fbpx

Aktualności

Listy, upominki i… latawce

02.04.2021

Smutne jest, że, w okresie pandemii, o tym, co porabiają nasi podopieczni z „Doliny Słońca” w Radwanowicach i Warsztatów Terapii Zajęciowej w Lubiatowie, możemy dowiadywać się tylko od ich terapeutów.

Wielokrotnie my, czyli pracownicy biura fundacji w Krakowie, odwiedzaliśmy naszych podopiecznych zarówno w Radwanowicach, jak i Lubiatowie. Czasami robiliśmy to ot tak, po prostu. Innym razem towarzyszyliśmy im podczas różnych wydarzeń. Dawało nam to radość. Z naszych wizyt cieszyli się również podopieczni. Niestety, od ponad roku nie możemy przyjechać ani do Radwanowic, ani do Lubiatowa.

Nadchodząca Wielkanoc stała się dla nas pretekstem do przygotowania upominków dla podopiecznych z Radwanowic i Lubiatowa, a także dla ich terapeutów. W sumie przygotowaliśmy w biurze 99 prezentów, a także spersonalizowane listy. Z przesłanych nam zdjęć wynika, że ta inicjatywa sprawiła sporą radość i podopiecznym, i terapeutom.

Nasi niezastąpieni wolontariusze również wyszli z inicjatywą.

– W ubiegłym roku pandemia wszystkich nas zaskoczyła – mówi Anita Morga, koordynatorka Biura Młodych Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. – Z żalem, ale i ze zrozumieniem, zrezygnowaliśmy z naszego wiosennego spotkania w „Dolinie Słońca”. W tym roku pomyślałam: „Nie, nie może znowu  tak być. Wspólne witanie wiosny z podopiecznymi w Radwanowicach to od lat jeden z najważniejszych punktów w naszym wolontariackim kalendarzu. Nie mogę go znowu wykreślać”. Rozesłałam więc do wolontariuszy wiadomość z informacją, że szukamy nowego sposobu na powitanie wiosny – akuratnego dla tych niełatwych czasów. Jednym z pomysłów było np. nagranie dla podopiecznych filmów z poszukiwania pierwszych oznak wiosny. Ale bardzo chcieliśmy, by obie strony były tak samo zaangażowane. Ostatecznie stanęło na konstruowaniu latawców. Wolontariusze je zbudowali. 22 marca, dzień po pierwszym dniu wiosny, przekazaliśmy latawce podopiecznym. Kilka dni później były już pięknie przez nich przyozdobione i gotowe, by zabrać je na spacer w poszukiwaniu oznak tej najbardziej zielonej pory roku. Zdjęcia roześmianych podopiecznych utwierdziły nas w przekonaniu, że mieliśmy dobry pomysł.

Grzegorz Chajok

Może Cię zainteresować

„12 oddechów na minutę”

16.04.2021

W niedzielę, 18 kwietnia, opublikujemy pierwszy odcinek audiobooka „12 oddechów na minutę”. Autobiografia Janusza Świtaja szczegółowo opisuje przeżycia, emocje oraz próby pogodzenia się z nowym życiem przez osobę całkowicie sparaliżowaną. Książka została wystukana na klawiaturze komputera za pomocą ołówka trzymanego w ustach.

Zwyczajnie się wkurzam

16.04.2021

W duecie z Katarzyną Nosowską wyśpiewała zwycięstwo w 3. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. Po maturze zdała egzaminy na polonistykę, dziennikarstwo i psychologię. Choruje na dysplazję kręgosłupowo-nasadową. Ma niespełna metr wzrostu.

Dołącz do newslettera