Laureaci 21. „Albertiany” z Regionu II
Zapraszamy do poznania trzech zespołów oraz solisty z Regionu II, którzy wystąpią podczas gali finałowej 21. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana”.
Domino
Zespół powstał w Domu Pomocy Społecznej w Wierzbicy, w 1992 roku. W skład grupy wchodzą mieszkańcy ośrodka. Składa się ona z pięciu pełnych zaangażowania osób, które uwielbiają to, co robią, a każde nowe wyzwanie przyjmują z radością. Zespół Domino wystąpił już na wielu lokalnych i ogólnopolskich imprezach, m.in. podczas 12. „Albertiany” oraz Międzynarodowego Przeglądu Zespołów Artystycznych w Białymstoku. Ponadto grupa zdobyła główną nagrodę OSPAR –Ogólnopolskiej Sceny Prezentacji Artystycznych Realizacji 2012. Podczas tegorocznej „Albertiany” zobaczymy Domino w etiudzie „Matka Ziemia”.
Kociołek
Działają od 15 lat w Zespole Szkół nr 16 w Białymstoku. Zespół tworzą uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy nr 1 i Branżowej Szkoły I stopnia. Od kilku lat placówka organizuje wyjątkowy koncert „W objęciach anioła”. Jest to impreza charytatywna na rzecz rodzin osób niepełnosprawnych, mająca miejsce w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. W jej trakcie wystawiane są spektakle przygotowane przez „Kociołka”. Grupa brała również udział w wielu konkursach oraz przeglądach teatralnych szkolnictwa specjalnego, zdobywając nagrody i wyróżnienia, m.in.: I miejsce oraz nagrodę aktorską za spektakl „Najbrzydsza kobieta świata”, podczas X Wojewódzkiego Przeglądu Grup Teatralnych Szkolnictwa Specjalnego „I Ty możesz zostać aktorem”, oraz wyróżnienie i dwie nagrody aktorskie za spektakl „Bajka o uczuciach” podczas 16. edycji przeglądu. Ponadto wyróżnienie w kategorii szkół ponadgimnazjalnych za spektakl „Niebieski ptak” podczas Podlaskiego Forum Teatrów Dzieci i Młodzieży Szkolnej. „Ogród przedziwny” to tytuł etiudy prezentowanej przez „Kociołek” na 21. „Albertianie”.
Wkręceni
Członkami zespołu są uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej św. Rity w Legionowie przy Legionowskim Stowarzyszeniu Amicus. Dla nich teatr jest przestrzenią, w której mogą wyzwolić swoje emocje, pozbyć się ograniczeń oraz zabezpieczyć własne potrzeby. Łamią stereotypy, przynoszą refleksję o odmienności oraz potrzebie posiadania własnego miejsca w społeczeństwie. Uczestnicy WTZ są pełni radości, chęci do życia i niezwykle kreatywni. Osoby te chętnie przyjmują nowe wyzwania i z wielkim zaangażowaniem je realizują. Najmniejszy sukces jest dla nich wielkim sukcesem. Tych jednak nie brakuje. Za spektakl „Moralność Pani Dulskiej” zespół zdobył nagrodę Grand Prix podczas Przeglądu Twórczości Form Scenicznych i Medialnych w ramach VI Legionowskich Dni Osób Niepełnosprawnych oraz II miejsce podczas 19. edycji „Albertiany” w 2019 roku. Spektakl „Iwona Księżniczka Burgunda” przyniósł natomiast I miejsce podczas Przeglądu Twórczości Form Scenicznych i Medialnych w ramach VII Legionowskich Dni Osób Niepełnosprawnych. Na „Albertianie” zobaczymy „Wkręconych” w etiudzie „Marzenia”.
Małgorzata Pietralska
Małgosia ma 28 lat. Uczestniczy w zajęciach terapeutycznych w Środowiskowym Domu Samopomocy w Radomiu. Jej ulubione wokalistki to Beata Kozidrak, Krystyna Prońko oraz Irena Santor. Oprócz śpiewania Małgosia pasjonuje się malowaniem, kolorowaniem mandali oraz jogą, które pomagają jej w wyciszeniu się. Od 2018 roku stale wygrywa pierwsze miejsce w kategorii solistów w swoim regionie podczas eliminacji „Albertiany”. Ponadto m.in. uczestniczyła w warsztatach wokalnych organizowanych przez Fundację Inicjatyw na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Pro Omnibus” z Ciechocinka i wzięła udział w XXIII Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Młodzieży Niepełnosprawnej „Impresje – Ciechocinek 2019”. Na tym festiwalu otrzymała wyróżnienie. Podczas „Albertiany” Małgosia zaprezentuje utwór „Radość najpiękniejszych lat”.
Katarzyna Szostak