fbpx

Aktualności

Laureaci 22. „Albertiany”

21.03.2022

To oni skradli serca jury. Poznajcie laureatów 22. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana”.

28 marca 2022 r. zapraszamy na transmisję gali 22. „Albertiany”

z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie na naszym profilu na Facebooku

(oglądaj)

REGION I

„SION”

Istnieje od 13 lat. Aktorami grupy są uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Integracji Osób Niepełnosprawnych SION w Bartoszycach, którzy z pasją i zamiłowaniem do teatru wystawiają sztuki na różnych scenach. Teatr „SION” na tegoroczną „Albertianę” przygotował przedstawienie wyreżyserowane przez Karolinę Sadowską, zatytułowane „Szary Domek”. Jest to spektakl na podstawie książki o tym samym tytule, autorstwa Katarzyny Szestak. Opowiada historię domku, który bardzo chce znaleźć swojego mieszkańca. Pojawił się nagle w mieście podczas burzy i zmaga się z brakiem akceptacji przez innych mieszkańców. Jest odmieńcem, szary i dziwaczny. Z czasem poznaje wiele postaci, z którymi się zaprzyjaźnia, ponieważ poznają jego wnętrze. Historia porusza temat tolerancji i akceptacji tego, co nowe i inne. Opowiada o tym, że nie należy oceniać nikogo po pozorach, sugerować się tym, co widzimy na zewnątrz. Mówi o prawdziwej przyjaźni i akceptacji innych takimi jakimi są. Mimo różnic pomiędzy bohaterami szacunek i przyjaźń są pomiędzy nimi możliwe. W spektaklu środkami wyrazu są żywoplanowi aktorzy oraz planszetki, rekwizyty i scenografia z kartonu. Wszystko stworzone w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Bartoszycach.

Fot.: archiwum „SION”

II miejsce: „Kworce” z Domu Pomocy Społecznej „Orunia” w Gdańsku

III miejsce: „Czarno-biali” ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Czarnem

Solista

Szymon Efta

Dotychczas występował dla społeczności lokalnej, podczas wydarzeń związanych z działalnością Środowiskowego Domu Samopomocy w Świeciu. Na pytanie, jak wpływają na niego występy, odpowiada: „Otworzyłem się bardziej, uwierzyłem w swoje możliwości. Czuję się szczęśliwy. To były cudowne emocje, gdy dowiedziałem się o przejściu do kolejnego etapu i wszyscy uczestnicy oraz pracownicy ŚDS mi gratulowali, ściskali. Odczuwałem wielką radość. Jestem szczęśliwy, że mam możliwość uczestniczenia w tak prestiżowym festiwalu”.

Fot.: archiwum Szymona Efty

REGION II

„Z potrzeby serca”

Działa w WTZ przy Stowarzyszeniu „Czuję Sercem” w Konstantynowie Łódzkim, od ponad 25 lat. Tworzą go uczestnicy, którzy są dobierani w zależności od przygotowywanego przedstawienia.  Należy jednak zaznaczyć, że kilka osób związanych jest z teatrem od dłuższego czasu, bo ta forma rozwoju zainteresowań jest dla nich bardzo atrakcyjna. Grupa ma w swoim dorobku wiele ciekawych spektakli: „Pan Maluśkiewicz”, „Marzenia Dyzia”, „Podróż za jeden taniec”,  „Historia pewnego pantofelka” i wiele innych. Grupa przygotowuje każdego roku inscenizację na spotkania świąteczne (Wielkanoc, Boże Narodzenie). Wśród nich był także teatr cieni (opowieść wielkanocna). Teatr ma na swym koncie wiele sukcesów, a największym z nich jest zdobycie nagrody podczas „Albertiany” w 2002 roku, za przedstawienie „O 7 krasnoludkach i Królewnie Śmieszce”. Jednym z ostatnich przedstawień stworzonych przez teatr jest „Księga życia”. Spektakl ten został zgłoszony do tegorocznej „Albertiany”. Jest to opowieść o życiu Jana Pawła II: o sensie życia, marzeniach i wartościach oraz byciu człowiekiem.

Fot.: archiwum „Z potrzeby serca”

II miejsce: „Maska” z Zespołu Szkół Specjalnych w Wieluniu

III miejsce: „Akcent” z Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Zgierzu

Solista

Aleksander Domagalski

Jest uczestnikiem WTZ w Bełchatowie. Do tej pory brał udział w wielu konkursach, festiwalach i przeglądach muzycznych na terenie całej Polski. Jest laureatem m. in.: 7. Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Muzycznej Osób Niepełnosprawnych „Rozśpiewana jesień” (Tomaszów Mazowiecki), 13. Przeglądu Piosenki Wakacyjnej (Łęczyca). Przez wiele lat brał udział w Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych (Bełchatów), a  także w 28. Regularnym Przeglądzie Piosenki „Nieprzetartego Szlaku”, który odbył się w Lubaniu na Dolnym Śląsku. Miał okazję występować na jednej scenie w duecie ze znanym aktorem Dariuszem Kordkiem. Aleksander spełnia się również w pracach plastycznych, lubi tworzyć obrazy, pejzaże, maluje wieloma technikami.

