fbpx

Aktualności

Laureaci wyjątkowego medalu

08.01.2025

Wczoraj, w restauracji „Biała Róża”, odbyła się konferencja poświęcona 25. Ogólnopolskiemu Festiwalowi Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Albertiana”.

W spotkaniu wzięli udział: Anna Dymna, Jan Bujnowicz, Małgorzata Urbanik, Lidia Jazgar oraz Krzysztof Sieprawski. W trakcie konferencji ogłoszono nazwiska tegorocznych laureatów Medalu Świętego Brata Alberta.

Pięć osób siedzi w sali za drewnianym stołem. Są elegancko ubrani. Zwróceni są przodem do aparatu. Jeden mężczyzna trzyma w dłoniach mikrofon. Na stole widać kwiaty w wazonach, karafki z wodą, szklanki i białe plakietki z podpisami konkretnych osób. Podpisy te są rozmazane. Po środku stołu leży pokrowiec z dużym medalem w środku. Na końcu stołu, po lewej stronie, stoi czarno-białe zdjęcie mężczyzny, księdza. Na tym zdjęciu, w rogu, widnieje czarna wstążka. Za osobami przy stole, po lewej stronie, stoi duży roll-up z grafiką-rysunkiem przedstawiającą zakonnika. Na górze widać napis: „Fundacja im. Brata Alberta” i logo. Po prawej stronie, za osobami, stoi biały roll-up z napisem: „Fundacja Anny Dymnej Mimo Wszystko” i zielono-szarym logo. W tle duże rośliny w doniczkach, wiszące lampy, brązowe małe okna i ciemnozielone zasłony.

Od lewej: Krzysztof Sieprawski, Lidia Jazgar, Małgorzata Urbanik, Jan Bujnowicz, Anna Dymna

Laureatami Medalu Świętego Brata Alberta za rok 2024 są:

Anna Lewandowska – za wieloletnią działalność charytatywną, a zwłaszcza za wspieranie sportowców z niepełnosprawnościami w ramach Stowarzyszenia „Olimpiady Specjalne Polska”,

Helena, Henryk i Janusz Świtajowie – za  postawę życiową, wzór rodzicielskiej siły i miłości, która może być inspiracją dla rodzin wychowujących osoby z niepełnosprawnościami,

Siostra Bronisława Majchrzycka – za wieloletnią pracę na rzecz osób w kryzysie bezdomności, chorych, potrzebujących pomocy oraz osób z niepełnosprawnościami,

Roman Kobylarczyk – za wieloletnią działalność społeczną na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Na drewnianym stole leży ciemnobrązowy pokrowiec. Jest otwarty. W nim znajduje się duży medal. Wygląda jak wyrzeźbiony w metalu. Rzeźbienie przedstawia mężczyznę z brodą, w habicie, przytulającego dwoje dzieci. Na górze medalu wyrzeźbiono napis – od lewej: „1987 Radwanowice 1997”. W lewym górnym rogu zdjęcia widać na stole fragment przezroczystego wazonu z kwiatami.

Medal Świętego Brata Alberta zaprojektowany przez Krzysztofa Sieprawskiego

To wyjątkowe wyróżnienie, na przestrzeni lat, otrzymali m.in.: kard. Franciszek Macharski, Anna Dymna, Małgorzata Kożuchowska, Marcin Gortat, Joanna Kulig czy Adam Małysz. Medal, przedstawiający św. Brata Alberta przytulającego dzieci, został zaprojektowany przez Krzysztofa Sieprawskiego – dorosłą osobę z niepełnosprawnością intelektualną. Zamieszkuje on Schronisko dla Osób Niepełnosprawnych w Radwanowicach, prowadzone przez Fundację im. Brata Alberta.

Tegoroczna ceremonia wręczenia medali odbędzie się 24 marca w teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie podczas jubileuszowego 25. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Albertiana”.

Dominika Sułkowska

Fot.: Marcin Gielzak

Biała grafika w cienkiej ramce. Nad ramką widać napis: „Organizatorzy”. Poniżej, w ramce, po lewej stronie, jest zielono-szare logo z napisem: „Fundacja Anny Dymnej Mimo Wszystko”. Po prawej stronie widać brązowe logo z napisem: „Fundacja im. Brata Alberta”.

Biała grafika w cienkiej ramce. Nad ramką widać napis: „Partner fundacji”. Poniżej, w ramce, na środku widać pomarańczowe logo z literami: „IMM”. Jest to skrót od „Instytut Monitorowania Mediów”.

Może Cię zainteresować

Startuje magiczny festiwal

20.01.2025

Daj sobie szansę, oczaruj nas śpiewem. Rozpoczynamy 17. edycję Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, ogólnopolskiego, kilkuetapowego konkursu dla utalentowanych wokalnie osób z niepełnosprawnościami, z koncertem finałowym – transmitowanym przez TVP – na Rynku Głównym w Krakowie.

Slajdowisko w „Dolinie Słońca”

17.01.2025

Maria Rubaj, Roma Dziadosz i Agnieszka Standenberg latem pokonały trasę Tour du Mont Blanc. A wczoraj odwiedziły nasz ośrodek terapeutyczno-rehabilitacyjny „Dolina Słońca”. Obecnym podopiecznym opowiedziały o swojej wyprawie. Historię urozmaiciły pokazem zdjęć z podróży i quizem.

Dołącz do newslettera