fbpx

Aktualności

Laureaci 22. „Albertiany”

21.03.2022

To oni skradli serca jury. Poznajcie laureatów 22. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana”.

28 marca 2022 r. zapraszamy na transmisję gali 22. „Albertiany”

z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie na naszym profilu na Facebooku

(oglądaj)

REGION I

„SION”

Istnieje od 13 lat. Aktorami grupy są uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Integracji Osób Niepełnosprawnych SION w Bartoszycach, którzy z pasją i zamiłowaniem do teatru wystawiają sztuki na różnych scenach. Teatr „SION” na tegoroczną „Albertianę” przygotował przedstawienie wyreżyserowane przez Karolinę Sadowską, zatytułowane „Szary Domek”. Jest to spektakl na podstawie książki o tym samym tytule, autorstwa Katarzyny Szestak. Opowiada historię domku, który bardzo chce znaleźć swojego mieszkańca. Pojawił się nagle w mieście podczas burzy i zmaga się z brakiem akceptacji przez innych mieszkańców. Jest odmieńcem, szary i dziwaczny. Z czasem poznaje wiele postaci, z którymi się zaprzyjaźnia, ponieważ poznają jego wnętrze. Historia porusza temat tolerancji i akceptacji tego, co nowe i inne. Opowiada o tym, że nie należy oceniać nikogo po pozorach, sugerować się tym, co widzimy na zewnątrz. Mówi o prawdziwej przyjaźni i akceptacji innych takimi jakimi są. Mimo różnic pomiędzy bohaterami szacunek i przyjaźń są pomiędzy nimi możliwe. W spektaklu środkami wyrazu są żywoplanowi aktorzy oraz planszetki, rekwizyty i scenografia z kartonu. Wszystko stworzone w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Bartoszycach.

Fot.: archiwum „SION”

II miejsce: „Kworce” z Domu Pomocy Społecznej „Orunia” w Gdańsku

III miejsce: „Czarno-biali” ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Czarnem

Solista

Szymon Efta

Dotychczas występował dla społeczności lokalnej, podczas wydarzeń związanych z działalnością Środowiskowego Domu Samopomocy w Świeciu. Na pytanie, jak wpływają na niego występy, odpowiada: „Otworzyłem się bardziej, uwierzyłem w swoje możliwości. Czuję się szczęśliwy. To były cudowne emocje, gdy dowiedziałem się o przejściu do kolejnego etapu i wszyscy uczestnicy oraz pracownicy ŚDS mi gratulowali, ściskali. Odczuwałem wielką radość. Jestem szczęśliwy, że mam możliwość uczestniczenia w tak prestiżowym festiwalu”.

Fot.: archiwum Szymona Efty

REGION II

„Z potrzeby serca”

Działa w WTZ przy Stowarzyszeniu „Czuję Sercem” w Konstantynowie Łódzkim, od ponad 25 lat. Tworzą go uczestnicy, którzy są dobierani w zależności od przygotowywanego przedstawienia.  Należy jednak zaznaczyć, że kilka osób związanych jest z teatrem od dłuższego czasu, bo ta forma rozwoju zainteresowań jest dla nich bardzo atrakcyjna. Grupa ma w swoim dorobku wiele ciekawych spektakli: „Pan Maluśkiewicz”, „Marzenia Dyzia”, „Podróż za jeden taniec”,  „Historia pewnego pantofelka” i wiele innych. Grupa przygotowuje każdego roku inscenizację na spotkania świąteczne (Wielkanoc, Boże Narodzenie). Wśród nich był także teatr cieni (opowieść wielkanocna). Teatr ma na swym koncie wiele sukcesów, a największym z nich jest zdobycie nagrody podczas „Albertiany” w 2002 roku, za przedstawienie „O 7 krasnoludkach i Królewnie Śmieszce”. Jednym z ostatnich przedstawień stworzonych przez teatr jest „Księga życia”. Spektakl ten został zgłoszony do tegorocznej „Albertiany”. Jest to opowieść o życiu Jana Pawła II: o sensie życia, marzeniach i wartościach oraz byciu człowiekiem.

Fot.: archiwum „Z potrzeby serca”

II miejsce: „Maska” z Zespołu Szkół Specjalnych w Wieluniu

III miejsce: „Akcent” z Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Zgierzu

Solista

Aleksander Domagalski

Jest uczestnikiem WTZ w Bełchatowie. Do tej pory brał udział w wielu konkursach, festiwalach i przeglądach muzycznych na terenie całej Polski. Jest laureatem m. in.: 7. Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Muzycznej Osób Niepełnosprawnych „Rozśpiewana jesień” (Tomaszów Mazowiecki), 13. Przeglądu Piosenki Wakacyjnej (Łęczyca). Przez wiele lat brał udział w Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych (Bełchatów), a  także w 28. Regularnym Przeglądzie Piosenki „Nieprzetartego Szlaku”, który odbył się w Lubaniu na Dolnym Śląsku. Miał okazję występować na jednej scenie w duecie ze znanym aktorem Dariuszem Kordkiem. Aleksander spełnia się również w pracach plastycznych, lubi tworzyć obrazy, pejzaże, maluje wieloma technikami.