Fot.: archiwum Aleksandra Domagalskiego

REGION III

„Maska”

Teatr działa przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Ujanowicach. Grupa realizuje się, występując przed publicznością lokalną. Co roku podczas zajęć teatralnych zostaje przygotowany spektakl, na który zapraszani są uczniowie z okolicznych placówek szkolnych. Kontakt z widzem pozwala aktorom zapomnieć o barierach, z którymi muszą się mierzyć na co dzień. Każdy występ sprawia im wiele satysfakcji i radości. W minionych latach grupa odnosiła sukcesy w Przeglądzie Twórczości Teatralnej Osób Niepełnosprawnych w Brzesku (2018, I miejsce), (2019, III miejsce), (2021, III miejsce). „Bardzo ważne było wsparcie emocjonalne i wiara całego zespołu w sukces naszych przedstawicieli. Wchodząc w role, obserwuje się u uczestników duże zaangażowanie w grę aktorską. Każda taka inicjatywa wzbudza w nich dużo emocji, daje możliwość rozwinięcia wyobraźni, uczy kontaktu z widzem. Mimo tremy i stresu, który towarzyszy na scenie, potrafią zapanować nad emocjami i wyjść ze swojej sfery komfortu. Występy dają dużo radości, a sukces motywuje ich do dalszych działań” – opisuje terapeutka Żaneta Zelek.

Fot.: archiwum „Maski”

II miejsce: „Pociechy Brata Alberta” z Domu Pomocy Społecznej w Ojcowie

III miejsce: „Żółta Ciżemka” z Warsztatu Terapii Zajęciowej Fundacji im. Brata Alberta w Chełmku

Solista

Józef Mielnicki

Jest uczestnikiem Warsztatów Terapii Zajęciowej w Jędrzejowie. „Udział w festiwalu jest dla Józefa wielkim wydarzeniem. Uwielbia występy na scenie. Uczestnictwo w takim wydarzeniu podnosi jego samoocenę.. Jak twierdzi: »Kiedy występuję na scenie, czuję się wyjątkowy«” – powiedział terapeuta Błażej Bednarczuk. Józef Mielnicki jest laureatem wielu konkursów i festiwali. Zdobył m.in.: I miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana 2022”, I miejsce w Festiwalu Polskiej Piosenki i Twórczości Niepełnosprawnych w Narodowym Centrum Piosenki w Opolu (grudzień 2021), I miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana 2021” i Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana 2014”, I miejsce w 9.  Integracyjnym Ogólnopolskim Festiwalu Tańca i Piosenki „Chrzanowska Lokomotywa Artystyczna”, Grand Prix na 10. Festiwalu Piosenki „Integracja Malowania Dźwiękiem”  (Bochnia 2017). Wielokrotnie zdobywał także I miejsca oraz Grand Prix na Festiwalach Piosenki Osób z Niepełnosprawnością „Jesteśmy Tu” w Brzegu. Ostatnie wyróżnienie to I miejsce, jako solista, i I miejsce w duecie podczas w 12. edycji tego festiwalu.

Fot.: archiwum Józefa Mielnickiego

REGION IV

„Pasjonaci”

Działają przy Środowiskowym Domu Samopomocy – Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Świdniku. „Udział w »Albertianie« wpłynął bardzo pozytywnie na aktywność społeczną uczestników. Poprzez przygotowania do spektaklu rozwinęli swoje zainteresowania i zdolności poprzez muzykoterapię i teatroterapię. Mają większe poczucie własnej wartości, udoskonalili także umiejętność współpracy w grupie. Praca nad spektaklem wpłynęła pozytywnie na sprawność psychomotoryczną aktorów. Wzbogacili także swoje słownictwo i wiedzę na temat otaczającego świata” – powiedziała Iwona Ratajczak, kierowniczka placówki, przy której działa zespół. Grupa uzyskała wiele nagród i wyróżnień, m.in.:  3. miejsce podczas „Albertiany” w roku 2016, Grand Prix w I Wojewódzkim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – Wiosenne Konfrontacje Teatralno-Muzyczne „Przystanek Talentowo”, organizowany przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. św. Franciszka z Asyżu w Kęble, za spektakl „Taniec niejedno ma imię”, a także 2. miejsce w kategorii „Taniec” na 7. Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych „fART” w Bydgoszczy, za choreografię pt. „Krótka etiuda taneczna – w hołdzie dla wielkiego Polaka”.

