Z kolei Adam Ziemianin ocenił:

– Tegoroczna edycja była interesująca. Wiersze mieniły się wieloma odcieniami. Bardzo różna poetyka, bardzo oryginalna, często zaskakująca. Ilość przeszła w jakość. I to jest ważne. Cieszę się bardzo, że odkryłem znowu wiele ciekawych osobowości. Utwory pochodziły z różnych dziedzin. Spektrum bardzo rozszerzone – od dramatów poprzez humor. Może mniej tym razem było tematów związanych na przykład z wojną, z Ukrainą, covidowych, jak w poprzednich edycjach. W każdym razie, była to bardzo udana i wspaniała edycja, bogata w różne przeżycia.

Laureaci 14. Ogólnopolskiego Konkursu Poezji „Słowa, dobrze, że jesteście”

Kategoria I

  1. Bartosz Maksimczyk
  2. Grzegorz Brodziszewski
  3. Marcin Dudziuk

Wyróżnienia:

Barbara Tomasiak
Piotr Bartoszewski
Krzysztof Mariankowski

Kategoria II

  1. Katarzyna Kowalewska
  2. Zofia Koczur
  3. Maciej Stemulak

Wyróżnienia:

Martyna Murawska
Kacper Płusa
Anna Piliszewska
Aneta Pietrzykowska
Mariusz Rokita

Nagroda specjalna Anny Dymnej: Łucja Staszak

Gratulujemy.

Magdalena Grzesiak

Fot.: Marcin Gielzak

Może Cię zainteresować

Dzięki dobrym ludziom

12.04.2024

Roman kończy w tym roku 61 lat. Jest życzliwy, uśmiechnięty, taktowny, sumienny. I trochę nieśmiały. Lubi pomagać innym. Dlatego uważa siebie nie tylko za uczestnika Warsztatu Terapii Zajęciowej w Lubiatowie. Z dumą zaznacza, że jest też wolontariuszem Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Kilka lat temu wolontariat Romana został doceniony. Za wspieranie koleżanek i kolegów otrzymał – od dyrekcji fundacji – aparat fotograficzny.

Liczy się autentyczność

11.04.2024

Gościem jutrzejszego programu „Anna Dymna – Spotkajmy się” będzie ppłk rez. pil. dr inż. Tomasz Czerwiński, wykładowca Lotniczej Akademii Wojskowej, który uległ wypadkowi lotniczemu.

Dołącz do newslettera