Fot.: archiwum Aleksandra Domagalskiego

REGION III

„Maska”

Teatr działa przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Ujanowicach. Grupa realizuje się, występując przed publicznością lokalną. Co roku podczas zajęć teatralnych zostaje przygotowany spektakl, na który zapraszani są uczniowie z okolicznych placówek szkolnych. Kontakt z widzem pozwala aktorom zapomnieć o barierach, z którymi muszą się mierzyć na co dzień. Każdy występ sprawia im wiele satysfakcji i radości. W minionych latach grupa odnosiła sukcesy w Przeglądzie Twórczości Teatralnej Osób Niepełnosprawnych w Brzesku (2018, I miejsce), (2019, III miejsce), (2021, III miejsce). „Bardzo ważne było wsparcie emocjonalne i wiara całego zespołu w sukces naszych przedstawicieli. Wchodząc w role, obserwuje się u uczestników duże zaangażowanie w grę aktorską. Każda taka inicjatywa wzbudza w nich dużo emocji, daje możliwość rozwinięcia wyobraźni, uczy kontaktu z widzem. Mimo tremy i stresu, który towarzyszy na scenie, potrafią zapanować nad emocjami i wyjść ze swojej sfery komfortu. Występy dają dużo radości, a sukces motywuje ich do dalszych działań” – opisuje terapeutka Żaneta Zelek.

Fot.: archiwum „Maski”

II miejsce: „Pociechy Brata Alberta” z Domu Pomocy Społecznej w Ojcowie

III miejsce: „Żółta Ciżemka” z Warsztatu Terapii Zajęciowej Fundacji im. Brata Alberta w Chełmku

Solista

Józef Mielnicki

Jest uczestnikiem Warsztatów Terapii Zajęciowej w Jędrzejowie. „Udział w festiwalu jest dla Józefa wielkim wydarzeniem. Uwielbia występy na scenie. Uczestnictwo w takim wydarzeniu podnosi jego samoocenę.. Jak twierdzi: »Kiedy występuję na scenie, czuję się wyjątkowy«” – powiedział terapeuta Błażej Bednarczuk. Józef Mielnicki jest laureatem wielu konkursów i festiwali. Zdobył m.in.: I miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana 2022”, I miejsce w Festiwalu Polskiej Piosenki i Twórczości Niepełnosprawnych w Narodowym Centrum Piosenki w Opolu (grudzień 2021), I miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana 2021” i Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana 2014”, I miejsce w 9.  Integracyjnym Ogólnopolskim Festiwalu Tańca i Piosenki „Chrzanowska Lokomotywa Artystyczna”, Grand Prix na 10. Festiwalu Piosenki „Integracja Malowania Dźwiękiem”  (Bochnia 2017). Wielokrotnie zdobywał także I miejsca oraz Grand Prix na Festiwalach Piosenki Osób z Niepełnosprawnością „Jesteśmy Tu” w Brzegu. Ostatnie wyróżnienie to I miejsce, jako solista, i I miejsce w duecie podczas w 12. edycji tego festiwalu.

Fot.: archiwum Józefa Mielnickiego

REGION IV

„Pasjonaci”

Działają przy Środowiskowym Domu Samopomocy – Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Świdniku. „Udział w »Albertianie« wpłynął bardzo pozytywnie na aktywność społeczną uczestników. Poprzez przygotowania do spektaklu rozwinęli swoje zainteresowania i zdolności poprzez muzykoterapię i teatroterapię. Mają większe poczucie własnej wartości, udoskonalili także umiejętność współpracy w grupie. Praca nad spektaklem wpłynęła pozytywnie na sprawność psychomotoryczną aktorów. Wzbogacili także swoje słownictwo i wiedzę na temat otaczającego świata” – powiedziała Iwona Ratajczak, kierowniczka placówki, przy której działa zespół. Grupa uzyskała wiele nagród i wyróżnień, m.in.:  3. miejsce podczas „Albertiany” w roku 2016, Grand Prix w I Wojewódzkim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – Wiosenne Konfrontacje Teatralno-Muzyczne „Przystanek Talentowo”, organizowany przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. św. Franciszka z Asyżu w Kęble, za spektakl „Taniec niejedno ma imię”, a także 2. miejsce w kategorii „Taniec” na 7. Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych „fART” w Bydgoszczy, za choreografię pt. „Krótka etiuda taneczna – w hołdzie dla wielkiego Polaka”.