Fot.: archiwum „Pasjonatów”

II miejsce: grupa teatralna WTZ w Korytnikach z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Korytnikach

III miejsce: „Nieśmiertelni” ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Horyńcu-Zdroju

Solistka

Aleksandra Górska

Od ukończenia szkoły uczęszcza do Warsztatów Terapii Zajęciowej w Lublinie, gdzie, oprócz rehabilitacji, bierze udział w różnego rodzaju zajęciach: muzycznych, plastycznych, komputerowych, które pomagają jej w rozwoju. Pierwsze kroki wokalne Aleksandry to występy na terenie ośrodka, później udziały w Festynach Rodzinnych, oprawy muzyczne mszy świętych oraz występy dla seniorów. Poza śpiewaniem interesuje się fotomodelingiem i obróbką zdjęć. Prowadzi blog „Blondynka na kółkach”, gdzie wypowiada się na temat postrzegania świata przez osoby z niepełnosprawnością. Lubi grać w szachy, dzięki którym poszerza swoje umiejętności intelektualne i manualne.

Fot.: archiwum Aleksandry Górskiej

REGION V

„Pozytywni”

Działają w Warsztatach Terapii Zajęciowej „Arka” PSONI Koło w Głogowie. „Uczestnictwo we wszelkich działaniach artystycznych jest dla uczestników projektu wyzwaniem, ale również niezwykłym przeżyciem. Z obserwacji i rozmów zauważam zmianę w ich postrzeganiu samych siebie, większą otwartość, wiarę we własne możliwości, śmiałość w nawiązywaniu relacji międzyludzkich oraz wychodzeniu i pokazywaniu się. Dzięki sztuce mówią o sobie poza »ramami« swojego środowiska i wyrażają poglądy oraz potrzeby. Z przyjemnością biorą się za przygotowania, wypowiadają się na proponowany temat spektaklu, uczą się ról, angażują we wspólne próby, przygotowywanie rekwizytów. Każdy występ, uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych, imprezach lokalnych, zaproszenia do szkół to dla nich wielkie wydarzenie. Nie tylko ze względu na możliwość pokazania się i tego, co przygotowaliśmy, ale również na nawiązywanie nowych znajomości, »obycie« się w różnych miejscach, sytuacjach. W ten sposób poszerzają swoje kompetencje społeczne oraz uczą się opanowywania emocji, które towarzyszą im podczas występów. Doceniają walory innych wystąpień i uczą się, że nie chodzi w tym wyłącznie o wygraną” – opisuje Marlena Mandziuk, instruktor w pracowni muzyczno-teatralnej, reżyserka, opiekunka i założycielka grupy.

Fot.: archiwum „Pozytywnych”

II miejsce: „Panie i Panowie” z Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu na Rzecz Dzieci i Osób Niepełnosprawnych  w Krotoszynie

III miejsce: „Motyle” ze Środowiskowego Domu Samopomocy „U Motyla” w Starym Kurowie

Solistka

Marlena Sawicka

Uczęszcza do Warsztatów Terapii Zajęciowej w Wiechlicach. Ma 30 lat. Kocha zwierzęta i długie spacery ze swoją rodziną. Lubi pomagać, jest bezinteresowna, a swoim uśmiechem zaraża wszystkich wokół. „Udział w festiwalu i zostanie laureatką w swoim regionie zwiększyło moją wiarę w siebie i  umiejętności. Pokazało mi to, że, mimo swojej niepełnosprawności, jestem wiele warta i mogę robić to, co kocham, a przy tym sprawiać radość innym ludziom” – opisuje Marlena. Największym jej sukcesem było zdobycie II miejsca w Ogólnopolskim Festiwalu Wokalnym w Gliwicach, w 2019 roku.

Fot.: archiwum Marleny Sawickiej

Katarzyna Szostak

 

 

 

 

Może Cię zainteresować

Zdrowia, miłości, spokoju…

20.12.2024

„Czego Wam życzyć? Zdrowia, bo najważniejsze jest zdrowie. Ale jak będziemy zdrowi, to przede wszystkim życzę Wam miłości. Bo tak ważne jest, żeby mieć kogoś, komu się mówi: »Dobrze, że jesteś, kocham cię«. Życzymy więc Wam, żebyście mieli komu w te święta powiedzieć, żebyście o tym nie zapomnieli: »Dobrze, że jesteś«” – zaznacza Anna Dymna.

Najważniejsi są przyjaciele

19.12.2024

Gościem jutrzejszego programu „Anna Dymna – Spotkajmy się” będzie Arkadiusz Maniuk, muzyk karykaturzysta portretowy. U pana Arkadiusza zdiagnozowano nowotwór mózgu – oponiaka.

Dołącz do newslettera