Fot.: archiwum „Pasjonatów”

II miejsce: grupa teatralna WTZ w Korytnikach z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Korytnikach

III miejsce: „Nieśmiertelni” ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Horyńcu-Zdroju

Solistka

Aleksandra Górska

Od ukończenia szkoły uczęszcza do Warsztatów Terapii Zajęciowej w Lublinie, gdzie, oprócz rehabilitacji, bierze udział w różnego rodzaju zajęciach: muzycznych, plastycznych, komputerowych, które pomagają jej w rozwoju. Pierwsze kroki wokalne Aleksandry to występy na terenie ośrodka, później udziały w Festynach Rodzinnych, oprawy muzyczne mszy świętych oraz występy dla seniorów. Poza śpiewaniem interesuje się fotomodelingiem i obróbką zdjęć. Prowadzi blog „Blondynka na kółkach”, gdzie wypowiada się na temat postrzegania świata przez osoby z niepełnosprawnością. Lubi grać w szachy, dzięki którym poszerza swoje umiejętności intelektualne i manualne.

Fot.: archiwum Aleksandry Górskiej

REGION V

„Pozytywni”

Działają w Warsztatach Terapii Zajęciowej „Arka” PSONI Koło w Głogowie. „Uczestnictwo we wszelkich działaniach artystycznych jest dla uczestników projektu wyzwaniem, ale również niezwykłym przeżyciem. Z obserwacji i rozmów zauważam zmianę w ich postrzeganiu samych siebie, większą otwartość, wiarę we własne możliwości, śmiałość w nawiązywaniu relacji międzyludzkich oraz wychodzeniu i pokazywaniu się. Dzięki sztuce mówią o sobie poza »ramami« swojego środowiska i wyrażają poglądy oraz potrzeby. Z przyjemnością biorą się za przygotowania, wypowiadają się na proponowany temat spektaklu, uczą się ról, angażują we wspólne próby, przygotowywanie rekwizytów. Każdy występ, uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych, imprezach lokalnych, zaproszenia do szkół to dla nich wielkie wydarzenie. Nie tylko ze względu na możliwość pokazania się i tego, co przygotowaliśmy, ale również na nawiązywanie nowych znajomości, »obycie« się w różnych miejscach, sytuacjach. W ten sposób poszerzają swoje kompetencje społeczne oraz uczą się opanowywania emocji, które towarzyszą im podczas występów. Doceniają walory innych wystąpień i uczą się, że nie chodzi w tym wyłącznie o wygraną” – opisuje Marlena Mandziuk, instruktor w pracowni muzyczno-teatralnej, reżyserka, opiekunka i założycielka grupy.

Fot.: archiwum „Pozytywnych”

II miejsce: „Panie i Panowie” z Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu na Rzecz Dzieci i Osób Niepełnosprawnych  w Krotoszynie

III miejsce: „Motyle” ze Środowiskowego Domu Samopomocy „U Motyla” w Starym Kurowie

Solistka

Marlena Sawicka

Uczęszcza do Warsztatów Terapii Zajęciowej w Wiechlicach. Ma 30 lat. Kocha zwierzęta i długie spacery ze swoją rodziną. Lubi pomagać, jest bezinteresowna, a swoim uśmiechem zaraża wszystkich wokół. „Udział w festiwalu i zostanie laureatką w swoim regionie zwiększyło moją wiarę w siebie i  umiejętności. Pokazało mi to, że, mimo swojej niepełnosprawności, jestem wiele warta i mogę robić to, co kocham, a przy tym sprawiać radość innym ludziom” – opisuje Marlena. Największym jej sukcesem było zdobycie II miejsca w Ogólnopolskim Festiwalu Wokalnym w Gliwicach, w 2019 roku.

Fot.: archiwum Marleny Sawickiej

Katarzyna Szostak

 

 

 

 

Może Cię zainteresować

Radość z rzeczy małych

17.05.2024

Gościem jutrzejszego programu „Anna Dymna – Spotkajmy się” będzie Radosław Zbrożek z partnerką Dominiką Bilińską. U pana Radosława zdiagnozowano nowotwór kości.

Zmarł Andrzej Brandstatter

15.05.2024

To wyjątkowo przykra dla nas wiadomość. Andrzej Brandstatter i Jego Fundacja Pro Artis wielokrotnie wspierali nasze artystyczne projekty. Żegnamy nie tylko oryginalnego Twórcę podhalańskiej muzyki, ale też wielkiego Przyjaciela osób z niepełnosprawnościami.

Dołącz do newslettera